İSA KUNDAKTA KONUŞTU MU SORUSUNA VE DİĞER MUCİZELERE CEVAB

Soru-cevap şeklinde geçen bir tartışmamdan alıntıdır…

YÜKSEL YILMAZ: Basit bir soru sordunuz ama altyapı göremediğimiz birine basitçe "evet" veya "hayır" demek tatmin tatmin etmez... Biz tebliğimizi tam yapalım siz hala tatmin olmazsanız yapacak bir şey yok.

GELENEKÇİ: "Bu mucize mi rivayet mi? Basit bir soru sordum, cevap bu kadar zor mu?"

YÜKSEL YILMAZ: Verdiğiniz cevabı vermemi bekleyerek soruyorsunuz. Öncelikle belirteyim, Kuran'ın hiçbir yerinde "mucize" kelimesi geçmez. "Büyü" (sihr) geçer ama onlar da sadece cahil toplumların inandığı gerçek dışı saçmalıklar olarak geçer. “Fe eşâret ileyh”, (çocuğu) işaret ederek onlara “kâlû keyfe nukellimu” dediler ki nasıl konuşuruz “men kâne fîl mehdi sabiyyâ” kundaklı olan sebi kimseyle; yani halk arasında “dünkü çocuk” deriz… Beşik ya da kundak geçiyor diye bildiğiniz tahta beşik sanmayın; çünkü Arabca erkek bebek "tıfl" demektir; kız olursa "tıfle". Fakat burada "sabiyyâ" geçiyor. Bu daha büyük yaşta derdini anlatacak kadar zeki bir çocuk olduğunu gösteriyor. Anormal ya da paranormal bir şey yok. Kuran'da Arabca metninde geçen kelimelere bakılırsa "Kalkıp da küçük bir çocuğa (sabiyyâ) mı soracağız?" anlamında çocuğa (sabiyyâ) diyor; özellikle de bebek (tıfl) demiyor. Eğer "tıfl" geçseydi o zaman kundaktaki bebek anlaşılırdı. Kundakta "sabiyyâ" nasıl olur, elbette deyim olarak olur. "Hocanın gözüne girmek" dersin deyimdir; ama gerçekten gözüne girsen o (sizin anladığınız manadaki bir) mucizedir; tabi bu mümkün değildir. Sonuç: İslam ateistlerin söyledikleri gibi mistik ve mitolojik bir din değildir; aksine mistikleri silkeleyip sarsan ve kendine getiren ayakları yere basan (gerçeklerle çelişmeyen tutarlı) bir dindir. Allah aynı ayetin içinde üst üste vurgulayarak buyuruyor: "Sen, Allah’ın sünnetinde bir değişiklik bulamazsın. Sen, Allah’ın sünnetinde bir sapma da bulamazsın. (Fâtır, 43). "len tecide li sunnetillâhi tebdîlâ ve len tecide li sunnetillâhi tahvîlâ". Bebek (tıfl) konuşursa sünnetinde değişiklik bulmuş olur ayetle çelişirsin. AYETLERİ DOĞRU ANLAMAK İÇİN METOTLU DÜŞÜNMELİSİNİZ.

GELENEKÇİ: "Hz.İsa (AS) kaç yaşındaydı o esnada? 12-13-14? Hatta 16 bile diyenler var sizin tayfada"

YÜKSEL YILMAZ: BELLİ Kİ ONUN YAŞI DERDİNİ ANLATACAK KADAR BÜYÜK VE TOY GÖRÜLECEK KADAR KÜÇÜK. RAKAMIN ÖNEMİ OLSAYDI ALLAH VERİRDİ.

GELENEKÇİ: "Peki Hz.Meryem validemiz bu kadar yıl nasıl sağ kalmış bunların arasında? Hem zina ile suçlayacaklar Hz.Meryem'i, hem de 15-16 yıl dolaşmasına izin verecekler inançlarına göre öyle mi? Üstelik önceki ayetlerde Hz.Meryem'e konuşmama orucu emrediliyor. Kavminin kendisini iffetsizlikle suçlamasına karşılık vermemesi, susması ve beşikteki çocuğun cevap vermesi isteniyor"

