BİR SAVUNMA YAZISI (26)

Ya 100 İslamoğlu ve 100 edip toplansa samimiyette ve fedakarlıkta said Nursi'nin tırnağı etmez. Ama gel gör ki bu kaypak insanlar yat kalk said nursiyi müşrik ilan ettiler. Onları takip etse etse Kemalistler takip eder bu saatten sonra... Çok şükür ki çok geç olmadan saflarını belli ettiler. Kaypak insanların doğruları da bize lazım değil hocam.

DEMİŞSİNİZ... BEN NE SAİD NURSİ’NİN, NE İSLAMOĞLU’NU, NE NURETTİN YILDIZ’IN, NE EDİP’İN HİÇ BİRİNİN NİYETİNİ OKUMAM SAMİMİYETİNİ ÖLÇEMEM. SADECE HEPSİNE HÜSNÜ ZAN EDERİM. ÇÜNKÜ GAYBI VE GÖNÜLLERİ SADECE ALAH BİLİR VE BEN HÜSNÜ ZAN ETMEKLE KAYBETMEM VE BÖLÜCÜ DE OLMAM. SAİD NURSİ’NİN İAFDESİ ŞİRKTİR BUNUN KAÇARI YOK. AMA BUNA RAĞMEN ONA MÜŞRİK DEMEM. BUNDAN ALLAH İNDİNDE SORUMLU DEĞİLİM ALLAH’A SIĞINIRIM. HESABINI O VERECEK. KEMALİSTLER ONLARA MEYLEDİYORLAR. ÇÜNKÜ ONLAR HURAFELERE KARŞI OLDUKLARI İÇİN ORTAK BİR NOKTA BULDULAR. ATEİSTLER, DEİSTLER DE ÖYLE. ONLAR DA SADECE ONLARI DİNLİYORLAR. ÇÜNKÜ ARTIK HURAFELERDEN ÇOK FECİ BIKMIŞ DURUMDALAR. AYPAKLARIN DA ŞİRKE GİRENLERİN DE DUYGULARI BİZE LAZIM DEĞİL...

hocam bahsettiğime göre kendimce tanıyorum.tabi sorduğunuz soruya bakılırsa siz daha iyi tanıyorsunuz. Said Nursi o insanlarin yeni çağda İslam'a yeni bir soluk getirdiklerini düşündüğü için onları övüyor.ayni sekilde Mehmet Akif Ersoy ile de o konularda çalışmaları var. Hem üstad, Muhammed Abduhu övmesi yanılgıdır diye birşey demedim ki? Nerden çıkardınız?

DEMİŞSİNİZ… EHLİ SÜNNET İDDİASINDAKİLER ONU SEVMEZ DE ONDAN DEDİM. BU KONUDA BİR ARAŞTIRMANIZ YOKSA ARAŞTIRIN GÖRECEKSİNİZ. ZATEN BU YÜZDEN SAİD NURSİ’NİN ONU ÖVMESİNE ANLAM VEREMİYORLAR. FAKAT MERHUM SAİD NURSİ’NİN ONU ÖVMESİNİN NEDENİNİ BEN ANLIYORUM. NEDENİ ŞU: SAİD NURSİ GÖRÜŞÜ FARKLI DA OLSA HİÇBİR MÜSLÜMANIN DEDİKODUSUNU YAPMAZ. İLHAD ETMEZ. GIYBET YAPMAZ. SUİZAN YAPMAZ.

Asıl siz benim yazdıklarımı okumuyorsunuz galiba. Mustafa İslamoğlu hem kaypak hemde çok fırıldak biri.neden mi? Bu güne dek tarih boyunca hiçbir ehli sünnet alimi peygamberin annesi yok o yüzden annesiz olmak peygamber sünnetidir dememiştir. Ama İslamoğlu sanki öyle birşey varmış gibi demagoji yapıp anneni öldürsene diyor.bu firildaklik değilde nedir? Bu ucuza kaçıp ahlaksızca saldırmak değilde nedir?

DEMİŞSİNİZ… BU SÖZÜ SÜNNETİ YANLIŞ TANIMLAYANLARA SÖYLÜYOR. SÜNNETİ “RESULÜ TAKİP” DEĞİL DE “RESULÜ TAKLİD” OLARAK TANIMLAYANLAR HATALARINI GÖRSÜNLER DİYE BÖYLE SÖYLÜYOR. BU YÜZDEN BERİ TARAFTA HİÇ KİMSE SİZİN GİBİ BU TEPKİYİ YAPMADI. ANLADILAR ÇÜNKÜ. SÜNNETİN NE OLMADIĞINI ANLATMAYA ÇALIŞTI.

