CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR?

Canlı bombayı okumak durup dururken özellikle halktan insanların aklına bile gelmez. Fakat bu konuda yetişmiş kolluk kuvvetleri elbette daha iyi okuyucu ve daha hazırlıklıdırlar. Canlı bombalar bu iyi okuyucuları hedeflediğinde “okunmayı”, şayet hedefi onlar değilse “görünmeyi” pek istemeyeceklerdir.

NASIL OKUNUR?

Gizlice bomba taşıyan kimse anlamına gelen "canlı bomba" iki şekilde okunabilir diye düşünüyorum. Uzaktan "tavır ve davranışlar", yakından "mimik ve ifadeler"...

Uzaktan bakıldığında tavır ve davranışları bir yere odaklanmış gibi yahut stresi saklamaya çalışan yani doğal olmayan bir halet-i ruhiye içinde olmalıdır. Ölüme çok yakın birisi stresten dolayı ya çok doğal davranamaz yahut eğer rahatlatıcı hap gibi bir şey aldıysa bile mekanik tavırlar sergiler. Yani sıradan bir görünümü olamaz. 

Üzerindekileri rahat gizlemesi için özellikle üst kısmını bol giyinmiş olmalıdır. Fakat yine de kısmen de olsa kısıtlı hareket edecektir. 

Yakından bakıldığında mimik ve ifadeleri, taşıdığı stresi yansıtıyor olmalıdır. Göz göze gelmekten kaçınacaktır. Fakat yine eğer rahatlatıcı bir madde kullanmış ya da içmiş ise dış görünüş heyecansız yani aksine tam olarak ifadesiz olabilir. Gözler ve yüz vücuttaki en ifadeli yerler olduğu halde tamamen ifadesizdir. Yüzünde kesinlikle sevgi okunmaz ya nefret vardır yahut ifadesizlik görünür. Terör en çok hangi yöreden çıkıyorsa bu kimsenin de o yörenin insanlarına benzeme ihtimali daha fazla olasılıklıdır. 

Bu kimseler kurgulu bir oyuncak gibi kalabalık yerlere doğru yöneleceklerdir. O odaklanmış biridir. 

ŞÜPHE

Bütün bunlardan sonra elbette önce şüphe eder ama bundan emin olamazsınız. Bu yüzden çok gecikmeden polisi aramalısınız. Bir polis vatandaşlardan çok daha basiretli bakacaktır. Eğer sizin zannınız yanlış ise polis bunu bile anlayabilir. Hatta o bile yanılarak masum bir vatandaşı arayabilir. Fakat canlı bombayı tespitte isabet ettiğinde bazı yanılgılar boşa gitmemiş olacaktır.

Bir canlı bomba Müslüman bir kimse olamaz. Çünkü dinen keinlikle caiz değildir... Fakat cahiller takvaya değil fetvaya göre hareket edecekleri için kolaylıkla kandırılmış olabilirler.

Not: Yazının hazırlandığı yıl: 2018


Başlık Kategori Yayın Tarihi
NEV VAKIF(ÇI)LAR VE TOPLUM(2) Genel 24.07.2021
Şeridine Sığmayan Araba Kullanmasın Genel 16.07.2021
NEV VAKIF(ÇI)LAR VE TOPLUM Genel 10.07.2021
Ameno Genel 20.06.2021
İnsanlığın Distopyası Genel 19.06.2021