Corona Günlerinde AKP (2)

Yazımın başlığına aldanmayın aslında; AKP meselesi değil memleket meselesi, hayat memat meselesi bu konu. Yönetemediler baştan beri bu krizi kararlarıyla, kurullarıyla. Sağlık Bakanına methiyeler düzen, onun krizi çok iyi, şeffaf yönettiğini söylenenlerde süreçten sorumludur, kusurludur. Önceki yazımda yanlışlarını saydım siyasi iktidarın ( http://www.yazarport.com/yazi/44343/corona-gunlerinde-akp ) , yığınla yanlıştan yazı dizisi olur ama artık anlatmayacağım uzun uzun, muhalefet etmek, eleştirmek, sorunu deşmek değil çözüm istiyorum ölüm yerine kısaca.

Koronada günlük vaka sayısı Sağlık Bakanlığının resmi rakamlarına göre elli binleri aştı ama artık alıştık bu tablolara nedense; normalleştiriyor, kabulleniyor, kanıksıyoruz. Sanki savaşta gibi günden güne can kaybediyoruz. Leb a leb ölüme giderken hayatın hiçbir şeyini, yerini doğru dürüst kapatamıyor, kısıtlayamıyoruz. Şu saat yasaklarının artık anlamı, mantığı yok; akşam altıya kadar kuyruklarda, toplu taşımada itişen insanlar, akşam altıdan sonra eve kapanınca virüsten kurtulmuyor. Bu virüs, gündüz uyuyup gece mesai yapmıyor. Hafta sonu güya yasak var ama araç ve insan trafiği var, alış veriş merkezi, market kasalarında kuyruk var. Böyle olunca yasak bir işe yaramıyor. Neden bazı önlemler, takvimler kongrelere ya da ramazana göre belirleniyor. Korona, kongreleri ya da ramazanı beklemiyor. Bari bir on günlüğüne bari tam (tıbbi) karantina uygulansa, fırıncılar, sucular ve sağlıkçılar dışında herkes evinde kalsa, geri kalan her yer kapansa. İlla belli yerler açık kalacaksa da; telefonla ya da internetten sipariş zorunlu kılınsa. Millet bunaldı falan demesin kimse! Evde sıkılmak, dışarıda ölmekten iyidir. Sadece ramazanda restoranda yemek yiyince, hafta sonu alkol alınca mı bulaşıyor bu mikrop? Hafta içi dışarı çıkınca bulaşmıyor, hafta sonu mesaide meret musibet!

Bu Bilir Kurulundakiler (ben bilmem reis bilir kurulu) suskunluklarından sorumludur, suçludur. Sözleri dinlenmiyor, dikkate alınmıyorsa artık oturmasınlar orada, ortaklardır ölümlerin vebaline. Bu gidişle günlük vaka sayısı altı haneye, vefat sayısı dört haneye çıkar, ondan sonra normalleşme ne zaman, üç vakte kadar aşı gelecek, yazın sıcak artacak, salgın azalacak, ha bitti, bitecek diye boşa bekler dururuz. Ders almadığımızdan, aynı yanlışları yapmakta ısrar ettiğimizden tarih tekerrür ediyor.

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AK Parti'nin Akı, Karası Politika 01.06.2021
Güvenir Halim Kalmadı Politika 29.12.2020
Tarık Akan Böyle Bir Vatanseverdi Kültür / Sanat 16.09.2020
Corona Günlerinde AKP Sağlık 22.04.2020
Yakın Tarih Şiir 13.03.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
ORGAN BAĞIŞI CAİZ Mİ? Sağlık 08.06.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
EVLENMEK İSTEYENLERE SMA TESTİ DE ZORUNLU OLMALI SAVIM Sağlık 27.04.2021
MASKE: BURUNU KAPATMAK SENİ AĞIZI KAPATMAK BAŞKALARINI KORUR Sağlık 11.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.