ERDOĞAN'IN 'ONLARIN DOLARI VARSA BİZİM ALLAH'IMIZ VAR' SÖZÜNÜN MANTIĞA VE İSLAM'A AYKIRILIĞI SAVIM

Gerçek ki siyaset gibi, öteki siyasi liderler gibi Erdoğan da doğru, gerçek bir lider durumunda değil çünkü açık ki felsefel, mantıksal ve bilimsel değil; zaten siyasetin amaçı da bunlar değil siyasettir ancak gerçek ki Atatürk gerçek, doğru bir lider durumundadır çünkü felsefeye, mantığa ve bilime aykırı sözler etmeyen biridir.

İnsanların ve insanlığın düşünsel yanlışlarından ikisi de 'Mantıksızlıklık yani yanlış kıyaslama, ve yanlış genelleme'dir. Yani ilkokuldan başlayıp, eğitimde 'doğru kıyaslama' ve 'doğru genelleme' öğretilmelidir; felsefe, ahlak, vicdan ve nefssizlik ya da kısaca, dini tanımlayan, 'Din bilimdir, ahlaktır, mantıktır, vicdandır, medeniliktir, nefssizliktir' diyen Din hadisileri'nin tanımladığı din yanında.

Gerçek ki bir ülkeyi kurtarmak ya da bir toplumu eğitmek o ülkenin ya da o toplumun siyasetçilerini ve ünlülerini mantık ile eğitmekle yani onlara mantık bilimi öğretmek ile başlar; öyle ki mantık felsefenin de, bilimin de, ahlakın da, dinin de, akıl-ruh sağlığının da, demokrasinin de, laikliğin de, özgürlüğün de temelidir; bu nedenle ki önce mantık bilimine sarılmak gerekir.

Akp başkanı Erdoğan Dolar(dolar) ile ilgili olarak 'Onların doları varsa bizim de Allah'ımız var' demiş.

Gelecek partisi başkanı Davutoğlu da 'Hamaset her alanda tehlikelidir ama en çok da dini alanda tehlikelidir. Şimdi dolar o günlerdeki seviyenin üzerinde çıktı. Rabbimizin yüce mafiretine sığınarak ve bir daha böyle vahim bir hata yapılmaması için, yüreğim titreyerek uyarmak maksadıyla söylüyorum. Haşa şimdi dolar, Allah'a karşı zafer mi kazanmış oldu?' demiş mantıksal açıdan, ve mantıksal açıdan doğru ve haklı olarak ancak mantık bilimi açısından gerçek ki Davutoğlu'nun tepkisi mantık bilimi taşımaktan çok dini inanç yaklaşımı taşımakta ancak yine de söylediği mantıklı ve haklı.

Ancak konuya mantık bilimi açısından mutlak olarak da yaklaşmakta yarar(fayda) var ki toplum da mantık bilimini ve felsefeyi doğru olarak öğrensin.

Şöyle ki; Erdoğan'ın 'Onların doları varsa bizim de Allah'ımız var' sözü dini inançı siyasete alet etmek yanlış geleneğinin bir uzantısı olarak gerçekleşmiş durumda olarak görünmektedir çünkü bu konuya 'Allah'ı karıştırmaya hiç gerek yoktu çünkü Müslümanların 'Allah'ı varsa, Hıristiyanların(Hiristiyanların) da 'God/Goş' dedikleri bir ilahları var yani yalnızca Müslümanların ilahı yok yani Müslümanları 'Allah'ları korursa, Hıristiyanları da 'God/Goş' dedikleri ilahları korur. Yani mantık bilimi açısından gerçek ki Erdoğan kıyaslanmaması gereken iki şeyi kıyaslamış durumdadır yani yanlış kıyaslama ve yanlış genelleme yapmış durumdadır. Yani, Erdoğan'ın 'Dolar'a karşı 'Allah'ı yani bir ilahı değil 'Tl'yi koyması gerekirdi yani 'Onların doları varsa, bizim de Tl'miz var' demeli idi, mantık bilimi açısından çünkü onlar da 'Onların Allah'ları varsa bizim de God'ımız var' derler yani konu 'İlahlar savaşı' bir duruma dönüşür, 'Ekonomi savaşı' yerine.

Öteyandan(Öte yandan) bir mantıksızlık da şurada yani mantık bilimi bu konuda şunları sorar: Zinanın, eşcinselliğin, eşcinsel evliliğin, ahlakdışı modanın, ahlakdışı turizımın(turizmin), ahlakdışı mekanların, toplumsal alanlarda sütyen-külot dolaşmanın serbest olduğu Türkiye'nin yanında; İslamiyet dini inançına(inancına) göre bir ahlak timsali olan Allah olur mu; böyle bir ülke 'Allah benim yanımda' ya da 'Ben dinliyim' diyebilir mi? Allah'ın olması demek, Muhammed'in de Türkiye'nin yanında olması demektir ki böyle bir ülkenin yanında Muhammed de olur mu? Üstelik Akp yolsuzluklarla, hukuksuzluklarla, yandaşlıklarla yani dini tanımlayan Din hadisileri'ne aykırılıklarla anılmakta olan; öz bebek kardeşlerini, öz çocuk kardeşlerini bile öldürtmekten çekinmemiş Osmanlı sultanılarını(sultanlarını) baştaçı(baştacı) eden; ve zinanın, fuhuşun, pornonun, toplumsal alanlarda çıplaklığın, eşcinselliğin, eşcinsel evliliğin, toplumsal alanlarda sevişmenin bile serbest olduğu, ahlakdışı, dine aykırı Avrupa birliği'ne Türkiye'yi sokmaya çalışan bir siyasi parti iken; Allah, Muhammed, İslamiyet ve din Akp'nin yanında olur mu?

Gerçek ki Erdoğan'ın bu sözü mantık bilimine de, İslamiyet'e de aykırıdır.

Her konuya dini inanç karıştırılırsa işte sonuç hep böyle mantıksızlık olur.

Bu nedenle ki Türkiye de, öteki ülkeler de siyasetle değil; 'Önce bilim ve ahlak' diyen Muhammed'in de, 'Önce bilim ve ahlak' diyen Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim ve ahlak' ile yönetilmelidir, bir hükümdarlık türü olan siyasetle değil.

Nerede siyaset, orada cehalet.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 7.9.20/04.30


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TEK DÜNYA SİSTEMİ Felsefe 03.07.2021
İslam niye doğru dindir? İslamofobi Felsefe 20.05.2021
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021