YÜKSEL YILMAZ: MAİDE 75’İN “İLLA RESUL” YANİ (SADECE RESUL) DEDİĞİ BİR ELÇİYİ NASRANİLER GİBİ ABARTIP MUCİZE YAPTIRMAYA KALKMAYIN. ONU SORGULAYANLAR ONUN ZİNA ETTİĞİNDEN EMİN DEĞİLLER. MERYEM 27 VE 28’İN DEDİĞİ GİBİ “SEN NE YAPTIN?” DİYE SORUYORLAR. ANNE VE BABASININ İYİ İNSANLAR OLDUĞUNU HATIRLATARAK ONA YAKIŞTIRAMIYORLAR. HATTA MERYEM 34’ÜN DEDİĞİ GİBİ “YEMTERUNE” YANİ KUŞKUDALAR. YANİ ZİNA ETTİĞİNE DAİR HENÜZ KANAATLERİ YOK. SORGU BU. 15-16 YIL DİYE BİR İDDİAMIZ YOK. SİZ BENİM YAZDIĞIMA GÖRE YAZIN. BAŞKALARINI KARIŞTIRMAYIN. BENİM KÜÇÜK OĞLUM 4 YAŞINDA TV EKRANINDAKİ YAZILARA BAKARAK OKUMAYI ÇÖZDÜ. O GEÇEN YIL 7 YAŞINDAYKEN ONA “TAVUK MU YUMURTADAN ÇIKAR, YUMURTA MI TAVUKTAN?” DİYE SORDUM BANA “YUMURTADAN TAVUK ÇIKMAZ CİVCİV ÇIKAR” DEMİŞTİ. BEN 5 YAŞINDA GAZETE OKUDUM. ANNEM İLKOKUL BİRİNCİ SINIFA KOLTUĞUMUN ALTINA GAZETE KOYARAK OKULA GÖNDERDİ ÖĞRETMENİM GÖRSÜN İSTEDİ. BUNLAR OLABİLİYOR. TV’YE 5 YAŞINDA DAHİ BİR ÇOCUK ÇIKARMIŞLARDI VE ONA “UZAY SONSUZ MUDUR?” DİYE SORMUŞLARDI; ÇOCUK “UZAY SONSUZ DEĞİLDİR, ÇÜNKÜ O ZAMAN ALLAH KADAR BÜYÜK OLMUŞ OLUR” DEMİŞTİ. BUNLAR HAYATTA OLAN ŞEYLER. ÖRNEKLERİ ÇOĞALTABİLİRİZ. 16-17 YAŞINDA OLMALARINA BİLE GEREK YOK… “SEBİ” ÇOCUK DEMEK VE DÜNYA TOPLUMLARINDA 18 YAŞINA KADAR OLANLAR ÇOCUK KABUL EDİLİYORLAR. KAVMİNİN ARASINDA DOLAŞMALARINA İZİN VERMEK DE SÖZ KONUSU DEĞİL. ÇÜNKÜ MUMİNUN 50’YE BAKILIRSA TOPLUMDAN UZAK BARINMAYA MÜSAİT BİR TEPEYE YERLEŞTİRİYOR. ASIL KAVGA İSA BÜYÜDÜĞÜNDE VE ARDINA HAVARİLERİNİ ALIP TOPLUMU ETKİLEDİĞİNDE BAŞLIYOR. O AŞAMAYLA KARIŞTIRMAYIN. İLERİKİ YILLARDA OLACAK ASIL KAVGA. KONUŞMAMA ORUCU DA ZATEN TOPLUMDAN UZAKLAŞMASININ BİR PARÇASIDIR. ZATEN MERYEM 26’DA AYET “FE İMMA TERAYİNNE MİNEL BEŞERî” (EĞER BEŞERDEN BİRİNİ GÖRÜRSEN) DİYOR. DEMEK Kİ TOPLUMUN İÇİNDE DEĞİL. O ESNADA KAVMİNDEN UZAK ÇÜNKÜ MERYEM 27’DE “FE ETET BİHİ KAVMEHA” (GETİRDİ ONU KAVMİNE) DİYOR. DEMEK Kİ KAVMİNİN DIŞINDA YANİ TEPEDE TOPLUMDAN UZAKTA.

GELENEKÇİ: "Sizin aklınıza göre beşikteki bebenin buna cevap vermesi mümkün değil, ne yapmak gerek öyleyse?"

