ÜNLÜ OLMANIN KOŞULLARI SAVIM

Abd'nin ve Ab'nin temel sorunu ahlaka aykırılıktır yani ahlaksızlıktır çünkü ahlaka aykırılık akıl-ruh sağlığına da, insani olmaya da aykırılıktır. Bu nedenle ki Atatürk 'Ahlaksız kalmış bir sanatın hayat damarlarından en önemlisi kopmuş demektir' demiştir çünkü Atatürk'ün hem 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' sözünün, hem de 'Sanatsız kalmış bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir' sözünün bileşkesel anlamı budur.

Açık ki akıldışı, ahlakdışı, küresel ve derin bir merkez dünyaya, insanlığa, ülkelere, toplumlara ve sanata akıldışılık ve ahlakdışılık pompalamakta; bunun için de akıldışı-ahlakdışı moda, akıldışı-ahlakdışı ünlü, akıldışı-ahlakdışı turizım(turizm), akıldışı-ahlakdışı medya, akıldışı-ahlakdışı bilgisayar oyunu, akıldışı-ahlakdışı festival, akıldışı-ahlakdışı Tv yarışması, pirsing, dövme, ve astroloji gibi şeyleri kullanmakta; bu nedenle ki magazin dünyası da insanlığa ve toplumlara akıldışı ve ahlakdışı ünlü pompalamakta.

Bu nedenle ki bu tür ünlülerin görünen iki özelliklerinden biri ahlakdışı giyim, birisi pirsing denilen şey, birisi de dövmedir yani medeniliğe değil Eski çağlara, barbarlığa yönelimdir ki amaç da zaten alet oldukları amaç da insanlığı ve toplumları Eski çağlara, barbarlığa, ilkelliğe, geriliğe yönlendirmektir.

Bu nedenle ki; magazinsel ünlü olmanın, Abd'deki ve ülkemizdeki magazinsel ünlülerin medyadaki durumlarından genel anlaşılan durum ki iki temel koşulu var:
1- Akıldışı yani akıl-ruh sağlığına aykırı olmak yani deliliğe yönelmiş olmak.
2- Ahlakdışı, ahlaka aykırı olmak yani utanmaz olmak.

Gerçekte bu iki durum da birbirleri ile ilgilidir, birbirlerinin başka durumlarıdır çünkü ahlak da zekanın, akılın, mantığın, beyinin, ruhun, akıl-ruh sağlığının en üst soyut nitel aşamasıdır. Bu durumda açık ki akıldışılık ahlakdışılığa neden olmakta, ahlakdışılık da hem akıldışılıktır hem de akıldışılığın daha da ilerlemesine neden olmakta; buradan da anlaşılmakta ki ahlaka aykırılık, ahlakdışılık gerçekte nitel zekaya, nitel akıla, nitel mantığa, nitel beyine, nitel ruha ve nitel akıl-ruh sağlığına da aykırılıktır, uzaklıktır. Bu nedenle ki Atatürk de 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' dedi, Muhammed de 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' ve 'Din utanmaktır, utanmak yoksa din de yoktur' dedi.

Yani gerçekte onlar özgür değil akıldışı, ahlakdışı, küresel ve derin bir merkezin oyuncaklarıdırlar, işlevleri ya da amaçları toplumlarını ve insanlığı akıldışılaştırmak, ahlakdışılaştırmak, insanlıkdışılaştırmak, yozlaştırmaktır; toplumlarını ve insanlığı deliliğe ve ahlaksızlığa yönlendirmektir; bu nedenle ki pısikoloji(psikoloji) bilimi de onlara karşı çıkmalıdır, demokrasi de, laiklik de, devletler de ki özgürlük de, demokrasi de, laiklik de, doğru devlet olmak da zaten 'Bilime ve ahlaka aykırı değil uygun olmak'tır.

Bu nedenle ki akıldışı-ahlakdışı ünlülerden uzak durmak, onlara kültürel tepki göstermek, onları kınamak, ve onları Muhammed'in de, Atatürk'ün dediği gibi, 'Bilim ve ahlak' ile eğitmek; bilimsel ve ahlakçı ünlülere yönelmek büyük bir önem taşımaktadır.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 7.9.20/02.35

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TEK DÜNYA SİSTEMİ Felsefe 03.07.2021
İslam niye doğru dindir? İslamofobi Felsefe 20.05.2021
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021