Benzer ucuzluğu cubbeliler zamaninda ona yaptığında biz onu savunmuştuk.simdi ise kendisi eleştirdiği hastalıklı mantıkla âlimlere saldırıyor. İslamoğlunun sözleri bir kere yanılgı değil korkaklık üzerine. Bu gün darbeden galip olarak feto çıkmış olsaydı İslamoğlu bu gün fetoye hala ayakkabı yetiştirmekle meşgul olurdu.

DEMİŞSİNİZ… KESİNLİKLE KATILMIYORUM. YOUTUBE’DAKİ O VİDEODA ZİKRETTİĞİ “KURAN MÜSLÜMANLARINI” BAŞTA İSLAMOĞLU OLMAK ÜZERE İPE ÇEKERDİ. SİZ İSLAMOĞLU’NUN NE DEDİĞİNİ DUYARKEN DİĞER YANDAN GÜLEN’İN DE NE DEDİĞİNİ DUYMALISINIZ.

Gelelim said Nursi için ayet istemissiniz. 1. Bir kavme resul gondermedikce o kavme azab edecek değiliz.2. Allah kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez. İlk ayette ki mantığı inceleyelim. Allah elciyle uyarmadigi toplumları sınava tabi tutmuyor. Çünkü Elçi tarafından o egitimden geçmeyen insanların o sınava tabi tutulmaları onlara haksızlık olur.hakeza said nursiye gelirsek.elciden 14 asır sonra gelmiş.gozunu açtığı yer Mevlana Halid bagdadinin ve tasavvufun zirve yaptığı bir coğrafya. Ee doğal olarak oda o mantıktan etkilendi. Kendisince batı ilimlerini de okumaya çalıştı. Farklı alimlerden istifade etmeye de çalışsa da o dönemde varabilecegi maximum zirveye vardı. Bu kadarına vakıf olabildi. Kaldırabildigi yük buydu ve o yüke göre muamele görecek.Allah onun kalbinde ki samimi niyetini biliyor ve ona göre muamele edecek . Kendimden örnek vereyim. Yıllar önce bende tasavvufa bağlıydım . Rabıta da yapardım. Tüm samimiyetimle yapardım. Bunu Allah'a şirk koşmak düşüncesi ile değil Allah ve Resulü için nasıl daha iyi bir hizmet yapabilirim maksadıyla yaptım. Diyelim ki o süreçte vefat ettim. Allah bana sen rabıta yaptığın için bana sirk kostun o yüzden cehennemliksin mi diyecek? Sizce mantıklı ve vicdani mi bu? Yaptığım yöntem de hata olsa bile Allah benim kalbimdeki niyeti görmüyor mu ? Allah kalblerdekini bilir ve ona göre muamele eder.