YÜKSEL YILMAZ: BANA GÖRE DEĞİL, ZATEN BU ALLAH’IN GÖRSEL KİTABINA UYMAZ. TABİATTA OLANLAR DA ALLAH'IN AYETLERİDİR.

GELENEKÇİ: "Türlü tevillerle çocuğu 16 yaşına getirin sonra cevap versin. Tabii bu durumda Hz.Meryem'in 16 yıl konuşmama orucu tutmasını izah etmek aklınıza bile gelmemiştir. Öyle ya, olayın sadece Hz.İsa(AS)'ı büyütüp öyle cevap vermeye odaklandığınız için ayrıntılar kimin umurunda değil mi! Tabii o zamana kadar da Hz.Meryem'in yaşamasına kavmi izin verirse! Bu zamana kadar bu hadiseyi tefsir eden bu kadar islâm alimi Hz.İsa(AS)'ın henüz 40 günlük bir bebe olduğunu bildirirken, kendinden menkul biri çıkıyor ve bir anda aydınlanma çağı yaşanıyor ve 40 günlük bebe aniden oluyor 16 yaşında bir delikanlı. Önceki müfessirler zaten hepsi yobaz, cahil cühela, zaten uydurulmuş din diye yaftayı da vurmuşsunuz boyunlarına! Allah bu milleti Mustafa İslamoğlu ve Mehmet Okuyan gibi egosu tavan yapmış kibir ukalası müfsidlerden muhafaza eylesin..."

YÜKSEL YILMAZ: YUKARIDA YAŞ KONUSUNU ZATEN HALLETTİK. KONUŞMAMA ORUCU YUKARIDA ÖRNEKLERİNİ VERDİĞİM GİBİ ELBETTE SİZİN 16 YIL İTİRAZINIZDAN DAHA AZ DA OLABİLİR. BELKİ 4, BELKİ 5, BELKİ 15. AMA KONUŞMAMA ORUCU DEDİĞİM GİBİ TOPLUMDAN UZAK YAŞAMASI ANLAMINDA. İNSANLAR BİR ÖMÜR BİLE DOĞADA YALNIZ YAŞIYORLAR. NE VAR BUNDA? ZATEN MUMİNUN 50 “RABVETİN” DİYOR YANİ TEPELİK YERDE. “KARARİN” DİYOR YANİ İKAMETE UYGUN. “MEİYYİN” DİYOR DEMEK Kİ İÇİLECEK SU DA BULUNUYOR. NEDEN BUNLARI SÖYLÜYOR? YILLARCA TOPLUMDAN UZAKTA YAŞASIN VE KONUŞMAMA ORUCU TUTABİLSİN DİYE. AYET SİZİN ALİMLERİNİZ GİBİ "40 GÜNLÜK BEBE" DESEYDİ ARAPÇASINDA “TIFL” YANİ "BEBEK" GEÇERDİ. BUNU HALA ANLAMIŞ GÖRÜNMÜYORSUNUZ. YAZINIZDA “KENDİNDEN MENKUL BİRİ ÇIKIYOR VE BİR ANDA” DİYORSUNUZ YA BU SİZE ÖYLE GELİYOR. SİZ TÜRKİYE’DE SADECE DİLİMİZE ÇEVRİLEN TEFSİRLERİ OKUDUĞUNUZ İÇİN HEP BUNLARI DUYDUNUZ. TÜRKÇEYE ÇEVRİLMEMİŞ TEFSİRLER BUZDAĞININ ALTI KADAR. EGO KONUSUNA GELİNCE KALPLERİ OKUYAMAZSINIZ. BUNU YALNIZCA ALLAH BİLİR VE BENCE BU KONUDA SAKIN ALLAH'A ORTAK OLMAYIN.

GELENEKÇİ: "Hz İbrahim (AS) ateşte yanmadı" diyorsunuz.

