İnsanlığın Distopyası

Sokakların cinayet ve ölüm aktığı, güçsüzlerin ezildiği, adaletin sadece isim olarak var olması, suçluların elini kolunu sallayarak sokaklarda dolaşması ve her gün yaşanan türlü haksızlıkların her geçen gün daha çok artarak bir ülkenin üzerine yıkılması korkutucu bir distopya'yı andırıyor. Filmlerde gördüğümüzde saçmalık olarak lanse edip kanal değiştireceğimiz, kitaplarda okusak iç karartıcı ve gerçeklikten kopuk olarak görüp kitabı kapatacağımız bu olayların gerçek hayatlarımızda acı bir şekilde yaşıyoruz.

 

Çıkışsızlık, umutsuzluk ve bıkkınlık toplumu sarmış durumda. Nefes aldığımız hava da zehir ölçümünün her sene yükseldiğini açıklıyor doktorlar. Elektromanyetik etkinin her sene daha çok arttığını ve bunun insan yapısı ile psikolojisi için zararlı olduğunu söylüyor bilim adamları. Fareler üzerin de yapılan deneylerde wifi dalgalarının farelerin beyin hücresini yıprattıkları ortaya çıkıyor ve biz her sene nasıl oluyor da tümör ve kanser gibi hastalıkların artıp yaş seviyesinin neden düştüğünü konuşuyoruz.

Market alışverişlerimiz de yediklerimiz ve içtiklerimizin içindeki zararlı maddelerin her sene arttığını ve üstelik devlet tarafından önünün kesileceğine daha çok kotanın aşağıya düşürüldüğünü öğreniyoruz. Manavlar da getirilen sebze-meyvelerin GDO'lu olarak ilaçlar verildiği ve ülkemizde yediğimiz çoğu sebze ve meyvenin yurtdışı ülkelerine yapılan ithalatında yüksek düzeyde ilaç olduğu için kabul edilmediğini öğreniyoruz. Sonra ne mi oluyor ? O ilaçlı sebze-meyveleri bizlere yani kendi halkına sunuluyor. 

Eğitim de düşük seviyeleri konuşuyoruz, yapılan PİSA testinde ülkemizin öğrencilerinin sayısal düşüklüğünü geçin kendi anadilinde bile okuyup yazmayı tam olarak anlamadığı öne çıkıyor. Ülke de sayısı artan özel okullara ve kolejlere rağmen neden hala ülkemiz de bilim dalında bir başarılı öğrenciler çıkmıyor diye düşünüyoruz. Sonra torpille, şahsa göre yapılan öğretim üyelerini, lise seviyesinde eğitim veren özel okulları ve verimsiz boş geçen ders sistemlerini görüp, öğrenerek anlıyoruz nasıl bir karanlığa girdiğimizi.

Döviz kurunun artışı, geçen sene aldığımız elektronik aletlerin yüzde 50 artışını görüyoruz. Eriyen para değerinden nedeniyle sürekli artan fakirliğimizi görüyoruz. Ben dolarla alışveriş yapmıyorum diyen adamın alışveriş için gittiği tek eğlencesi olan AVM'de ürünleri pahalı bulum şirketlere küfür etmesini görüyoruz. Uluslararası ekonomi ve ülke ekonomi politikasından bir haber yaşayarak.

Toprağı özlüyoruz, ağacı ve ormanları. Piknik yapmak bile göze uzun ve lüks geliyor artık. 4 tarafı denizlerle çevrili olarak ücretsiz denize giremediğimiz, denizin kokusunu alamadan ve denizi bile göremeden yaşıyoruz. Sahiller halka lazımken kurulan rezidansların, şirketlerin ve cafelerin işgal ettiği sahil şeritlerini özgürce gezemiyoruz. 

En ufak park alanına yığılan binlerce insan arasında toprağı hissetmek istiyoruz. Köpekler, kediler ve kuşlar bile topraksız ağaçsız hüzünle yaşarken. Artık ağaca ulaşmak için kamp adresleri arıyoruz şehrin göbeğinde. Aradığımız ormanları ise yıkımla, talanla ve yok edilişle seyredip tepki olarak Twit atıyoruz sadece.

Asgari ücretle yaşayıp ayı zor çıkarırken, borçlarla yükselen fiyat zamlarıyla paramız erirken görüyorum kendimizi. Bir hafta sonu cafe-bar zevki bile artık gözümüze pahalı gelirken. 15 günlük tatil için 1 sene durmadan çalışırken. Üç kuruş para için hayatımızı, gençliğimizi ziyan ediyoruz. Karşılığında  ev ve arabamızın ömür boyu taksite bağlanarak. 

Distopya'nın yok oluşun tam ortasında, umutsuzca TV karşısına dikilip, sosyal medyaya kendimizi teslim ederek tarihin en boş ve ruhsal sıkıntılı bir nesil olarak ölümü bekliyoruz. Kendi hayatımıza ihanet ederek betonlar arasında, görünmeyen sinyaller içinde, doğadan kopuk kendi beynimiz de ki hapishanelerde kendimizi özgür hissediyoruz.

https://sesbolergeceyi.blogspot.com/ - OZAN YAĞICI


Başlık Kategori Yayın Tarihi
İstanbulun Öteki Yüzü Yaşam 31.05.2021
Reklamlarla Boğulmuş Hayatlar. Evrensel 30.05.2021
Sokakta oyun oynayan son nesil Yaşam 29.05.2021
Toplumsal Histeri Genel 28.05.2021
İNSANIN KENDİSİNE YABANCILAŞMASI Genel 23.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
NAMAZI İNKAR EDEN MÜSLÜMANLAR DA VARMIŞ Genel 24.07.2021
NEV VAKIF(ÇI)LAR VE TOPLUM(2) Genel 24.07.2021
Şeridine Sığmayan Araba Kullanmasın Genel 16.07.2021
NEV VAKIF(ÇI)LAR VE TOPLUM Genel 10.07.2021
AYETLERE GÖRE BEŞ VAKİT NAMAZIN KILINIŞI Genel 07.07.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.