YÜZYÜZE EĞİTİME HAYIR

Felsefel açıdan; yüzyüze eğitim 'Göçebe düzeni'lik, uzaktan eğitim ise 'Yerleşik düzen'lik anlamına da gelir. Ve uygarlık yerleşik düzen ile başlar.

Olabilir ki birileri Akp iktidarını yıkmak için Akp iktidarını bilimdışı, akıldışı, ahlakdışı, yanlı, kötü, zararlı kararlar almaya kasıtlı olarak yönlendirmekte olabilir.

Korona. Henüz aşısı, ilaçı(ilacı) bile olmayan ve çok tehlikeli salgın bir hastalık türü.

'Önce bilim ve ahlak' diyen Atatürk'e aykırılığı ile de gündem olan Akp açık ki bilime de aykırı davranmakta, zinayı ve eşcinsel evliliği serbest bırakmasında olduğu gibi ahlaka da aykırı davranmakta oysa Muhammed de 'Önce bilim ve ahlak' dedi.

Bilime aykırılık özelliğinden dolayı Akp iktidarı 'Kontrollü serbestlik' adı altında bilimdışılık, bilime aykırılık yaptı ve bu nedenle de Türkiye'de korona vakaları ve ölümleri arttı oysa cehalet ve nefs içindeki toplumlarda yani bilimsel olmayan toplumlarda böyle bir serbestliğin sorunu azaltmak yerine daha da arttıracağı açıktır.

Ancak Akp iktidarı kendini suçlamak yerine toplumu suçladı.

Şimdi de kalkmış; ilkokullarda ve ortaokullarda da yüzyüze eğitime geçirtecekmiş.

Bu durum açık ki bilimsel değil; örnek ki özel okulların, öğrenci servisi sahiplerinin ve sürücülerinin, evde oturmak istemeyen yani geziptozmak isteyen annelerin, işe giden annelerin, okul kantincilerinin, okullarda egemenlik kurmak isteyen tarikatların ve cemaatlerin, evde zina-fuhuş-çapkınlık gibi şeyler yapmak isteyenlerin, okullara bağış almak isteyen okul müdürlerinin-Eğitim bakanlığı'nın-siyasi iktidarın, uzaktan eğitimi başaramayacağını düşünen siyasi iktidarın, ve benzeri şeylerin bir bastırması; ve Eba'da eğitimin velilerin, toplumun, medyanın gözüönünde olması, ve Eba'nın hükümete pekçok ekonomisel yükümlülükler getirmesi olabilir.

Bu da büyük bir cehalet, bilimdışılık, akıldışılık çünkü:
1- Koca koca insanlar korona karşısında yenilirlerken küçücük çocuklar ne yapabilirler?
2- Yağmur mevsimi geldi. Yağmur suyuları çocukların korona virüslü saçlarından, yüzlerinden ağızlarına, burunlarına bulaşabilirler. Yağmurda maske de ıslanır ve koruyucu özelliğini yitirir. Şemsiye korunmaya yetmez, üstelik de rüzgar da olacak. Kışın okullarda gırip(grip) hastalığı da yayılır, bu da korona riskini daha da çoğaltır. Uyuz, bit gibi hastalıklar da yayılır.
3- Çocukların kıronik(kronik) hastalıklı da, 60 yaş üstü annesi de, babası da olabilir. Bu durumda onlar da büyük bir tehlike altına girerler.
4- Özellikle ortaokul ve lise öğrencisileri ders aralarında da, okul çıkışlarında marketlere adeta hücum etmekteler ki marketler de korona salgını açısından büyük riskli yerlerden.

Gerçek ki yalnızca okulda önlemler almak yetmez; okul dışı da büyük bir tehlike çocuklar için.

Yani açık ki siyasi iktidar 'Kontrollü serbestlik' bilimdışılığından sonra şimdi de yüzyüze eğitim bilimdışılığını dayatmakta.

Okullarda yüzyüze eğitime geçen her ülkede öğretmenler ve öğrenciler arasında korona patlaması olmakta.

Siyasetin bilimdışılığının, akıldışılığının bedeli topluma ödetilemez.

Siyaset Türkiye'de de, tüm dünyada da yasaklanmalı ve Türkiye de, öteki ülkeler de Muhammed'in de, Atatürk'ün dediği gibi 'Bilim ve ahlak' ile yönetilmelidir.

Bu nedenle de velilerin 'Biz çocuklarımızı sokakta bulmadık' deyip 'Vicdani red hakkı' olduğunu düşünüyorum.

Uzaktan eğitim; eğitimde medeniliktir, bilimselliktir, ve eğitimde insanlığın geleceğidir. Gerçek ki uzaktan eğitime uyamayan, uzaktan eğitimi başaramayan toplumlar büyük bir zarara uğrarlar.

Açık ki yüzyüze eğitim öğrenci katliamına neden olabilir.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 6.10.20/05.54