DSP, ECEVİT’İ AŞMALIDIR

DSP, ECEVİT’İ AŞMALIDIR

 

Meselenin özüne tanımlamalardan girersek;

Avrupa Sosyal demokrasi; “Sosyalist Enternasyonal” adı altında faaliyet gösteren bir sosyal demokrat siyasi partiler birliğidir.

“Amerikan Solu” ya da “Amerikan sosyal demokrasi”;  Amerika çıkışlı bir  “demokratik sol” hareketdir.

Bu iki merkeze şimdilere birde İngiltere hamiliğinde “Çin sosyal demokrasisi” eklenecek gibi duruyor.

Atatürk’ün ölümünden hemen sonra İsmet İnönü Amerikan merkezli bir siyaset anlayışını benimsemiştir. Ortanın solu kavramı ve sonrasında ise “sosyal demokrasi” kavramları,  Ülkemiz gerçekleri ile temellenmemiş özgün olmayan ideolojik yapay yönelimler olarak milletimizin beğenisine sunulmuştur.

198O Askeri darbesinden sonra kurdurulan SHP,  Avrupa merkezli bir sosyal demokrat anlayışla kurgulandı. Ecevit sonrasında bu sosyal demokrat merkezi red ederek “Amerikan sosyal demokrasisi” merkezine dahil oldu. “Demokratik sol”  olarak tariflenen bu dil oyunu aslında “Amerikan sosyal demokrasisinin tam da adıdır.Birbirlerinden de farkı yoktur.

Öncelikle Wilson prensiplerine dayalı ve özünde ulus devleti içselleştirmeyen etnik ve mezhepci bu totolojik sapkın önermelerin; Millileştirilmesi ve Kemalizm ideolojisi ile Bütüncüleştirilmesinin/uyumlaştırılmasının yapılmasının işin özü itibariyle imkansız olduğu bilinmelidir.

Yani Kemalizm ya da Atatürkçülük diye bir ideoloji vardır. Bu ideoloji yukarıda sayılan üç tip sosyal demokrasi düşünce merkezi ekolü ile eşleşemez.

Türkiye soluna ve Atatürkçülerine ezberletilen  “şimdi siz bundan sonra sosyal demokratsınız”  söyleminin geçerli bir söylem olmadığı artık ortaya çıkmıştır. “Sosyaldemokrasi” ne Sol ideolojidir Nede Kemalizmdir. (nokta)

Son siyasi gelişmeler ışığında,  Amerikan merkezinin tekrardan (terk ettikleri yuvaya)  vekâlet siyasetçileri yolu ile DSP’ye tekrar döneceklerinin sinyali veriliyor. “Sarı” particilik ve “Gül” dönemi açılmak isteniyor. Partinin üstünde

Kara bulutlar dolaşıyor…

Demokratik Sol Parti bu bağlamda;

 

DSP Örgütlerinin ve Genel başkanın tek yumruk halinde bu dış merkezli mandacı siyaset merkezine karşı sonuna kadar direnmeleri gereklidir.

DSP programından geçmiş dönemde yadigâr kalan ve içinde “sosyal demokrasi” geçen tüm paragraflar çıkarılmalı bunun yerine ideolojik bir seçme olarak tam bağımsızlık ve Atatürk ilkelerine bağlılık vurgulanmalıdır.

Böylelikle,  CHP yöneticilerinin ideolojisinden de farkını tam ortaya koymanın derin huzuru içinde topluma bir milli alternatif bir liman olarak, partiyi tüm gerçek Atatürkçü/Kemalist ideolojili vatandaşlarımızın üyeliğine açmalı ve Milli ve Millet merkezli ideolojisini tüm Dünyaya haykırmalıdır.

Yani DSP, bugün itibariyle ECEVİT’ i aşmak durumundadır.

 

Tahir ÇALGÜNER

 

 

 

 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KEMALİZM VE EKOLOJITE Politika 13.10.2020
“SİYASİ/SOSYAL İSLAM DEMOKRATLARI” ! Politika 08.09.2020
MÜLKİYE CUNTASI ! Politika 31.08.2020
"Güçlendirilmiş Cumhuriyetçi Birlik İttifakı " Politika 23.08.2020
CHP POLİT BÜROSUNDA YAŞANAN ÜST AKLIN “ VEKÂLET SAVAŞLARI ” Politika 05.08.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021