5G nedir ?

  Günümüz dünyasının hızla gelişen yapısı içerisinde hayatımıza farkında olduğumuz veya olamadığımız birçok teknoloji dahil oluyor. 
Bunlardan biri de 5G.

Toplum üzerindeki etkisi ne olabilir  ?
Faydaları,  zararları nelerdir  ? 
Türkiye ve diğer Ulus Devletler bu teknolojinin neresinde  ?
Yakın gelecekte bizleri neler bekliyor  ?

Tüm bu soruları sade bir dille anlatmaya çalışacağım.

5"G" nin içindeki "G" harfi  Generation anlamına geliyor , yani nesil.
5.nesil telekominikasyon hizmeti, kısa adıyla 5G.
Telefonlarımızda kullandığımız hücresel ağların,  yeni teknoloji ve kurallarla yeniden yapılandırılmasına  5G deniliyor.
Yaklaşık olarak 10 yılda bir değişen teknolojilerle birlikte daha fazla verim alınabilmesi için,  altyapıdaki kodlar ve malzeme değiştiriliyor. Yani 5G ile bu 5.kez değişmiş olacak. 
5G sayesinde saniyede 10 gigabit'lik veri akışı sağlanacak. Örneğin; Hd bir film indirmek istiyorsan , indirme tuşuna bastığında 5 saniye sonra inmiş olacak.
Bu teknolojinin en büyük silahı : Hız
4G ile 30ms olan gecikme hızı 5G ile birlikte 1ms e kadar düşecek.
5G yalnızca toplumsal hayatlarımıza hız katmayacak. Sanayide , otomotivde , eğitimde , eğlencede ve daha birçok alanda hayatımızı değiştirecek.

Örneğin ; Tıp dünyasında devrim niteliğinde etkisi olacak.
Ameliyatlar uzaktan robotlar vasıtasıyla yürütülebilir hâl alacak. Bir doktor Amerikadan , Türkiyede bir hastayı ameliyat edebilecek. Hız 30 kat arttığı ve 1ms ye indiği için anlık olarak çok başarılı operasyonlar yapılabilecek.
Bunun ilk çalışmaları Çinde başladı.

Bir diğer örnekte , akıllı araçlar. 
4G teknolojisi kullanarak geliştirilen araçlar mevcut fakat veri akışının kalitesi yeterli değil ve otonom şerit takip sistemlerinde optimize bir performans gösterdiklerini söylemek güç,  nitekim daha birkaç gün öncesinde Tesla şirketinin ürettiği akıllı araç ile yapılan kaza haberi şirkete milyar dolarlar kaybettirmişti.5G ile bu ortadan kalkacak. 5G ile üretilen araçlar anlık olarak her sistemle haberleşebilir konuma gelecek. 1ms den bahsediyoruz. Bir insanın kaza yapmadan önce verdiği tepkime hızı 300 ms olduğunu düşünürsek bu belkide kazaları bitirecek bir hamle olabilir. 

Diğer yandan 5G nin Vr ( sanal gerçeklik) gözlüklerle birleşmesiyle hayal gücümüzün ve yapabildiklerimizin sonunu kestirmek çok güç olacak.
Anlık olarak yüksek kalitede ve hızda kendimizi bambaşka sanal ortamlardan alamayabiliriz.

Türkiye ve Ulus Devletler bu işin neresinde ?

Bilim adamlarının tahminine göre 2025 yılında tüm dünyada olacağı söyleniyor. Bu alanda başı çeken üç ülke var. Çin, Güney Kore, Amerika.
Çin bu işte en çok patent bulunduran ülke. Hali hazırda deneyim olarak başı çekiyor.  Hatta 6G çalışmalarına bile başladılar. Ardından Güney Kore ve Amerika geliyor. Bu ülkelerde belli bölgelerde aktif  olarak 5G sistemini kullanıyorlar. 5G diyince aklımıza ünlü teknoloji devlerinin pazardaki rekabeti geliyor. Bu alanda açık ara bir numara  "Huawei" şirketi göze çarpıyor. Geçen sene 5G teknolojisi ile ürettikleri telefonun tanıtımını yapmışlardı.Çin'e üst düzey 5G alt yapısı kurdular. Hatta Everest Dağının zirvesinde dahil 5G altyapıları var.

Türkiye 5G konusunda ne durumda  ?

  Türkiyede 5G teknolojisine geçilecek tarih 2023 olarak gösteriliyor. Fakat yüksek kalitede haberleşme altyapısı olmadan hangi teknoloji gelirse gelsin bu teknolojilerden faydalanamayız.
Türkiye baz istasyonunu kendi üreten 5 ülkeden  biri olmak istiyor. 
Bu kapsamda ,Savunma Sanayi Başkanlığı , Aselsan ve çok sayıda yerli firmanın katkısıyla, yerli baz istasyonu  "Ulak" ı geliştirmiştik. Orana göre az olsa da bine yakın bölgede aktif olarak kullanılıyor.İlk olarak kullanılacağı yer ise İstanbul Havalimanı olarak açıklandı. 
Bekleyip göreceğiz. 

Diğer yandan bizi heyecanlandıran diğer nokta , Dünyaya 5G kapısını açan bir Türk ! 
Bilkent üniversitesi Elektronik Mühendisliği Öğretim üyesi Prof. Dr Erdal Arıkan.
25 yıl boyunca bu alanda araştırmalar yaptı. "Nutuksal Kodlar" adlı buluşuyla 5G nin mucidi olarak anılmaya başlandı.
2009 da yayınladığı makaleyle bu buluşu Dünyaya kazandırdı. 
Ne kadar gurur duysak az...


Riskleri  ?
Radyasyon.

  Özellikle 5G nin altyapısı 4G gibi değil.  Ağaçlar,  sinyal verici ile insan arasına girdiği zaman etkileniyor,  bu yüzden akıllı evler oluşturulacak.
5G baz istasyonları her 150 m de bir güçlendirilmiş antenlerle desteklenecek. Yani 5G için yüzbinlerce yeni  anten ve baz istasyonu kurulması gerekiyor. 
5G , önceki nesillerden farklı olarak daha yüksek  elektromanyetik dalga üretecek,  insanlarda yüksek frekansa maruz kalacaklar.Bilim adamlarından bu konuyla ilgili karşıt görüşler var. Kimi kendi makalelerinde bunun insanlık için bir felaket olacağını söylerken, bir başka grup abartılacak kadar olumsuz etkisi olmayacağını söylüyor.

  Teknolojinin bu kadar içimize girdiği ve bizi köleleştirdiği dünyada , karşımızdaki gücü iyi tanımalı ve önlemlerimizi almalıyız.
Teknolojinin kölesi değil efendisi olmak için onu iyi anlamalı ve herşeyimizle teslim olmamalıyız.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Bir Albatros Hikayesi Genel 07.03.2021
İnsan ve Toplum Sosyal 19.09.2020
12 Eylül ve Dahası Politika 12.09.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Disney+ Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek? Disney İzle Teknoloji / İnternet 16.02.2021
MICROSOFT'TAN HAKSIZ KAZANÇ SAVIM Teknoloji / İnternet 27.09.2020
Teknoloji ve Dijitalizm Teknoloji / İnternet 18.08.2020
TEKNOLOJİ ve İLETİŞİM KİRLİLİĞİ Teknoloji / İnternet 25.03.2020
WHATSAAP'TA ERKEKLER ÖPEMİYOR Teknoloji / İnternet 28.02.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.