Mescid-i Aksa

   Degerli okurlarim.Kudüste müslümanların ilk kiblesinin oldugu yerde Kral Davut un  oglu Hükümdar Süleyman tarafindan tapinak yapilmis bu yapi 2.Nabukadnezar tarafindan yıktırılmış buradaki yahudi halkida esir olarak Babil'e götürülmüş daha sonra gösterişsiz olarak yapılan 2.tapınakta Romalılar tarafından yıkılmış, geriye sadece

bugünkü ağlama duvarı kalmıştır.

Hazreti Ömer'in halifeligi zamanında fethedilen Kudüs'te eski yapının yerine mescit yaptırılmış bu yapı daha sonra emevi halifesi 1.Velit tarafından tarafından tamir edilerek müslümanların hizmetine sunulmuş bu mescit asırlardır yahudiler ile müslümanlar arasında çatışma konusu olmuş,hristiyanlar tarafından Babil'e sürülen yahudilerin bagımsız devlet kurma hayalleri gerçekleşmemiş,yahuda'da kalanlar ise yeni efendilerine hizmet etmişlerdir.

    Osmanlı döneminde avrupa'da sürgün olarak(galut) olarak yahudiler Fransa ve İspanya zulmünden kaçarak Osmanlıya sığınmışlar bu sığınma Osmanlı'nın hem sonunu hemde tahminen İsrail devletinin temelini attılar.

   Abdülhamid zamanında,Osmanlı devletınin dış borclarına karşılık toprak talep edilmiş bu teklif sultan tarafından reddedilmiştir,teklifin reddedilmesi üzerine islam birliğini sonlandıracak her türlü tedbiri almışlardır.

    1948 de kurdurulan İsrail devleti,diğer güçlerin desteği ile Ürdün,Lübnan'a çeşitli gerekçelerle saldırıda bulunulmuş,Golan tepesi,Sina'yı işgal edince bölgedeki Mısır,Ürdün,Suriye ve Lübnan tarafından karşı konulmuş,büyük güçler tarafından Irak,Suriye,Libya ve Mısır'da iç savaş çıkartılmış ayrıca Türkiye ve İran'da çeşitli tezgahlar düzenlenmiştir.

   Mübarek ramazan ayında mescid-i aksada ibadet eden müslümanlara saldırılar düzenlenmiş birçok insan katledilmiş,katledilen çocukların cenaze töreni televizyonlarda canlı yayınlanırken öbür tarafta şenlikler düzenlenmekte İsrail devletinin korumasi A.B.D tarafından İsrail'in kensinini savunma hakkını kullandığı söyleniyor.

   Herhangi bir kilise veya sinagog yada herhangi bir yere yapılan saldırıyı kınayan dünya susmakta,Akdenizde,İsrail ve A.B.D. ile Yunanistan tarafından ,Türkiye'ye karşı yapılan askeri tatbikata katılan Arabistan,Birlesik arap emirlikleri,Kuveyt avrupa ülkelerinde futbol takımları almaktadrlar.

    İsrail ne yaparsa yapsın birgün bu katliamın hesabını verecektir


Başlık Kategori Yayın Tarihi
COVİD-19 Genel 11.12.2020
kara toprak Şiir 07.09.2017
NEVŞEHİR(CAPODACİA) Anı 22.07.2017
SEVMEK ZAMANI Şiir 24.09.2016
BU GECE Şiir 08.09.2016
Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
Toplumsal Histeri Genel 28.05.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
İNSANIN KENDİSİNE YABANCILAŞMASI Genel 23.05.2021
DAĞILMIŞ MİLLETLER Genel 22.05.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.