KORONA MARKETLER VE PARA

Görülmekte ki korona salgınına karşı gerçekte 'Önlemler içinde önlemsizlikler' alınmakta. Yani korona salgınına karşı bir doğru şey yapılırken on yanlış şey yapılmakta yani koronaya karşı savaşılmakta görünülmekte ancak gerçekte savaşılmamakta, bu nedenle de korona vakaları(olayları) azalmak yerine artmakta.

Korona salgınına karşı öteki ülkelerde de, Türkiye'de de pekçok bilimsel önlem alınmakta yani koronaya karşı bilim çalışmakta ancak insan hayatı ve toplum hayatı laylaylom içinde, tüm ülkelerde çünkü devletler yani sistemler Muhammed'in de, Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim ve ahlak' üzerine değil siyaset, özel sektör, ve akıldışı-ahlakdışı ünlüler üzerine kurulu olduğundan insanlar da doğruyu anlayamamakta, öğrenememekte, görememekte.

Görülmekte ki marketlerde kasiyer denilen işçiler alıcıların(müşterilerin) satın aldıkları herşeyi barkod cihazından geçirmek için tutmaktalar, ellerine almaktalar, tutmaktalar, ellerindeki mikropları elledikleri nesnelere bulaştırmaktalar oysa aynı ellerle alıcılardan mikroplu paraları almaktalar, ve alıcılara da paraüstü(para üstü) diye mikroplu paraları vermekteler oysa o işçiler aldıkları paraları dezenfekte etmeden kasaya koymamalılar. Marketlerin durumu Avm'lerin, pideci ve lokanta gibi yerlerin durumlarından farklı durumdadır çünkü marketlerde herbir insanca genelde çok sayıda nesne satın alınmaktadır oysa öteki yerlerde satın alınan şey ancak bir ya da iki tanedir genelde ve özellikle de pideci, lokanta gibi yerlerde dezenfekte işine uyulmakta ancak pekçok hastahanede ve markette el dezenfektan cihazları bile ya bozuk ya boş, hele ki pekçok hastahanede helalar girilecek gibi bile değil.

Bu nedenle; marketlerde kasiyerler aldıkları her parayı dezenfekte etmeli; her işyeri aldığı parayı dezenfekte etmeli, her minibüs sürücüsü aldığı parayı dezenfekte etmeli, bankalar aldıkları her parayı dezenfekte etmeli yani dezenfekteye para da dahil edilmeli; ve Korona denetim polisi kurulmalı ancak 'polisi' yani bekçisi ya da görevlisi değil çünkü polisler herzaman daha ciddiye alınırlar; ve maske takmadan sokağa çıkanlar da, maskelerini takmaları gibi takmayanlar da önce para cezası ile uyarılmalı, ikincide ise akıl-ruh hastahanesine tedaviye ya da eğitime gönderilmeli.

İnsanlar dezenfekte ancak paralar değilse bu iş olmaz. Düşünün ki paralar ceplere, çantalara koyulmakta; ve onların içlerine başka şeyler de koyulmakta, böylece korona mikropları birçok şeyle yayılma olanağı bulmakta.

Koronaya karşı savaş; teröre karşı savaş gibi yürütülmelidir çünkü hem korona terördür, hem de koronaya karşı önlemlere uymayanlar.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 24.8.20/06.28