YÜKSEL YILMAZ: EVET YANMADI. ENBİYA 68 AYETİ ŞÖYLE: “DEDİLER Kİ YAKIN ONU VE ARKA ÇIKIN İLAHLARINIZA. EĞER SİZ (İŞ) YAPACAKSANIZ.” 69: “BİZ DE DEDİK Kİ: EY ATEŞ SERİN VE ESENLİK OL İBRAHİM’E.” 71’DE DE ZATEN KURTARDIĞINI (NECCEYNAHU) SÖYLÜYOR. DİKKAT EDERSENİZ NE BURADA NE DE KURAN’IN HERHANGİ BİR YERİNDE ATEŞE ATTIKLARINI VE BUNA RAĞMEN YANMADIĞINI SÖYLEMİYOR. ALLAH BİR ŞEKİLDE PLANLARINI BOZUP YARDIM EDİYOR. ATEŞE ATILMAK İÇİN NİYET ETTİKLERİ BELLİ. AMA ATILDIĞI KESİNLİKLE YOK. ALLAH’IN ATEŞE ATMSDAN NASIL KURTARDIĞI GEÇMİYOR AMA KURTARDIĞI GEÇİYOR. ASLINDA “KURTARDIK” DEMESİ ANLAYANA YETER. “YANMADI” DEMİYOR ÇÜNKÜ KURTARMAK BAŞKA ŞEY. “YANMADI” DENMİYOR ÇÜNKÜ “ATEŞE ATTIK” DA DEMİYOR. DEMEK Kİ ALLAH ONU ATEŞE ATILMAKTAN KURTARDI…

GELENEKÇİ: "Hz Salih (AS) kayadan deve çıkarttı"

YÜKSEL YILMAZ: BAKIN DAHA BUNUN AYET OLMADIĞINI BİLE BİLMİYORSUNUZ. BÖYLE BİR AYET YOK. VARSA NUMARASINI YAZIN.

GELENEKÇİ: "Hz Süleyman (AS) hudhud la konuştu"

YÜKSEL YILMAZ: BU KONUDA SİZE BİR LİNK ATACAĞIM. KENDİ MAKALEM. ŞU LİNKTE… YAZARSAM ÇOK UZAR: http://www.yazarport.com/…/kuranda-hayvanlarin-konusmasi-na…

GELENEKÇİ: "Belkıs'ın tahtını getirdi"

YÜKSEL YILMAZ: BURADA DA DEYİM KULLANILIYOR. GÜNÜMÜZDE DE NÜFUS VE İMKAN SAHİBİ İŞ BİTİRİCİ BİR İNSAN SİZİN BİLMEDİĞİNİZ KESTİRME BİR YOL VE BAZI KANALLARI KULLANARAK SİZİ HAYERETE DÜŞÜRECEK KADAR ÇABUK SONUÇ ALABİLİR. GÜNÜMÜZDE DE BİR İŞ ÇOK HIZLI GERÇEKLEŞİNCE ŞU DEYİM KULLANILIR. “JET GİBİ”. AMA BİZ ANLARIZ Kİ ORTADA JET YOKTUR. ALLAH KUDRETLİ OLDUĞU İÇİN EĞER KURAN’DA “JET GİBİ” DEYİMİ GEÇSEYDİ SİZ JET SANACAK VE MUCİZE DİYECEKTİNİZ.

GELENEKÇİ: Hz.Peygamber'e (SAV) dair mucizeleri saymıyorum bile"

