Başkasının Hakkını Gasp Etmek

 

Bir bankada yâda başka bir yerde işiniz varsa medeni bir insan gibi sıraya girersiniz. Bir önünüzdeki insanı rahatsız etmeyecek bir konumda beklersiniz. Bulunduğunuz sırada ki işlem yapan ATM yâda gişe arıza yâda başka bir nedenle kapanırsa ne yaparsınız? Diğer çalışan taraflarda yeniden sıraya girmez misiniz?

 

İki gün önce ziraat bankasının üç ATM si olan bir şubesinde para yatırmak için sıraya girdim. Sıraya girerken bir önümde bekleyen 10 – 12 yaşlarında birine yakışıklı sırada mısın dedim. Değilim deyip kenara çekildi. Bende sıraya girdim. Bir şeylerin ters gideceği arkama sıraya giren maskesini takmayıp yarım metreye kadar sokulan uyarıya aldırmayan sigara içen adamdan belliydi. Bir hayli bekledikten sonra üç ATM den ortadaki bakıma girdi.

 

Baktım ortadaki ATM yi bekleyenlerden bazıları hâlâ bekliyor. Sıramı gasp edeceğini fark ettim ve iki tarafta yeniden sıraya girmeleri için uyardım. Benim dengimde bulunan kısa boylu 45 yaşlarındaki şahıs ben senden önce geldim birde yeniden sıraya mı gireceğim dedi. Bunun üzerine bir miktar münakaşa ve sıramı kaptı.  Her ne kadar hazmedeme semde virüsten dolayı sosyal mesafemi korumak zorundaydım.

 

İki gün sonra yine aynı bankada işim olduğu için yine gittim. Bizden öce gelmiş birçok amca ve teyzeler bekliyordu. Bizde sıramızı aldık beklemeye başladık.  Yine kısa boylu 50 yaşlarında biri herkesi yarıp bankanın açılma saatinden önce içeri girmek için defalarca girişimde bulununca bu konuya değinmem gerektiğini anladım.

 

Düşüne biliyor musunuz böyle insanlar göz göre göre birilerinin hakkını gasp etmek için çabalıyorsa eline fırsat geçince neler yapmaz ki? Bir memleketin kalkınması için önce kendin için istemekten öte herkes için istemeyi bileceksin. İnsan fıtratı birle yetinmediği için onu törpülemezsen başkasının hakkını gasp etmeyi kendinde hak görürsün.

 

Başkasının hakkına göz dikmeyi ne yüce dinimizi tasvip eder. Nede insanlık medeniyeti tasvip eder. İnsanlık! Medeniyet dediğin şey başkasını yok saymak değil, başkasının hakkını alabilecekken almamaktır.

                                                                                                                                             28 Ağustos 2020


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Bugünün Teknolojisini Türkler Başlattı. Genel 11.05.2021
Avrupalılar Siz Sömürdünüz Biz Yönettik Politika 19.02.2021
Türk Birliği Politika 25.01.2021
Biz Türk'üz de Siz Değil misiniz?  Şiir 16.11.2020
İki Memleket Bir Millet Şiir 29.10.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DI-RIŞ! Genel 15.05.2021
Mescid-i Aksa Genel 14.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.