KORONA OKULLAR ÇOCUKLAR YAĞMURLAR VE TERLER

Vatanlar bazıan(bazan, bazen) sokağa çıkıp savunulur, bazıan da evde kalıp. Korona salgınına karşı vatan savunması da evde kalmayı gerektirmekte.

Açık ki akıldışı-ahlakdışı birileri ev düşmanlığı yapmakta ve yaymaya çalışmakta çünkü ev demek yalnızca sokağa çıkıp alışveriş yapıp tüccarlara para kazandırmamak değil, ahlak, edeb, bağlılık(sadakat), dayanışma, birlik, beraberlik, dostluk, onur da demek ki bu da ülkemizde ahlakdışılığı, insanlıkdışılığı yaymak isteyenlerin işine gelmemekte.

Tuhaf birşey ki bazı veliler okulların açılmasını yani yüzyüze denilen öğretim-eğitimin başlamasını istiyorlar. Belli ki işe giden bayanlar ve evde oturmak istemeyen, gezmeyi seven bayanlar; öğrenci servisi esnafı; ve öğrencileri avuçlarına almak isteyen tarikatlar, cemaatler olsalar gerek.

Ancak ne olursa olsun insanın gözü çocuğunu ölüme gönderecek kadar dönmemeli.

Sınıflarda öğrenci sayısı az olacakmış da, okullarda herkes maskeli olacakmış da, okullar dezenfekte edilecekmiş de, eller dezenfektanlı olacakmış da falan filan. 'Okullar dezenfekte edilecek' dedikleri şey de yerler ve duvarlardır yani sınıfların havası değil, hava dezenfekte olmayınca da sorun sona ermez. Çocuklar yerleri yemez, duvarları yalamaz ki ancak havayı solurlar.

Peki ya yağmurlar? Öğrencilerin saçlarından ve yüzlerinden gözlerine, maskelerine, burunlarına, ağızlarına girecek korona virüslü yağmurlar? Ve aynı biçimde alından süzülecek korona virüslü terler? Bunları düşünüyor musunuz?

Şemsiye, yağmurlu olsa da yağmur suyu da, alın teri de mutlaka yüze çarpar. Yani çocuklara uzaylı giysisi gibi giysi giydirmeniz gerekir.

Yani işin kolayına kaçıp 'Sınıfları seyrelttik, yerleri ve duvarları dezenfekte ettik, maske takılacak' demeyin; havayı dezenfekte edemiyorsanız, ve yağmur suyularının(sularının) saça ve yüze gelmesini, alın terilerinin(terlerinin) de aşağıya akmasını önleyemiyorsanız, bir bakmışsınız ki okullarda ve üniversitelerde korona balayına çıkmış.

Bırakın artık bu yüzyüze takıntısını, saplantısını, ilkelliğini, ve teknolojide ilerleyip uzaktan öğretim-eğitime sarılın ki zaten demokrasiye, laikliğe, bilimselliğe aykırı, akıldışı-ahlakdışı siyasetin, akıldışı-ahlakdışı modanın ve akıldışı-ahlakdışı ünlülerin hükümdar olduğu bu ülkede kim kimin yüzüne bakabilecek durumdaki?

Açık ki aşısı, ilaçı(ilacı) bile henüz icat edilmemiş korona salgını koşulunda yüzyüze öğretim-eğitim katliama davettir, ve siyasi iktidarın yıkılışı ile sonlanır. Belki de siyasi iktidarı tuzağa düşürmek isteyenler vardır, yüzyüze öğretim-eğitim yandaşlığı yapıp?

Ev de vatandır. Evde kal, vatanında kal.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 21.9.20/01.04


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Corona Günlerinde AKP (2) Sağlık 20.04.2021
Pandemi, seni mi zihnini mi esir aldı? Sağlık 16.01.2021
Teknik Düşünceler 27- FETTÖ 4.0- MikroPiyolojik İncelemeler Sağlık 13.01.2021
MS Hastalığı, Teşhis ve Tedavisi Sağlık 30.12.2020
Teknik Düşünceler 21- Topal Sağlık 12.12.2020