GELECEĞİN YENİ SEKTÖRÜ "KODLAMA"

Son zamanlarda Kodlama derslerinin anaokuluna kadar indirgenmesi gerektiği konuşuluyor. Birçok ülkede Bilişim dersleri anaokullarına kadar zorunlu hale getiriliyor. Yeni neslin muhakkak bilmesi gerekiyor deniliyor. Peki, kodlama nedir?  Kodlama; bir sistemden,makineden,bilgisayardan yapılması istenen şeylerin sistematik bir şekilde bu araçlara anlatılması yöntemidir. Bilgisayarlar için; bilgisayardan beklenilenler için talimatlar bütünüdür. Dijital dünyayı şekillendiren, yöneten kodlardır. Her internet sitesi, akıllı telefonların uygulamaları, bilgisayar yazılımları, oyunları, hesap makineleri, buzdolapları, mikro dalga fırınlara kadar her cihaz çalışabilmek için bu kodlara ihtiyaç duyar. Bu kodlar olmadan makine çalışmaz, Bu da, kod yazanları dijital çağın mimarları, inşacıları haline getirir.
Kodlama, tanımım itibariyle bir işin yapılma yöntemi ve bu yöntemi belirleyen dillerdir. Kodlamaya başlamadan önce “ne isteniyor?”, “amaç ne?” vs. soruların cevapları verildikten sonra “nasıl?” soruları karşımıza gelir ki bu da sizin uygulanacak,tasarlanacak “algoritmayı” belirlemeniz amaçlarına göre değişmekle birlikte bilgisayar dünyasının dilleri zaman içinde değişiklikler de göstermektedir. Yok olmuş, unutulmuş, yetersiz kalmış diller olduğu gibi, kendini geliştiren geçmişin bir döneminden bugüne ayakta kalmış veya tamamen zamanın şartları doğrultusunda yeni türemiş diller de bulunmaktadır. En yaygın diller olarak; Java, Python, C++, C#, Javascript, PHP, Perl gibi diller ve yeni olarak da Swift, Ruby, Rust, Elixir, Scala, R dilleri sayılabilir.
Pekii kodlama kolay öğrenilen bir şey mi? Genel olarak Hayır.
Bir yabancı dilin sıfırdan öğrenilmesi ile kıyaslanabilir ya da bir dil ailesinden dil veya diller öğrenmekle kıyaslanabilir bir süreçtir, fakat kodlama öğrenmek için biraz da matematik bakışına sahip olmak, o altyapıya ihtiyaç vardır. Kolay öğrenilir mi sorusu da tabiki farklılık gösterir kişiden kişiye, kimisi dijital dünyaya hakimdir süreçleri daha kolay atlatır kimiside sadece ticari yönünden bakar ona göre bilgi katar kendine. Gelecek reel dünyanın, sanal dünyadan inşası ile şekillenecektir. İleri düzey kullanıcının, ileri düzey kodlama bilmesi hem bireysel hem ülke ekonomisinin refah düzeyine katkısı olacaktır. Bir de ülke olarak iyi kodlama yapabiliyor olmak, üretiyor olmak boyutu var ki; bunun da en basit olarak yazılımsal dışa bağımlılığın azaltılması ve yazılım, fikir ihracatının büyük getirilerinden faydalanan bir ekonomi anlamına gelmektedir. Mevcut yüzyıl akılla bilgi üretme ekonomisi üzerine kuruludur bu bakımdan başta Bilim ve Teknoloji Bakanlığı kamu sektöründe Bilgisayar Mühendisliğinin önünü açmalıdır bunun yanısıra Milli Eğitim bakanlığıda her kademeye Bilişim Teknolijileri eski adıyla Bilgisayar Dersini zorunlu kılıp, Teknik Meslek liselerindede Bilgisayar Bölümlerini arttırıp Teknik öğretmen sayısını arttirmalıdır.
 


Yazarın daha önce yayınladığı yazı yok
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Teknik Düşünceler 25- Mutasyon Bilim / Teknik 02.01.2021
Teknik Düşünceler 1 - Çip Bilim / Teknik 16.05.2020
Sosyal Bilimci'den Evrim Dersi Bilim / Teknik 04.02.2020
Corona 4.0 Bilim / Teknik 28.01.2020
Doğu Dünyasındaki Evrimciler Bilim / Teknik 20.12.2019