MUHAMMED'E HAKARET VE MUHAMMED'İ ÜZMEK

Fıransa'da(Fransa'da) bir mizah dergisinde, Muhammed'e hakaret içerikli karikatürler yayınlanmış. Karikatürler mi hakaret içeriyor, yoksa İslamiyet'te, Muhammed'in resimlerini, karikatürlerini çizmek mi hakaret, yasak, karikatürleri görmediğim için bilemem çünkü Allah'a inanmamayı, çok eşliliğe karşı çıkmayı, İslamiyet'i dünyanın en büyük dini saymamayı bile hakaret sayan Müslümanlar var.

Ancak zinanın, fuhuşun, pornonun, eşcinsel evliliğin, ensestliğin, esrarın, 14 yaşındaki çocuklarla cinsel ilişkinin bile serbest olduğu ahlakdışı Batının insan, insanlık, toplum, ve toplumsal bilimler alanılarında(alanlarında) akıldışı, ahlakdışı, insanlıkdışı şeyler yapması da olağan birşeydir. 

Diyelim ki o karikatürler Muhammed'e hakaret etmek amaçlı. Yani üzücü.

Peki ya Müslümanlar Muhammed'i üzecek şeyler yapmıyorlar mı; tüm Müslümanlar dini tanımlayan, 'Din bilimdir(ilimdir), ahlaktır, vicdandır, merhamettir, dürüstlüktür, adilliktir, güvenilirliktir, tarafsızlıktır, medeniliktir, sadeliktir, gösterişsizliktir, nefssizliktir, inzivadır' diyen Din hadisileri'ne uyuyorlar mı?

Örnek ki Türkiye'de; akıldışı-ahlakdışı moda, akıldışı-ahlakdışı pılajlar(plajlar), akıldışı-ahlakdışı ünlüler, akıldışı-ahlakdışı-yandaş medya, akıldışı-ahlakdışı mekanlar, bay-bayan karışık masaj salonuları(salonları), sıtiptiz(striptiz) kulübüleri(kulüpleri), diskotekler, barlar, pavyonlar, gecekulübüleri(gece kulüpleri), astroloji-medyumluk gibi şeyler; zina serbestliği, genelevler, eşcinsellik, eşcinsel evlilik, toplumsal alanlarda ahlaka aykırı giyimle bulunmak; üstelik de Muhammed 'Sultanlarla düşüpkalkan alimler bile hırsızdır' demişken, üstelik de öz bebek kardeşlerini, öz çocuk kardeşlerini bile öldürtmekten çekinmemiş Osmanlı hanedanlığı'nı ve sultanılarını(sultanlarını) baştaçı etmek; Diyanet'in siyasetle anılması, Akp'nin yolsuzluk-hukuksuzluk-adaletsizlik-yandaşlık gibi şeylerle anılması Muhammed'i üzmüyor mu? Ve, Muhammed ''Sultanlarla düşüpkalkan alimler bile hırsızdır' demişken, İslamcı ülkelerdeki sultanlıklar, hükümdarlıklar, kırallıklar(krallıklar) Muhammed'i üzmüyor mu? Ve, Muhammed 'Din bilimdir(ilimdir), bilim yoksa din de olmaz, bilim Çin'de bile olsa gidip öğrenin, alimin uykusu bile cahilin ibadetinden üstündür, alimler peygamberlerin varisleridir' demişken İslam dünyasının bilimde ve teknolojide geriliği Muhammed'i üzmüyor mu? Ve, bilim yuvası olması gereken İslam dünyasının savaş ve terör dünyası olması Muhammed'i üzmüyor mu? Ve, akıldışı-ahlakdışı-utanmaz ünlülerin arkalarından koşan, onları kendilerine mutluluk edinmiş Müslümanlar Muhammed'i üzmüyorlar mı? Ve, Muhammed 'Ezanı makamlı okumayın' demiş olmasına karşın ezanın ve Kuran'ın makamlı okunması Muhammed'i üzmüyor mu? Ve, İslamcı ülkelerin Din hadisileri yerine siyasetle, siyasetçilerle yönetilmeleri Muhammed'i üzmüyor mu? Yani 'Elin gavuru' Muhammed'i üzüyor da, Müslümanlar üzmüyorlar mı?

Yani Batının İsa'ya saygısı yok ki Muhammed'e olsun. Peki ya Müslümanlar Muhammed'i neden üzüyorlar?


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 9.9.20/04.07


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TEK DÜNYA SİSTEMİ Felsefe 03.07.2021
İslam niye doğru dindir? İslamofobi Felsefe 20.05.2021
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021