SİYASET AKP VE TÜRKİYE DURUMU

Türkiye'nin temel sorunlarından biri 'Türkçeye aykırılık', biri de üniversite eğitiminin bile mantık üzerine kurulu olmamasıdır; bu nedenle ki 200 üniversite olan Türkiye'de iki alim, alime yok oysa Muhammed de, Atatürk de 'Önce bilim ve ahlak' dedi, Atatürk buna bir de 'Türkçe'yi ekledi ancak ortalık hem akıldışı-ahlakdışı moda, akıldışı-ahlakdışı pılaj(plaj) gibi ahlaka da, dine de aykırı mekanlar ile, hem de Türkçeleri varken 'Kıyafet, müsait, bahsetmek, ziyafet, zerafet, bariz, kadim, hijyen, etik, misyon, vizyon, performans, lansman, aktivite, mükemmel, lazım, enteresan, mecbur, mecburiyet, kabiliyet, fikir, mütemadiyen, tecrübe, lisan, sosyal, liyakat, mülakat, imtihan, teyit' gibi yabancı sözcükler ile dolmakta.

Bu yazımın amaçı(amacı) siyaset değil; siyasetin ne kadar mantıkdışı, bilimdışı bir dünya olduğunu yeniden göstermek; siyaset ile çözüm, umut, doğru bir ülke olmayacağını yeniden göstermek; ülkelerin Atatürk'ün de, Muhammed'in de dediği gibi 'Bilim ve ahlak' ile yönetilmesinin en doğru yönetim biçiminin olduğunu bir kez daha anlatmak. Bu nedenle ki hem siyasete karşıyım, hem de tüm siyasi partileri gereği oluştuğunda eleştirmekteyim.

Bence en iyi siyaset; siyasetin yasak olmasıdır.

Gerçekten de siyaset toplumları siyasi siyasi parti bölmek, yandaşları yandaş olmayanlara düşman etmek, ve hükümdarlık hevesi üzerine kurulu; felsefeye de, mantığa da, bilime de, ahlaka da, dine de, insanlığa da, akıl-ruh sağlığına da aykırı, ve tüm dünyada 'İnsanlık suçu' olarak yasaklanması zorunlu bir dünyadır.

Siyasetin bir yanılgısı da kendini 'Devlet, millet, vatan' sanmasıdır oysa siyaset siyasi parti denilen, ve amaçı(amacı) kapitalistleri korumak olan; yarı özel, yarı kamusal, ve kalıcı olmayan bir şirket türüdür.

Açık ki siyaset oldukça toplumlar da, insanlık da asla barışa, huzura, güvene erişmez çünkü doğru olan herşeyin başı mantıktır oysa siyaset mantığa aykırı bir dünyadır.

Bu nedenle ki diktatör Kenan Evren'in bile, herşeyi yanlış yapmış olsa da yapabildiği doğru üç şey vardır:
1- Banka reklamılarını(reklamlarını) yasaklamak.
2- Bülent Ersoy'u yasaklamak.
3- Siyaseti yasaklamak.
Yani siyasi partiler 'Biz şunu yaptık, biz bunu yaptık' diye övünmesinler; bakın diktatörler bile doğru ve iyi şeyler yapabiliyorlar.

Sedat Peker'in videoları için Akp 'Hedef Akp değil Türkiye' demiş.

Bu sözü mantık açısından yorumlayalım.

Bu söz ilk bakışta doğru, iyi, güzel, gerçek gibi görünmekte ancak söze bir de mantık açısından bakalım.

Görüldü ki Akp; Atatürk karşıtlığı, Kurtuluş savaşı karşıtlığı, Lozan anlaşması, ve Andımız karşıtlığı içinde bir dünya durumu göstermekte. Görüldü ki Akp 'Türkçe ile felsefe ve bilim olmaz' deyip Türkçeye karşıtlık da göstermekte. Görüldü ki Akp özelleştirme diye devletin, vatanın, milletin, kamunun fabrikasılarını(fabrikalarını), şirketilerini(şirketlerini), arazilerini, madenlerini yani servetini özel sektöre yani kapitalistlere satmakta.

Atatürk'e karşıtlık, Kurtuluş savaşı'na karşıtlık, Lozan anlaşması'na karşıtlık, Andımız'a karşıtlık, Türkçeye karşıtlık yani Türkiye'yi var eden, Türkiye'yi Türkiye yapan şeylere karşıtlık. Bu durumda mantık şunu sorar: 'Ortada, Türkiye kalmış mı ki de saldırı 'Türkiye'ye karşı' olmak durumu göstersin?

Doğrusu ki yalnızca Türkiye değil tüm ülkeler siyaset ile, siyasetçi ile değil Muhammed'in de, Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim ve ahlak' ile yönetilmelidir.

Ve 'Türkiye' demek 'Önce bilim, ahlak, ve Türkçe' demektir.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 27.5.21/04.33


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TEK DÜNYA SİSTEMİ Felsefe 03.07.2021
İslam niye doğru dindir? İslamofobi Felsefe 20.05.2021
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021