KORONA VE KÖYLER

Açık ki 'Köylü milletin efendisi' sözü eskiden geçerli idi ya da yalnızca tarımsal üretimi tanımlıyordu çünkü tüm ülkeleri, tüm toplumları bozan, yozlaştıran, çürüten akıldışı-ahlakdışı moda, akıldışı-ahlakdışı ünlü hayranlığı, ve akıldışı-ahlakdışı özel hayat türü köylere de yayılmakta.

Korona salgınının büyümesinde de, önlenmesinde de açık ki köylere özel bir önem verilmesini zorunlulaştırmakta çünkü düğün, taziye gibi şeyler gerçekte feodal yani köysel hayat gelenekleridir, bu nedenle ki ülkemizde korona salgınının küçülmek yerine büyümesinin en önemli nedenlerinden biri de köylerdir; ve feodal gelenekler, ve feodal kafa yapısıdır.

Gerçek ki ülkemizde korona salgınına karşı bilim de, toplum da canlabaşla çalışmaktadır ancak aynı şey hükümet ve insanlar için geçerli değildir çünkü hükümet 'Normalleşme' adı altında korona salgınının ekmeğine yağ sürmüş durumdadır; bazı insanlar da koronaya karşı önlemlere uymamak için delicesine bir durum içindeler yani sorun bilimde ve toplumda değil, hükümette ve bazı insanlarda.

Duyumlarım ki köylerde ya da bazı köylerde köylüler ya da bazı köylüler kahvehane denilen yerlerde maskeleri takılı değil ceplerinde oturmaktalar, Jandarma minübüsünü gördüklerinde hemen ceplerinden maskelerini çıkarıp takmaktalar yani hem Jandarmayı yani devleti, bilimi ve toplumu kandırmaktalar hem de koronanın ekmeğine onlar da yağ sürmekteler; sağlıklı, tertemiz havalı yerler olarak sanılan ya da düşünülen köylerde korona salgınının ve karantinanın yayılmasının temel nedeni bu durumdur yani 'Köylü milletin efendisidir' sözünün ya artık geçerli olmamasından ya da bu sözün yalnızca üretimi içermesindendir.

Bu nedenle önerim ki ya tüm kahvehanelere kamera sistemi zorunlu olmalı ya da Jandarma köylere gitmeden önce kahvehanelere sivil görevli göndermelidir.

Hükümetin yapması gereken şey; korona salgını henüz kış ayında başlamışken, 15 gün süre ile sokağa çıkma yasağı ilan etmek ve ülkeyi  turistlere 1 yıl boyunca kapamaktı. Bu kadar basit bir önlemin alınmaması aylarca sürecek bir soruna neden olmuş durumda; turizımla(turizmle) kazanılmış biravuç(bir avuç) Dolar(dolar) da döviz kurlarının yükselmesi nedeni ile çöpegitmiş(çöpe gitmiş), ve ülke daha da zorlaşan bir korona salgınına karşı savaş ile karşıkarşıya kalmış durumdadır.

Gerçek ki bu durum yalnızca ülkemizde değil, medenilik ile övünmekte olan Abd'de ve Ab'de de var. Bu nedenle ki tek çözüm; ülkelerin siyasetle ve seçmenlerle değil, Muhammed'in ve Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim ve ahlak' ile yönetilmesidir.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 24.8.20/07.53