4. YARGI REFORMU PAKETİ'NİN KADILIK GETİRMESİ DURUMU

 

Felsefe de, edebiyat da hem her konu ile ilgilenmelidir, hem doğruya sahip çıkmalıdır, hem de ülkesinin doğru ülke olması için çalışmalıdır; yani felsefenin de, edebiyatın da simgesi köstebek değil mikroskop olmalıdır.

Savım ki adaletin egemenliği de, adaletin mutlaklığı da ancak Yalan makinası(makinesi) ilşe sağlanır; öyle ki Yalan makinası yoksa parmak izi teknolojisi de, Dna teknolojisi de adaleti sağlamaya yaramayabilir çünkü ikisi de sömürüye açıktır; masum birinin bile parmak izilerini(izlerini) de, Dna'sını da suç yerine bulaştırmak olanaksız değildir.

Hele ki Atatürk'ün de, Muhammed'in de yani demokrasinin de, dinin de dediği gibi bir ülke 'Bilim ve ahlak' ile yönetilmiyorsa, 'Bilim ve ahlak'a aykırılık ile yönetilmiyorsa, örnek ki siyaset ya da hükümdarlık gibi bilimdışı bir dünya ile yönetiliyorsa yani hukuk bilim ve ahlak ile değil siyaset ya da hükümdarlık ile yapılıyorsa açık ki hukuk da güvenilir olmaz çünkü 'Hayatta en doğru yol bilimdir' diyen Atatürk'ün de, 'Din bilimdir, bilim olmazsa din de olmaz' diyen Muhammed'in de dediği gibi bilime aykırı şeyler güvenilir olmazlar.

Türkiye de Atatürk'ün de, Muhammed'in de dediği gibi 'Bilim ve ahlak' ile değil bilime ve ahlaka aykırı bir dünya olan sultanlık, hükümdarlık, diktatörlük heveslisi akıldışı-bilimdışı-ahlakdışı siyaset dünyası ile yönetilmektedir, ve hukuku da, yasaları da bu dünya yapmaktadır.

4. yargı reformu denilen şey; öz bebek kardeşlerini, ve öz çocuk kardeşlerini bile öldürtmekten çekinmemiş; 'Kanun benim' diyen Osmanlı sultanlığı heveslisi bir siyasi dünya tarafından yapılmış durumdadır. Açık ki zatten siyaset akıldışı bir dünya iken, siyasetin bir de böylesine daha da akıldışı bir bölümünün yapacağı hukuk gerçek ki bilimsel bir hukuk özelliğinde de; Atatürk'ün de, Muhammed'in de istediği gibi 'Önce bilim ve ahlak' özelliğinde de olmaz.

Görünmekte ki öz bebek kardeşlerini, ve öz çocuk kardeşlerini bile öldürtmekten çekinmemiş; 'Kanun benim' diyen Osmanlı sultanlığı heveslisi bir siyasi dünya sultanlık heveslisi bir dünya için çalışmaktadır ki 4. yargı reformu denilen şey de buna dahil bir durum göstermektedir.

Şöyle ki bu 'reform'da 'Tutuklamaya somut delil şartı' getirilmekte yani savcı somut delil olmadan tutuklayamayacak; ilk bakışta, ve sıradan akıl için harika, doğru, iyi, güzel birşey gibi durmaktadır ancak durum hem mantık açısından mantıksızlıktır, hem de kadılık sistemi getirmektedir.

'Savcı somut delil(kanıt) olmadan tutuklayamayacak' ne demek? Mantık açısından şu demek: 'Savcı tutuklamışsa somut kanıt var, bu durumda da yargıç davalıyı mahkum etmek zorunda' demektir' yani yargılamayı ve cezalandırmayı yargıçın değil savcının yapması demektir çünkü savcı somut kanıt var diye tutuklamışsa yargıç 'Somut kanıt yok' diyemez yani bu durum savcının yargıçı yönlendirmesi, savcının yargıça egemen olması, savcının yargıç olması, yargıçın etkisizleşmesi, savcının hukuka egemen olması durumu olur ki bu da kadılık benzeri bir durumdur ki bu durum da bir siyasi parti yanlılığı içinde olabilecek olan savcıların yanlısı oldukları siyasi parti yanlılarını koruma, kayırma olanağı oluşturmaya da açık bir durum yaratır yani yanlısı olduğu siyasi parti yanlıları konusunda, somut delil olsa da 'Somut delil yok', karşıtı olduğu siyasi parti yanlıları konusunda da somut delil olmasa da 'Somut delil var' diyebilir ki Fetö'cü savcıların ve yargıçların ortaya çıkmış olması bu durumun olanaksız bir durum olmadığını göstermektedir. Açık ki bu durum Güçler ayrılığı'nı yok edip Güçleri tek kişide toplayan, ve Osmanlıcılık hevesi içindeki siyasi iktidarın durumuna uygun bir durumdur.

Gerçek ki doğru devlet için de, doğru ülke için de, doğru hukuk için de birinci koşul; Atatürk'ün de, Muhammed'in de dediği gibi 'Bilim ve ahlak devleti olmak'tır; buna ek olarak da yargıda parmak izi, Dna yanında bir de Yalan makinası zorunluluğu olmasıdır; gerçek ki 1 Yalan makinası 1000 yalanı açığa çıkarır. Gerçek ki doğru yargı, doğru adalet Parmak izi-Dna-Yalan makinası üçgeni üzerine kuruludur; doğru ülke de 'Bilim ve ahlak' üzerine kuruludur.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 7.6.21/08.44

(Öteki yazılarım 'siir-defteri.com' sitesinde okunabilir)


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TEK DÜNYA SİSTEMİ Felsefe 03.07.2021
İslam niye doğru dindir? İslamofobi Felsefe 20.05.2021
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021