YÜKSEL YILMAZ: SAYMAYIN ZATEN ÇÜNKÜ AYET VAR: İSRA 90: “DEDİLER Kİ: İNANMAYIZ SANA, YERYÜZÜNDEN FIŞKIRTINCAYA KADAR BİZE BİR SU KAYNAĞI.” 91: “YAHUT SENİN HURMALARDAN VE ÜZÜMLERDEN BİR BAHÇEN OLMADIKÇA ARASINDAN ŞIRIL ŞIRIL IRMAKLAR FIŞKIRTMADIKÇA.” 92: “YAHUT TEHDİT EDİP DURDUĞUN GİBİ DÜŞÜRMEDİKÇE ÜZERİMİZE GÖKTEN PARÇALAR YAHUT GETİRMEDİKÇE ALLAH’I VE MELEKLERİ ÖNÜMÜZE.” 93: “YAHUT SENİN ALTINDAN BİR EVİN OLMADIKÇA YA DA SEN (GÖĞE) ÇIKMADIKÇA. HATTA OKUYACAĞIMIZ BİR KİTAP ÜZERİMİZE (GÖKTEN) İNDİRMEDİKÇE. DE Kİ: SUBHANDIR RABBİM. BEŞERî RESULDEN BAŞKA BİR ŞEY MİYİM BEN?” SANIRIM BU AYET YETER. BUNLARI YAPAMAM BEŞERİM DİYOR. HATTA BUNLARI DEMESİNİ ALLAH İSTİYOR. “DE Kİ” DİYOR. MUCİZE KONUSUNDAKİ TÜM YANILGILARINIZA SADECE BU AYET CEVAP OLARAK YETER. MECAZI MUCİZE İLE KARIŞTIRDINIZ. BUNU NASARALILAR VE DAHA ÖNCE YAHUDİLER DE YAPMIŞLARDI. ABARTMAKTA ŞİRKE KADAR VARDILAR. ALLAH DENGELİYOR. ELÇİSİNE “BEŞERİM” DEDİRTİYOR. TAHRİM 1’DE, ABESE 1-11’DE AZARLIYOR. HAKKA 44’TE TEHDİT EDİYOR. ZUHRUF 44’TE KURAN’DAN SUAL OLUNACAĞIMIZI SÖYLÜYOR. DİĞER KİTAPLARDAN DEĞİL. FURKAN 30’DA AHİRETTE RESULULLAH KURAN’I TERK EDENLERDEN ALLAH’A ŞİKAYETÇİ OLUYOR. MAİDE 3’TE DAHA RESULÜN SAĞLIĞINDA ALLAH DİNİNİ TAMAMLIYOR. SENİN ALİMLERİN ONUN VEFATINDAN SONRA DİNE KATIYORLAR.

GELENEKÇİ: "Ne yapacağız şimdi bunları? Hangi birisi Allah'ın tekvini (Sünnetullah) kanunu?"

YÜKSEL YILMAZ: ALLAH’IN KURAN’DAKİ KANUNU EVRENDEKİ KANUNUYLA ÇELİŞMEZ. ATEŞİN GÖREVİ YAKMAKTIR. ATEŞE ATARLARSA YANARSIN. ATEŞE ATILMAKTAN KURTULURSAN ALLAH’A ŞÜKREDERSİN ÇÜNKÜ ONUN YARDIMIDIR.

GELENEKÇİ: "Ego konusuna gelince, elbette kimsenin kalbini bilemeyiz kalpleri ancak Allah bilir lakin şeriat da zahirde görünene göre hüküm verir"

YÜKSEL YILMAZ: ONLARIN KALPLERİNİ ZAHİRDEN GÖRÜYORSANIZ BİLİN Kİ BUNU RESULULLAH BİLE YAPAMIYORDU. ABESE SURESİNİN İLK AYETLERİNDE ALLAH ONU BU YÜZDEN AZARLAMIŞTI. TEVBE 56-57’DE RESULULLAH MÜNAFIKLARI BİLEMEYİNCE ALLAH AYETLE MÜDAHİL OLUYOR. FAKAT SİZ BU KONUDA RESULULLAHTAN DAHA HAMARATSINIZ. ONLARIN KALPLERİ SİZE ZAHİR… AHİRETTE BU KONUDA SİZİ BİR HESAP BEKLEMEDE…

GELENEKÇİ: "Hz.Peygamber (SAV)'e salavat getirmeyi yalakalık olarak gören İslamoğlu'na bakınca ukalalık neymiş onu öğreniyoruz sayelerinde"

