BİR SAVUNMA YAZISI (21)

hocam galiba siz dinlediğinizi anlamamak üzerine şartlandırmışsınız kendinizi. Ebu Hanzala recm Kuran'da vardır demiyor. Kurandandir diyor. Yani klâsik ehli sünnet mantığıyla "Allah'a ve elçisine itaat edin" ayetine gönderme yapıyor. Yani daha bu kısmını anlamıyorsunuz ya da anlamak istemiyorsunuz. İste o yüzden boşuna tartışıyoruz. Metodoloji dediğiniz şey buysa eksik kalsın. Kuran Müslümanları nasıl ki tüm ehli sünnet alimlerini genelleyip saldırıyor ise Ebu Hanzala da benzer şekilde genelleyip saldırmış. Bu konuda iki tarafı da tasvip etmiyorum. Ama kuran Müslümanları genelleyince problem yok ama Ebu hanzala genelleyince problem oluyor. Bence objektif bakmaya çalışınız. Metodsuzun kralı sizin savunduklarınıZ iken iki de bir diğer hocalara ha bire metodsuz diyorsunuz. Kuran müslümanlari içinde metodlu diyebileceğimiz bir Abdülaziz bayındır ekibi var. Onlar dahi Allah gaybi bilmez diyecek kadar aptalca şeyler öne sürüyor. Kusura bakmayın ama kuran Müslümanları bireysel dur diyorsunuz. Ama bu söylemin gerçek hayatta bir karşılığı malesef yok.onlarinda vemaatlerden hiçbir farkları yok.hatta tarikatcilardan bile daha bağnazlar. Çünkü cehalet bilgisizlikten geldi mi izolesi kolaydır ama yarimyamalak bilgiden kaynaklandı mı tüm dünya gelse o cehaleti gideremez. Çünkü zaten herşeyin en iyisini kendileri ve hocaları biliyor.

DEMİŞSİNİZ…Hanzala Kuran'da var diyemediği bir şeyin Kuran'dan olduğunu mu söylüyor? Lütfen bunu anlamamı bekleme... Bu korkunç bir çelişkidir. Öyle alakasız göndermelerle bu çelişkiyi kurtarmak olmaz...”Kuran'dan olmak”la “Kuran'da olmak” aynı şeydir. Kuran’da ayet yok, ama Kuran’dan… Buyurun siz tatmin olun ama bu tatmine bizi karıştırmayın. “Allah’a ve elçisine itaat edin” ayetini biz “Allah’a ve Buhari’ye itaat edin” diye anlamadığımız için asıl siz bizi anlayın… Ben en ağır felsefi kitapları okuyup anlayan biriyim. Beni tanımıyorsunuz. Bu kadar basit bir meseleyi anlamadığımı söylemeniz için önce beni anlamanız gerekir. Metodolojiye “eksik kalsın” demenizden anlaşılıyor ki ya ben anlatamadım yahut sizin anlamaya niyetiniz yok. Ehli sünnet alimlerinin bazen genellenmesinin nedeni onların daha ziyade ezber konuşmaları, özgür düşünememeleridir. Yoksa mezhebin dışına çıkarlar. Ama bizim böyle bir endişemiz yok. Mezhep yorumdur, dinimiz değildir. Allah gaybı bilir ve bu konuda tek yanılan Kuran ehli Abdulaziz Bayındır’dır. Başka da yanılan alimimiz yoktur. Ama onu yanıltan Ebubekir Sifil de iddiasında en az onun kadar yanılmaktadır. Geriye kalan yazdıklarınızı hışımla yazdığınız için cevaplamayacağım…

Ben beni anlayın demedim ki. Muhatap Ebu Hanzala olduğu için onun demek istediğini doğru anlayınız demek istedim. Yoksa herkesin her lafı bir yerlere çekme özgürlüğü var. Ama amaç hakikat ise muhatabınızın ne demek istediğini doğru anlamanız gerekir. Mesele ayeti nasıl anladığınız değil mesele karşıda ki muhatabınızın derdi ne ? Onu anlamaya çalışmak. Keşke sizin alimlerde mezhep dışına çıkmakla yetinselerdi. Sizin alimler işine gelmeyince ne mezhep dinler, ne hadis ne de Kur'an? Normal şartlarda Abdülaziz bayındır yerine başka bir ehli sünnet alimi Allah gaybi bilmez demiş olsaydı sizin cenah heryerde Abdülaziz bayındırı müşrik diye ilan ederdi. Ama sizin takımdan olunca nedense sizin ve ah said nursiye saldırdığı gibi ona saldırmıyor. Demek ki müşriklik kendinden olunca görmezden geliniyor. Bu gün cübbeli hz. Meryem hermafrodittir demiş olsaydı heryerde alay konusu yapılırdı. Ama Mehmet Okuyan yapınca herkes sus pus oluyor. Şimdi metodsuzluk hatta prensipsizlik bu değilde nedir? Kimseye karşı bir hışmım falanda yok. Tüm cemaatlere aynı mesafedeyim. Ben beni anlayın demedim ki. Muhatap Ebu Hanzala olduğu için onun demek istediğini doğru anlayınız demek istedim. Yoksa herkesin her lafı bir yerlere çekme özgürlüğü var. Ama amaç hakikat ise muhatabınızın ne demek istediğini doğru anlamanız gerekir. Mesele ayeti nasıl anladığınız değil mesele karşıda ki muhatabınızın derdi ne ? Onu anlamaya çalışmak. Keşke sizin alimlerde mezhep dışına çıkmakla yetinselerdi. Sizin alimler işine gelmeyince ne mezhep dinler, ne hadis ne de Kur'an? Normal şartlarda Abdülaziz bayındır yerine başka bir ehli sünnet alimi Allah gaybi bilmez demiş olsaydı sizin cenah heryerde Abdülaziz bayındırı müşrik diye ilan ederdi. Ama sizin takımdan olunca nedense sizin ve ah said nursiye saldırdığı gibi ona saldırmıyor. Demek ki müşriklik kendinden olunca görmezden geliniyor. Bu gün cübbeli hz. Meryem hermafrodittir demiş olsaydı heryerde alay konusu yapılırdı. Ama Mehmet Okuyan yapınca herkes sus pus oluyor. Şimdi metodsuzluk hatta prensipsizlik bu değilde nedir? Kimseye karşı bir hışmım falanda yok. Tüm cemaatlere aynı mesafedeyim.

DEMİŞSİNİZ…Neyse ikinizi de anlayamadıysam cahilliğime bağışlayın… siz dünya kadar haklısınız… biz ne dediysek hiçbirinde zerre kadar haklı değiliz… şimdi tatmin oldunuz mu?

 

 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Su Sıçratmak Kaza Sebebidir Genel 17.06.2021
Toplumsal Histeri Genel 28.05.2021
İNSANIN KENDİSİNE YABANCILAŞMASI Genel 23.05.2021
DAĞILMIŞ MİLLETLER Genel 22.05.2021
Varlığımızı Anlamlandırmak Genel 20.05.2021