MS Hastalığı, Teşhis ve Tedavisi

MS (Multiple Skleroz) Hastalığı Nedir?

MS (Multiple Skleroz) hastalığı; yürümede ve konuşmada bozukluk, kas güçsüzlüğü, dengede aksamalar gibi belirtilerle kendini gösterir. Kronik bir hastalık olan ve merkezi sinir sistemini etkileyen MS’te kişi ataklar geçirir. Atakların şiddeti ve sıklığı, hastadan hastaya değişir. Hastalığın henüz kesin bir tedavisi yok ancak ilaç tedavisi ve fizyoterapi ile atakların şiddeti azaltılabilir.

Neden Olur?

Bağışıklık sisteminde bir bozukluk yaşandığında, sistem beyin ve omurilikte sinir iletimini gerçekleştiren hücrelere saldırır. MS hastalığında bağışıklık sisteminin sinir liflerinin etrafındaki koruyucu tabakaya (miyelin) saldırması sonucunda iltihaplanma ve dokularda hasar oluşur. Bu hasar nedeniyle beyin, vücudun bazı bölgelerine sinyal gönderemez ve hasar olan bölgeye göre konuşmada, yürümede ya da görmede aksaklıklar başlar. Bağışıklık sistemi saldırısını başlatanın, bir virüs veya toksin gibi çevresel bir tetikleyici olabileceği düşünülmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

MS’te belirtiler hastadan hastaya değişebilir. Çok çeşitli olabilen belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

Yorgunluk

Yürümede zorlanma

Bacaklarda veya ayaklarda uyuşma

Denge sağlamada güçlük

Kas güçsüzlüğü

Görme zorluğu

Konuşma bozuklukları

Konsantrasyon ve hafıza sorunları

Kronik ağrı

Titreme
 

Kimlerde Görülür?

MS genellikle genç yaşlarda görülür ve sıklıkla 20-40 yaşları arasında ortaya çıkar. Kadınlarda erkeklere oranla iki kat fazla rastlanır.

Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhis için nörolojik muayene, klinik öykü saptaması ve bazı testlerin yapılması gerekir. Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) taraması, beyin-omurilik sıvısı (BOS) incelemesi, kan testlerinin yapılması önem taşır.

Nasıl Tedavi Edilir?

MS’i tümüyle durduran kesin tedavi henüz yok ancak çoklu tedavi seçenekleriyle hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak, atakların sıklığını ve şiddetini azaltmak mümkün. İlaç tedavisine MS ataklarının sıklığına ve şiddetine göre karar verilir. Erken teşhis önem taşır, böylece hastalığın seyrinin kötüleşmesi yavaşlatılabilir, hastanın yaşam kalitesi yükseltilebilir.  

Hangi Sorunlara Neden Olur?

Yaş ilerledikçe, MS hastalığının neden olduğu bazı sorunlar daha belirgin hale gelebilir. Dengesizlik sonucu düşmeler, kemik kırılmalarıyla sonuçlanabilir. Felç riskine yol açabilir. Depresyon ve kaygı bozuklukları yaşanabilir.

Geçer mi?

MS hastalığı, kroniktir yani yaşam boyu sürer. Erken teşhis, egzersiz ve ilaç tedavisi hastalığın seyrini yavaşlatmada önem taşır.

Erken Belirti Verir mi?

MS belirtileri bazen çok hafif görülebildiğinden, kolayca gözden kaçırılabilir ya da başka hastalıklarla karıştırılabilir. Erken belirtiler şunlardır:

Kolların, bacakların veya yüzün bir tarafını etkileyen uyuşma ve karıncalanma

Dengesizlik, bacaklarda güçsüzlük

Çift görme, bulanık görme veya kısmi görme kaybı

Nasıl İlerler?

MS hastalığının herhangi bir kişide nasıl ilerleyeceğini tahmin etmek imkansıza yakındır. MS hastalarının yaklaşık yüzde 10-15’i, tanıdan 10 yıl sonra sadece nadir ataklar ve minimal sakatlık yaşar. Genel olarak bu hastaların tedavi edilemediği varsayılır. Bu durum, iyi huylu MS olarak da tanımlanır. 

Günümüzde tıptaki gelişmeler nedeniyle hastalığın seyrini değiştirebilecek, ilerlemesini yavaşlatabilecek araştırmalar devam etmekte.  

MS hastalığının seyrinde etkili olan bazı faktörler şunlar:

MS Türü

MS hastalığının dört farklı aşaması vardır: Klinik İzole Sendrom, Tekrarlayıcı Düzelen MS, Birincil İlerleyici MS ve İkincil İlerleyici MS. İlerleyici MS, genellikle Tekrarlayıcı MS’ten daha hızlı ilerler. Tekrarlayan MS’li hastalar uzun yıllar hastalık belirtisi göstermeden yaşayabilir. Hastanın 5 yıl belirti göstermemesi, genellikle hastalığın ileriki aşamaları için olumlu bir gösterge olarak kabul edilir.
 

Yaş ve Cinsiyet

Hastalık, erkeklerde ve yaşlı yetişkinlerde daha şiddetli ve zayıflatıcı olma eğiliminde olsa da, kadınlarda daha sık görülür.

MS Tedavisi için doktor seçiminde doktorsitesi'nden destek alabilirsiniz. Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.