DEMİŞSİNİZ… ŞU YAZDIKLARINIZI HAYRETLER İÇİNDE OKUDUM. BAKIN BİR TARAFA BAKARKEN ZANNEDİYORSUNUZ Kİ SAİD NURSİ’NİN ŞİRKTEN ETKİLENMEMESİ İMKANSIZDI. HAKLI OLSANIZ O DÖNEM BÜTÜN ALİMLER ETKİLENİRDİ.  SAİD NURSİ 1960’TA VEFAT ETMİŞ. ONUN AKRANI ALİMLER VAR. ŞİRKE BULAŞMADILAR. AYNI COĞRAFYADA MEHMED AKİF ERSOY BULAŞMADI. HASAN EL BENNA BULAŞMADI. SEYYİD KUTUB VE MEVDUDİ’NİN DURUMLARI BİLE DAHA İYİ.  MALCOLM X IRKÇI BİR LİDER OLAN ELİYAH MUHAMMED’İN MÜRİDİ İKEN ONDAN KOPUP ŞEHADETİ GÖZE ALDI. KOPMASINI NASIL BİLDİ? HEM DE U.S.A.’DA. ALİYA İZZED BEGOVİÇ’İN ŞARTLARI BASKI ALTINDA DAHA MI İYİYDİ? TAM BİR ŞUUR ABİDESİ. HİÇBİR ESERİNDE ŞİRK YOK. AFGANİ VE ABDUH’TA DA ŞİRK YOK. BAŞKA ALİMLER VAR FETVALARINA KATILMAYIZ AMA HİÇ OLMAZSA ŞİRKE GİRMİYORLAR. BİR KAVME PEYGAMBER GÖNDERİLMEDİĞİNDE O KAVİMDE ŞİRK OLUR. AMA SAİD NURSİ KURANI OKUYUP GÖREMEMİŞ DURUM AYNI DEĞİL. BU NASIL ÖRNEK?. AYET BULUN DERKEN HERHANGİ BİRİNİ SEÇİN DEMEDİK. BU KALDIRILAMAYACAK YÜK DE DEĞİL. ALİ ŞERİATİ ŞİA MEZHEBİNİ TERK ETTİ. HİÇBİR ESERİNDE ŞİRK YOK. MUHAMMED İKBAL DE ÖYLE. ÖMER MUHTAR ÖYLE. SAVUNALIM DERKEN GELDİĞİNİZ DURUMA BAKIN LÜTFEN. GÖZÜNÜ TARİKATTA AÇAN BİRÇOK ALİM TERK-İ DİYAR ETMİŞTİR. BUGÜN TARİKAT KARŞITI BİRÇOK ALİMİN GEÇMİŞİNDE TARİKAT VAR. FERİDUDDİN AYDIN İSİMLİ BİR ADIYAMAN ŞEYHİ İSTİFA ETTİ. TÖVBE ETTİ. “RABITA” ADINDA KAYNAK BİR KİTAB YAZDI. FERİD AYDIN. RESULULLAH DÖNEMİNDE DE DİLEYEN İMAN ETTİ DİLEYEN ETMEDİ. BUNUN BAHANESİ YOK. TAM TERSİNE İSLAMİ BİR TERBİYE ALMIŞ AİLE ÇOCUKLARINDAN DEİST VE ATEİST OLANLAR DA VAR. ORADAN BAKINCA ÇELİŞİRSİNİZ. SİZ DE İYİ NİYETLE TASAVVUFA GİRMİŞSİNİZ AMA ÇIKMAYI BAŞARMIŞSINIZ. SİZİN GİBİ BAŞARAMAYANLAR İÇİN BAHANE Mİ ARAMALIYIZ? TÜM MÜŞRİKLER ŞİRK KOŞMAK İÇİN MÜŞRİK OLMAZLAR. KURANA BAKINIZ. ALLAH’LA ARACI OLMALARINI İYİ NİYETLE İSTERLER. AMA ALLAH ONLARIN İYİ NİYETLERİNE BAKACAĞINI SÖYLEMİYOR. EBU HANİFE “AMELLER NİYETLERE GÖREDİR AMA NİYETLER ŞERİATA UYGUN OLURSA” DER. KENDİSİ SAİD NURSİ’DEN ÇOK DAHA KÖTÜ ŞARTLARDA GEREK EMEVİLER GEREKSE ABBASİLER DEVRİNDE HAPSE GİRDİ VE SONUNDA ŞEHİD OLDU AMA ŞİRKE GİRMEDİ. ŞİRK ÜZERE ÖLEN HİÇ KİMSE “BİRAZ DAHA YAŞASAYDIM ŞİRKTEN KURTULURUM” DİYEMEZ. BU YÜZDEN HEPİMİZ ŞİRKİ HAFİFE ALMADAN MÜCADELE ETMELİYİZ. ÇÜNKÜ GENÇ YAŞTA ŞİRK ÜZERE ÖLENLER VAR. BUNUN TEK ÇARESİ ŞİRKE SAVAŞ AÇANLARIN MÜCADELESİDİR.

İslamoğlu ve ekibi işi sürekli alimleri şirkle suçlayarak önce alimlerin itibarını zedeliyor sonra da zaten gençler yavaş yavaş dinden soğuyor.

DEMİŞSİNİZ… ALİMSELER ŞİRKE GİRMESİNLER. ONLAR ŞİRKE GİRMEZSELER KİMSE ONLARI ELEŞTİRMEZ. ŞU HALDE ONLARIN İTİBARINI AZALTAN ELEŞTİRENLERDEN ZİYADE ŞİRKE GİRMELERİDİR. KİMSE BİR ŞEY DEMEZSE ONLARIN YOLUNDA GİDENLER NASIL DÖNECEKLER? SİZİN RABITAYA DEVAM ETMEMENİZ GİBİ ONLARIN DA ETMEMELERİ İÇİN UYARILMALARI GEREKİR. GENÇLERİ DİNE KURAN İLE VE KURANDAKİ KİŞİLERLE ISITMALI. İSMET SIFATI OLMAYAN KİŞİLERLE DEĞİL.

