VODAFONE'UN 'SAÇMA GÜZEL' REKLAMI KADINA ŞİDDET VE ÇOCUK EVLİLİKLER

Biryandan siyaset, biryandan moda, biryandan ünlüler, biryandan reklamlar insanlığın akıldışı, ahlakdışı bir yöne gitmesine neden olmak konusunda etkinliğe sahip durumdalar.

Açık ki akıldışı, ahlakdışı, küresel ve derin bir güç dünyaya akıldışılık ve ahlakdışılık pompalamaya çalışmakta. Bunun için de akıldışı-ahlakdışı moda, akıldışı-ahlakdışı ünlü, medya, reklam, bilgisayar oyunu, festival, sıpor(spor), Tv yarışması, akıldışı-ahlakdışı sosyal medya fenomenliği, astroloji, medyumluk, falcılık, sinema, müzik gibi şeyleri kullanmakta. Bu nedenle şirketler, tanıtımcılar ve Rtük çok dikkatli olmak zorunda.

Birileri de açık ki ya yeterli mantık ve ahlak eğitimi almadıkları için, ya ünlü olmak için, ya para için buna alet olmakta.

Cehaletten midir, toplumun beyinini(beynini) yıkamak amaçından(amacından) mıdır nedir, rastlantı mıdır nedir; kasıtlı mıdır, kasıtsız mıdır nedir; Tv reklamlarında abuksubuk sözler var.

Ve bu tür sözler genelde yabancı kaynaklı ürün tanıtımılarında(reklamlarında). Örnek ki Omo 'Kirlenmek güzeldir' diyor, Vodafone 'Saçma güzeldir' diyor.

Dikkat edilirse bu sözler kendi içlerinde kalamayacak, genelleşmeye eğilimli sözler. Örnek ki 'Kirlenmek güzeldir' sözü tecavüzde de, tecavüzdışı cinselliğe, ahlaki yozlaşmaya, toplumsal yozlaşmaya da uygulanabilir. 'Saçma güzeldir' sözü de aynı ve daha da geniş kapsamlı olabilir; örnek ki bilinçaltında 'Saçma güzel ise kadına şiddet de güzeldir çünkü o da saçmadır' mantığı da, 'Saçma güzel ise akıldışı-ahlakdışı moda, toplumsal alanlarda ahlaka aykırı giysilerle bulunmak, pirsing, dövme; sigara, içki, uyuşturucu kullanmak; korona önlemlerine uymamak örnek ki maske takmamak güzeldir' gibi şeyler de güzeldir' mantığı gelişebilir.

Yine dikkat edilirse bu iki söz de 'güzeldir' ile bitiyor, ve genelleme yapmaya çalışıyor. Genellemeler de beyini yönlendirmeye yöneliktir genelde çünkü düşünmek için gerekli genel temelleri oluştururlar.

Yani açık ki yalnızca Omo'nun ve Vodafone'un bu iki sözü ile akıldışı, ahlakdışı, insanlıkdışı, saçma bir toplum da, dünya da yaratılabilir.

Özellikle Tv tanıtımlarında topluma böyle abuksubuk sözlerin söylenilmesi yasaklanmalıdır çünkü Tv tanıtımları tüm gün ve her gün televizyonda dönüpdurmaktalar(dönüp durmaktalar).

Yani örnek ki kadına şiddete, kadın cinayetilerine, koronaya, çevreyi kirletmeye, doğayı kirletmeye, çocuk evliliklerine, cinsel tecavüze, ve bunlar gibi pekçok şeye karşı savaşılan bir ülkede 'Kirlenmek güzeldir', 'Saçma güzeldir' diye sözler söylemek en azından ya cehalet ya toplum akılı ile alay etmek sınıfına girebilir.

Tanıtımlarda genellemeler, akıldışı sözler, ahlakdışı sözler, ve görüntüler yasaklanmalıdır.

Abd'de ve Avrupa da kirlenmek güzel, ve saçma güzel olabilir ancak burası Türkiye.

Türkiye'yi ciddiye alalım çünkü Türkiye tıpkı Muhammed gibi 'Önce bilim(ilim) ve ahlak' diyen Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu insani, ahlakçı, medeni, bilimsel ve evrensel bir ülkedir.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 4.10.20/09.19


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020