Bugünün Teknolojisini Türkler Başlattı.

 

Tarihinizi ne kadar biliyorsunuz? Eğer tarihinizi sınavı geçecek kadar öğrendiyseniz siz tarihinizin cahilisiniz. Birde kitap okumuyor duyduklarınıza inanıyorsanız felaket! Size biri tüm teknolojinin arkasında Avrupalılar var deyince inanırsınız değil mi?

 

Belki sizlerin etrafında da vardır. Elinden hiçbir iş gelmez ama öyle bir çenesi vardır ki sizin yaptığınız işi sahiplenir. Kendisi yapmış gibi kendine mal etmeyi başarır. O işi yapan siz bir türlü anlatamazsınız. İçinizden de düşünürsünüz bunu benim yaptığımı millet öğrendi mi? Biz yaptığı işi anlatamayan, Avrupa ve ABD senin yaptığın işi kendine mal edendir.

 

Dünyada birçok buluşu herkes patent altına almış. Onu senin kullanman için izin alman patent parası ödemen gerekiyor. O zaman biz Türkler dünyayı haraca bağlamamız gerekiyor. Neden dediğinizi duyar gibiyim. Aslında birçok teknolojinin başlangıcı biz Türklere aittir. Hepsini anlatabilmem için bir kitap yazmam gerek.

 

El-Hârizmî, yani al-Khwārizmī (karizma) Özbekistanlı Türk’tür. Hintliler sıfırı boşluk olarak bulurken el-Hârizmî sıfıra bir şekil verdi. Peki algoritma? Evet onu da el-Hârizmî buldu. Batılılar el-Hârizmî’ye Algorizma Firenkler Karizma diyordu.

 

Şimdi gelelim sıfır ve algoritma olmasa ne olurdu? Bugün kullandığımız bilgisayardan akıllı telefona kadar hepsi bu ikili üzerine kurulu olduğunu biliyorsunuzdur.

 

Sibernetik alanın kurucusu kabul edilen, fizikçi, robot ve matrix ustası bilim insanı El-Cezeri Artuklu Beyliği döneminde Cizre’de yaşamıştır. El Cezeri'nin Leonardo da Vinci'ye ilham kaynağı...

 

İbn-i Sina veya Ebû Alî Sînâ Buhara yakınlarındaki Efşene köyünde (Özbekistan) 980 yılında dünyaya gelmiş. Tıp alanında eserleri daha düne kadar batıda ders olarak okutuldu sizde bilirsinizdir.

 

Burada tek üç değerimizin yaptıklarının binde birini anca anlattım. Bunları bile insanlığın elinden çekip alsak dünya taş devrine döner gibime geliyor. Biz bize ait tüm buluş ve icatları bir raporda toplayıp tüm ülkelerden hakkımızı istemeliyiz. En azında bize borçlu olduklarını bilsinler.

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Bisikletimle Beyşehir’e Yaşam 03.06.2021
Avrupalılar Siz Sömürdünüz Biz Yönettik Politika 19.02.2021
Türk Birliği Politika 25.01.2021
Biz Türk'üz de Siz Değil misiniz?  Şiir 16.11.2020
İki Memleket Bir Millet Şiir 29.10.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
Toplumsal Histeri Genel 28.05.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
İNSANIN KENDİSİNE YABANCILAŞMASI Genel 23.05.2021
DAĞILMIŞ MİLLETLER Genel 22.05.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.