YÜKSEL YILMAZ: KURAN’DA SALAT VE SELAM GEÇER, BUNU ZAMANLA UYDURMA RİVAYETLERLE SALAVATA ÇEVİRDİLER. AYET ŞÖYLE DİYOR: ŞÜPHESİZ ALLAH VE MELEKLERİ NEBİYE SALATTADIR. EY İNANAN KİMSELER SİZ DE SALAT EDİN ONA VE SELAM EDİN TESLİM OLARAK.” BURADA SALAT OKUNAN BİR ŞEY DEĞİL HELE ÇOĞULU OLAN SALAVAT HİÇ DEĞİL. BU BİR CİHAD AYETİDİR. SİYAK VE SİBAKTAN BUNU ANLAMANIZ LAZIM. SALAT SÖZCÜĞÜNÜN KURAN’DA BAĞLAMA GÖRE BİRKAÇ ANLAMI VARDIR. BİRİ NAMAZ FAKAT NAMAZ OLAMAZ. ALLAH SALAT EDİYOR, ALLAH NAMAZ KILMAZ. İKİNCİ ANLAMI DUADIR. ALLAH DUA DA ETMEZ. ÜÇÜNCÜSÜ AYETE UYGUNDUR: YARDIM, YANİ DESTEK DEMEKTİR. ZATEN CİHAD AYETİ VE ALLAH ELBETTE YARDIM EDER. DEVAMINDAKİ SELAM “TESLİM” DEMEKTİR. “SALLU ALEYHİ VE SELLİMU TESLİMA.” NE ALAKASI VAR PEYGAMBERE SALAVATLA. KURAN’IN HİÇBİR YERİNDE OLMAYAN BİR ŞEY. ALLAH MAİDE 3’TE DİNİNİ TAMAMLIYOR. BAŞKA AYET GELMİYOR AMA BU SALAVATLAR GELİYOR… NE DİYELİM? YAPACAK BİR ŞEY YOK. LİNKİ OKUMAYI UNUTMAYIN… İŞİNİZ ÇOK… "MUCİZE" DEMEK İÇİN İSA'YI BEBEKKEN KONUŞTURUP HURAFEYE GEREK YOK. CANLILAR ALEMİNDE İNSANIN KONUŞUYOR OLMASI ZATEN MUCİZEDİR. Allah'ın resulü İsa, bebek (tıfl) iken değil çocuk (sebi) iken çok akıllı bir şekilde cevaplar verdi...Bu yüzden ayette "mehdi sabiyyâ" geçiyor. Hidayetli çocuk...

GELENEKÇİ: İsâ dile gelip): Ben, hakikat, Allah'ın kuluyum! O, bana, Kitab verdi. Beni, peygamber yaptı. Beni, her nerede bulunursam, mübarek kıldı. Bana, ben, hayatta oldukça, namazı, zekâtı emretti. Beni, anneme hürmetkar kıldı. Beni, bir zorba, bir bedbaht yapmadı. Dünyaya getirildiğim gün de, öleceğim gün de, diri olarak kaldırılacağım gün de, Selâm (ve selâmet) benim üzerimdedir." dedi."(Meryem, 19/22-33. Isa aleyhisselam tüm kaynaklarca bebek iken konuştuktan sonra bir daha konuşmamış ve normal bir çocukluk seyri içinde büyüyüp büyüdükten sonra konuşmaya başlamıştır. İsa aleyhisselamin konuşmasını mucize kılan taraf doğduktan bir kaç gün sonra bir kereye mahsus konuşması ve bir daha konuşmamasidir

YÜKSEL YILMAZ: yukarıda yazmaya çalıştığınız meal yanlış başlıyor... 22. ayet te"fe hamelethu fentebezet bihî mekânen kasıyyâ" buyrulur; "ona hamile kaldı ve o çekildi onunla uzak bir yere." Ayetlere bakarken dikkatli olun. Meal bile olsa. Yazdığın 30-33 olacak. Bu ayette "tıfl" geçmediği için bebek değildir. Bebeğin aklı olmaz, bebekten nebi olmaz. O sebi'dir yani (en az) çocuk (en fazla) çok genç... en azından nebi olacak kadar yeterli... Bu ayetin devamında 35. ayette "veledin" geçiyor. Allah'ın çocuk edinmeyeceği konusunda... Demek ki Allah'ın çocuğu demişler... Bebeği değil... Allah'a çocuk edinmek geçiyor... Bu ayetin sonunda “ol” deyince olan onun nebi olmasıdır. Çünkü "kada" geçiyor demek ki takdir etmiş, hükmetmiş. Neyi? Bebeğin konuşmasını değil, çocuğun nebi olmasını… Özetle İsa çocukken tevhide uygun, şirke girmeden, çok aklı başında cevaplar vermiş…


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Su Sıçratmak Kaza Sebebidir Genel 17.06.2021
Toplumsal Histeri Genel 28.05.2021
İNSANIN KENDİSİNE YABANCILAŞMASI Genel 23.05.2021
DAĞILMIŞ MİLLETLER Genel 22.05.2021
Varlığımızı Anlamlandırmak Genel 20.05.2021