DEPREM HAFTASI

Ülkemizde her yıl 1-7 Mart'ta 'Deprem haftası"kutlanmakta olup bu haftaya dair bizde bir kaç kelam edip siz değerli okurlarım la paylaşmak istedim.

Efendim,Topraklarının % 92'si deprem tehdidi altında olan yurdumuzun gözlerimizin önünde yıkılıp gitmesini beklemek,”bağımsızlık” kadar hayati bir noktanında atlanması demek olacaktır.

Özellikle “17 Ağustos 1999” depremi, ile gün ışığına çıkan ve bu konudaki yetersizliklerimizi iliklerimize kadar hissettiğimiz “o acı gün”den ne kadar ders aldık bir bakalım isterseniz.

Çok geriye gitmeye gerek “28 mart 1970 Gediz” depremini o bölgede oturanlar ve yaşı müsait olanlar hatırlayacaktır.

Taş taş üstünde kalmamış olan, bugün eski Gediz, diye bilinen o yöreyi ağabeyimin memuriyeti dolayısıyla bir kaç kez görmüştüm.

Hala izleri duruyor,insanın kanını donduracak gibi manzaralar var.33 bin ailenin etkilendiği ve bin küsür kişinin yaşamını yitirdiği deprem,bir çok ocak söndürmüş,geride bir çok gözü yaşlı kimse bırakmıştı.

O zamanki hükümette rahmetli sayın Demirel Başbakan idi.

O zamanda yine rutin tedbirler alınmış ancak ileri doğru bir hamle yapılmamış,ya da yapılmış ama hayata bir kısmı geçirilebilmisti.

Aradan 29 sene geçmiş 17 ağustos yaşanmış,ve yetkililerin aldığı önlemlerin “defo”su ortaya çıkmıştı.

Kurtarması,iletişimi,organizasyonu ile sınıfta kalmış bir sistemsizlikti o dönem.

Çok şükür ki bazı dersler alınarak biraz mesafe kat edildi,ancak yetmez.!!!

Türkiye’nin göz bebeği,İstanbul başta olmak üzere alınmayan bütün tedbirler maddiyatla ölçülemeyecek kadar, geri dönüşü olmayan bir yola sokar memleketimizi.

Bütün bu yaşanacaklar biliniyorken,kentlerin “rehabilite” işleri bir an önce sonuçlandırılmalı,uygun olmayan yerler iskana derhal kapatılmalıdır.

Bilhassa hükümetlerin,belediyelerin, "imar affı"diye ismini bile telaffuz ederken,hatırladığım 1999 depreminde beton parçaların altında inleyen,ölüyoruz diyen,yardım edecek kimse yok mu,Sesimizi duyan yok mu?gibi insanın tüylerini diken diken eden o canhıraş sesleri bir daha duymak zorunda kalmayalım,ne olur???

Sizin çıkarttığınız imar afları,bu insanların ve o bölgenin sonu olacağını hatırdan çıkarmadan,sonuçlarını önceki depremlerde gördüğünüz bu manzaralar milletimizin kaderi olmamalıdır sayın büyüklerimiz.

Kandilli, gibi bir köklü bir kuruma,çok sayıda bu işi bilen uzman,yetişmiş üniversite Profesörü insanımız var,Dünya’ya inşaat konusunda övündüğümüz o enfes işleri yapan Mühendislerimiz,Müteahhit’lerimiz var.Oralarda nelerin altına imza atıyor bu insanlarımız kendi memleketimizde niye olmasın?ya da kaliteli yapıların sayıları niye artmasın.!!!

Her şey elimizin altında....

Lütfen! daha fazla geç kalınmadan,bakın hala deprem vergileri denen o paraları ödüyoruz,niçin?bu paralar,zamanında deprem için önlem alınmış olsaydı da Türkiye adına yatırıma yönleyse idi. Keşke...

Ve bütün bunları yaparken,hükümet valilik,yerel yönetimler ve vatandaş ele ele vermelidir.

Kaybettiklerimizin yerine yenileri gelmeyecektir.

Suyun üzerinde adeta faylarla “dans” eden japonlar’la gerekirse irtibat kurulmalı,birikimlerini paylaşmaları sağlanmalıdır.

Ve bütün bunları yaparkende Türkiye’nin sadece Kuzey Anadolu fay hattından meydana gelmediğini,sadece Marmara’da değil yurdun her tarafındaki faylar ve deprem çalışmaları yapılması gerektiğini hatırlatalım,bakıyorum bazen ulusal yayın kanallarına,sadece istanbul’da deprem olabilirmiş gibi haberlere ve yorumlara giriyorlar,tabi yukarıda bahsettik İstanbul,ülkemizin değil Dünya’nın gözbebeği kabul,ama Bursa’da,İzmir’de,Adana’da,Trabzon’da,Diyarbakır’da, vs.illerimizde olsa daha az mı?önemli olacak,yapmayın.!!!

Haberleri verirken objektif hazırlamalı ve herkes için sunmalıyız.

Deprem ile gelen felaketler biliniyorken,hala ordamı olacak burdami olacak vesvesesinden kendimizi kurtarıp, bireysel hazırlıklarımızı,planlarımızı buna göre yapalim.

Deprem olacak,tabiatın kanunu bu öyle değil mi?

Tekrar hatırlatıyoruz,deprem öldürmez,

“kaçak inşaatlar,imar afları,eksik malzeme,ve tedbirsizlik “ÖLDÜRÜR”.

Deprem’in üstesinden gelecek her şeye sahibiz,yeter ki isteyelim.Aklımızı başımıza alalım.

Çünkü bu ülke bizim,bu insanlar bizim...Unutmayalım,unutturmayalım...

Sevgiyle kalın,hoşçakalın....

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
HAYAT'A DAİR GÜZEL TAVSİYELER Genel 07.02.2021
DOĞALGAZ,ALTİN VE UZUN MEHMET Genel 28.12.2020
SEN NEYMİŞSİN BE 2020 Genel 11.12.2020
KKTC SECİMLERİ ÜZERİNE Politika 26.10.2020
Covit-19'un olmazsa olmazlari.Maske-Mesafe-Temizlik Genel 15.10.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
ANLAMI İYİ OLMAYAN HER KELİMEYE GÜNAH DEMEYİN Genel 03.05.2021
İLK KIBLEMİZ TEK KIBLEMİZDİR Genel 27.04.2021
İMAMIN AZAMI YOKTUR Genel 24.04.2021
HOCAM AHMET BAYDAR’DAN TUTTUĞUM NOTLAR (4) Genel 17.04.2021
NEFSİN KIRBACI: HÜRRİYET(!) Genel 16.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.