Toplumsal Histeri

 Günümüzün teknolojisi hayatımıza güncelleme getirdi. Sosyal yaşam ve insan ilişkileri geçmişe nazaran daha yakın olurken duygusal ve samimiyet olarak ta azalmaya sebep oldu. Oturduğumuz güvenli bölgeler olan evlerimizden çıkmadan insanlarla online olarak iletişimlerimiz çoğaldı, iletişim kanalları fazlalaştı. Bir illüzyon olarak ta samimiyet azaldı. Alışveriş için bile artık sadece mobil uygulamalarla evlerimize ihtiyaçlarımızı alıyoruz. Pazar sohbetleri ve pazar alışverişlerinin yerini mobil uygulamalar aldı. İş görüşmelerinin bile online olarak yapılır durumda, online mülakatlar, online toplantılar, online müze ziyaretleri, online konserler. Evlerde gönüllü tecrit koşullarında online aşklar, tiyatrolar ve filmler. Online arkadaş sohbetleri ve online cenaze başsağlıkları.

 

Teknolojinin gelişmesi insanlık için büyük bir başarı ve kolaylık sağlıyor, teknoloji düşmanlığı olarak düşünmüyorum ve böyle bir düşünceye de sahip değilim. Teknoloji özellikle bilim ve sanatın paylaşılması, öğrenilmesi ve uygulanmasında büyük bir yararlılığı var. Geçmişin entelektüel birikiminin üzerine koyarak ilerleyen bir yararı var.  Teknoloji doğru kullanılırsa eğer insan gelişiminde ve hayatında büyük bir başarılara imza atan bir olgu artık.

 

Eleştirilen kısım, eğer bir çocuk gelişme çağında ve sosyalleşme döneminde sokaklarda, parklarda değilde evinde, elinde telefonla zamanını geçirirse işte orada büyük bir problem yaratacaktır. Sanal ve sosyal medyanın bir kelepçe haline getirilmesi eleştirilmesi gerek bir durumdur. Doğadan ve hayatın kendisinden kopuk bir tüketim kültürünün insanı götüreceği yer sadece mutsuzluk ve depresifliktir. Teknoloji paylaşılırsa ve paylaşınca güzeldir. Yalnızlığa ve umutsuzluğa kendini kapatırsa bunun sonucu bir toplumsal histeridir. İşte yaşadığımız bu vurdumduymazlık, bireycilik, bencillik ve tepkisizliğin sonucudur. Toplumsal haksızlıklara ve suçlara bile sadece sosyal medyadan tepki vererek like ve paylaşım yaparak adaletin yerine getirileceğinin düşüncesi bir kendini yiyen döngüye sebep olur. 

Ozan Yağıcı


Başlık Kategori Yayın Tarihi
İnsanlığın Distopyası Genel 19.06.2021
İstanbulun Öteki Yüzü Yaşam 31.05.2021
Reklamlarla Boğulmuş Hayatlar. Evrensel 30.05.2021
Sokakta oyun oynayan son nesil Yaşam 29.05.2021
İNSANIN KENDİSİNE YABANCILAŞMASI Genel 23.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
NAMAZI İNKAR EDEN MÜSLÜMANLAR DA VARMIŞ Genel 24.07.2021
NEV VAKIF(ÇI)LAR VE TOPLUM(2) Genel 24.07.2021
Şeridine Sığmayan Araba Kullanmasın Genel 16.07.2021
NEV VAKIF(ÇI)LAR VE TOPLUM Genel 10.07.2021
AYETLERE GÖRE BEŞ VAKİT NAMAZIN KILINIŞI Genel 07.07.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.