TEKNOLOJİ İNSANLIĞI


  
Gelişen modern dünya şartlarında, teknolojiyi  hayatımızın neredeyse her alanında   deneyimliyor ve tüketiyoruz, bu konuda insanlığın en büyük icatlarını kapsadığı ise aşikâr bir gerçek.  Merak edilen sorulara 2 saniyede ulaşılabildiği bir teknolojiden söz ediyoruz.
  Oldukça zengin bir çağda olduğumuz kesin. 
Peki  bu kümülatif faydalıklarla dolu teknoloji nedir sizce?  Bunu her açıdan cevaplandırabileceğimiz gibi öncelikle 
Etimolojik kökenine bakılması  doğru olur zannımca. Yunanca kökenli  olduğu söylenilen teknoloji;  sanat ve zanaat anlamındaki “techne” ve öğreti anlamına gelen  “logia” kelimelerinden türemektedir. Ve dilimize ise Fransızcadan  geldiği öne sürülmektedir. Günümüzde ise hayatımızı devasa muhteşemlikte kolaylaştırdığı için kitlesel bir refah aracı da diyebiliriz. 
 Teknolojinin tarihsel sürecini belirleyici faktör olan;
 Bilim insanları yüzyıllarca  çeşitli argümanlar eşliğinde,
Fizik,  biyoloji, kimya gibi bilim dallarını kullanarak çağımızı kolaylaştıracak sayısız teknolojik araçlar geliştirmiş bulunmaktadırlar. 
 Kitle ulaşım araçları, sağlıkta dev teknolojiler, bankacılık, iş hayatını kolaylaştırıcı aletler, ve daha nice sayısız teknolojik gelişimler. Bu kadarıyla kalmamakla beraber,  halihazırda 
 hâlâ  çeşitli çalışmaların sürdüğü, kulağa  fantastik gelebilecek bazı durumların konuşulduğu; örneğin, zaman makinesi gibi çığır açacak teknolojiler üzerinde çalışıldığı  çeşitli araştırmalarla sabit,  yani bizi büyük sürprizlerin beklediği görülüyor.  
Buraya kadar, teknolojinin oldukça faydalı olduğu konusunda hemfikiriz. 
Peki ya zararları!
 Teknolojinin zararları ne kadar göz ardı edilse de bizi  psikolojik ve fiziksel açıdan olumsuz etkilediği ürkütücü bir gerçek.
Teknolojinin,  zararlarını yansıttıklarının başında ise sosyal medya geliyor.
Sosyal medya; ( Instagram, Twitter, Facebook  gibi.)  faydalarından çok zararlarıyla karşı karşıya olduğumuz ve ilerde çok farklı zararlarıyla karşılaşabileceğimiz bir  platform. 


 İstisnasız günümüzün büyük bir çoğunluğunu sosyal medyada aktif olarak geçiriyoruz, bunları kullanırken de özel bilgileri güncel bir şekilde  kullanmak mecburiyetindeyiz.  Yani Sosyal medya ağlarında tüm bilgilerimiz mevcut bunu rahatlıkla söyleyebilirim size,
 tabii bu bizim takip edildiğimiz gerçeğini de beraberinde getirir. Bununla ilgili olarak yakın bir zamanda sosyal medya kurucularının bu konu hakkında eleştiride bulunduğu bir belgesel yayımlandı (the social dilemma) ve çarpıcı açıklamalarla, aslında teknolojinin bizi nasıl yönettiği, psikolojik ruh halimizi nasıl yönlendirdiği, bizi adım adım takip ettiği; nasıl tehlikeli bir hâl aldığı  konusunda ciddi uyarıları var. 
Başka bir taraftan Türkiye de  üniversitelerin,
Yakın tarihlerde sosyal medya kullanımı üzerinde yaptığı anketler sonucunda ise;
 İnsan davranışı üzerinde  çeşitli etkileri olduğu belirlenmiş. 
 Sosyal medyanın;
Kıskançlık  duygularını arttırdığı, duygusal açıdan yorgunluğa sebep olduğu, depresif ruh hali yarattığı, Narsisistik bir kişilik ön plana çıkartarak yalnız bir nesil yetiştirdiği  açıklanmış.

Bunun  dışında teknoloji bizi sadece davranışsal olarak etkilemekle  kalmadı  sanırım,  insani duygularımızı da yitirmemize sebep oldu.
Kişiler arası iletişimin zedelendiği; aynı yerde bulunup yüz yüze olmayan sohbetler,  sadece  fotoğrafı paylaşmak için bir “salt show” uğruna tonlarca para dökülen  israf dolu  marka yiyecekler,  paylaşım amaçlı  gezilen yerler, yangın çıksa su dökmek yerine ilk paylaşım yapma telâşları  ve ne yaptıkları bilinmeyen bir kitlenin,  işi gücü bırakıp değişik senaryolarla  çekilen eğitici kurumlardan uzak içi boş videolar...
 Sosyalleştik  sosyalleşmesine de bu kez birbirimizin yüzüne bakmaz olduk,
 ne  yazık ki  sosyalleşmek adı altında  asosyal, tatmin olmayan, sürekli depresif ruh hâli  yaşayan bir toplum olduk, çıktık. 
Teknoloji ile  insanlıkta çığır açacaktık oysaki lâkin daha çok insanlar arasında   uçumlar yarattık da bundan bihaberiz...


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Güçlü Bir Kadının Hikayesi "KARA FATMA" Kadın / Aile 24.09.2020
SOSYOLOJİK VİRÜS "IRKÇILIK" Sosyal 04.06.2020
Bir Zamanlar Savaşçıydılar Kadın / Aile 06.05.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tüm Yanlışlar Gibi Unutulacak Bir Dışa Vurum Yaşam 02.05.2021
ÜLKEMİZDE KADIN İŞÇİLER Yaşam 31.03.2021
KAÇAK DUYGULAR Yaşam 11.03.2021
DOSTLUK... Yaşam 07.02.2021
Milli Yol Yaşam 02.02.2021

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Beyza Şeker 11.12.2020

"Sosyalleştik  sosyalleşmesine de bu kez birbirimizin yüzüne bakmaz olduk✍

Yunus Özmen 24.11.2020

Dilan Berivan Aşnas 20.11.2020

Güzel insanların kalemleri de ayrı güzel oluyor

Meliha ÖZDEMİR 20.11.2020

Yine çok güzel bir yazı olmuş devamını bekliyoruz bu yazıların

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.