Çünkü gençlerin örnek alacağı kimseyi bırakmıyor. Kendisi desen zaten asla örnek olamayacak biri. Eskiden âlimlere saldırıyordu şimdi ise yavaştan Ebu hureyre den baslayarak sahabelere saldırmaya başladı.

DEMİŞSİNİZ… İNSANLAR ARAŞTIRDIKLARINDA ÖNLERİNE ÇIKAN GERÇEKLERİ GÖRMEZDEN GELEMEZLER. AMA YAN GELİP YATANLAR İÇİN DUYDUKLARI VE İLK OKUDUKLARI KAFİ GELİR. KAFA NE İLE TERBİYELENDİ İSE ONLARI DUYMAK İSTER. ÇÜRÜTEN BİR GÖRÜŞE HAZIR OLAMAZ. DEMEKM Kİ ŞARTLAR DEDİĞİMİZ ŞEY NEFSİMİZMİŞ. İNSAN ÖNYARGISIZCA NEFSİNİ YENEMEYİP GERÇEĞE GÖZÜNÜ AÇMAZSA ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN FERASETİ AÇILAMAZ VE GERÇEĞİ GÖREMEZ. ÖNYARGISIZ OLUR DA NEFSİNİ YENERSE EN KÖTÜ ŞARTLARDA BASİRETİ AÇILIR. ARTIK ÜNİVERSİTELERDE BİRÇOK ARABCA KAYNAK İLK KEZ TÜRKÇEYE KAZANDIRILIYOR. TEZ ÇALIŞMALARI YAPILIYOR. DOĞPRU BİLİNEN YANLIŞLAR ORTAYA ÇIKIYOR. BUGÜN GÖREMEYEN YARIN GÖRMEK ZORUNDA KALACAK. YARINA ERTELEYEN BELKİ DAHA SONRA… KAB BİN AHBAR’I TANIMAYANLAR EBU HUREYRE’Yİ DE TANIYAMAZLAR… RESULULLAH İLE İLGİLİ EN TARTIŞILAN VE EN UÇUK RİVYETLERİN HEP BELLİ BAŞLI KİŞİLERDEN ÇIKMASI ARAŞTIRMACILARIN ÇOK ŞEY BULMALARINI SAĞLADI. ŞİMDİ ONLARIN KİMİ DIŞLANMAKTAN KORKAN KORKAKLAR OLDUKLARI İÇİN SUSUYORLAR. ÇÜNKÜ SİZİN GİBİ KARDEŞLERİMİZ ONLARA SALDIRGAN DİYEBİLİRLER. KORKMAYANLAR DA ZATEN BEDEL ÖDÜYORLAR…

10 sene sonra peygambere de saldırırsa şaşmayın. Sadece Uygun ortamı hazırlıyor şu an.

DEMİŞSİNİZ… ZAHİRDE GÖRDÜĞÜMÜZ KURAN’DAKİ RESULE SON DERECE SAYGILIDIR VE ONA OLAN SAYGISINA SAYGI DUYUYORUM. HADİSLERDEKİNE SAYGISI YOKSA UYURMA SÖZ OLDUĞUNA İNANDIĞI İÇİNDİR. UYGUN ORTAMI HAZIRLARKEN BİZİM GÖREMEDİĞİMİZİ GÖRDÜĞÜNÜZÜ SANIYORSUNUZ. SANKİ BİZ BAŞKA GEZEGENDEYİZ. SUİ ZAN İLE YOLA ÇIKILMAZ…

Atatürke gelince şeytanım kadar sevmem. Onu ben tarihi vesikalar dan yeterince öğrendim. Atatürk sevicisi İlber Ortaylıdan öğrenecek bir şeyim yok. Erzurum kongresinden önce ABD mandası isteyen, Kendi el yazısıyla İkra safsatası diyen adamı tevillerle guzellemelerle ne siz ne de İlber Ortaylı temize çıkaramazsınız.

DEMİŞSİNİZ… DEDİĞİNİZ KADAR BASİT DEĞİL BU… AMA ANLATMAKTAN ARTIK YORULDUM. BEN BU AKADEMİSYENİN TARİH BİLGİSİNİ SİZİN TARİH BİLGİNİZE TERCİH ETMEYİ DAHA DOĞRU BULUYORUM.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Su Sıçratmak Kaza Sebebidir Genel 17.06.2021
Toplumsal Histeri Genel 28.05.2021
İNSANIN KENDİSİNE YABANCILAŞMASI Genel 23.05.2021
DAĞILMIŞ MİLLETLER Genel 22.05.2021
Varlığımızı Anlamlandırmak Genel 20.05.2021