"Güçlendirilmiş Cumhuriyetçi Birlik İttifakı "

 

İTTİFAKLARI, SİYASETİN  "SİKLET MERKEZI"  ÜZERİNDEN OKUMAK ..

Milletvekili pazarlığının ve siyasi rüşvetin adının "ittifak" olarak” görüldüğü “ağırlık merkezli” odaklı seçim yasamız;  aslında Küçük partilerinin ideolojik duruşlarını  köreltici ve  kendi oy oranlarını düşürücü ve götürüsü getirisini götüren topluma dönük bir algı ve kısa metrajlı bir Pembe dizi ile sonuçlanıyor. Seçim İttifakları", Küçük partileri ise  "Küçültüyor"

Bu  siklet merkezi üzerinden bir mevzilenme ile seçmenin karşısına çıkmak aslında bir demokrasi  ziyafeti seçeneği de sunmakta…

Siklet merkezi oluşturarak silah ve sayı gücü düşük olan bir ordu ile kalabalık ve silah gücü fazla bir orduyu yenmek mümkün olabilir.

Siklet merkezi; Bir eylemde asıl gücün yoğunlaştırıldığı, rakibin önceden fark etmesine olanak vermemek için dikkatinin başka noktalara çekilerek gizlendiği ve tam zamanında ve yerinde bu noktalardan hareketle kesin başarıya ulaşmanın amaçlandığı strateji olarak özetlenebilir.

Şöyle ki;  Yapılacak ilk Genel seçimlerde DSP'nin yükselecek grafiği de düşünüldüğünde; 

İYİ parti + DSP ve CHP den kopan (Muharrem ile bağlantısız)  + Kemalist oluşum grubu üçlü ittifakı üzerinden yapılacak  yeni bir  ittifak ve/veya birleşik güçler birliği siklet  açılımı ile toplamda en az yüzde 20 bir oy oranı ile seçmen nezdinde  desteklenebileceği ve  seçmen hareketliliğini ve geçirgenliğini artırıcı potansiyel sonuçları üzerinde durulmuyor. 

Böylelikle;

1 ) CHP + HDP + “Muharremciler” ve “Babacangiller” ittifakı oy oranı düşürülerek,  “sosyaldemokrat-cı” merkezli Muhalefete hak ettiği ders verilir.

2 )   Güçlendirilmiş bir birleşik muhalefet  ittifak kuşağı ile dost seçmene  bir alternatif kapı aralar.

3 )   Siyaset denkleminde güç dengelerinin Siklet merkezi üzerinden yeniden dağıtımı ile  güçlendirilmiş ittifakın temsilcileri mecliste temsil edilmiş olur.

4 )  Diğerleri ile hiç bir araya gelemeyecek partiler böylelikle yeni (eski) dostĺarı ile kucaklaşma fırsatı bulurlar.

5.  Böylelikle İYİ parti siyaseten rüştünü ispatlama noktasında; bir abla parti olarak hem oyları hızla eriyen CHP içinde kendini eritmeyecek hem de öte yandan, diğer ittifak içinde kaynamayarak varlık alanını koruyabilecektir.

Diğer oluşumlarım da parlamentoda önünü açan bir demokrasi kahramanı olarak;  3. İttifaktaki dostlarıyla beraberce büyüyerek demokrasinin ve kendi bağımsız varlık alanını da teminat altına alarak beraberce büyüme ve çoğalma yolu ile hayırlı bir işe imza atmış olacaktır.

Adı: "Güçlendirilmiş Cumhuriyet(ci) Birlik İttifakı". 

Üçüncü birleşik orta yol ittifakı/güç birliği…

Düşünmeye değer.

Seçmen aklına yatana  ve eksiğini kapatana oy verir.

Bazen yüzde bir ihtimal yüzde 100’ümüz olur.

Ölümü gösterip sıtmaya razı edenlere Siklet Merkezi Alternatifi.

 

Tahir Çalgüner 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KEMALİZM VE EKOLOJITE Politika 13.10.2020
“SİYASİ/SOSYAL İSLAM DEMOKRATLARI” ! Politika 08.09.2020
DSP, ECEVİT’İ AŞMALIDIR Politika 02.09.2020
MÜLKİYE CUNTASI ! Politika 31.08.2020
CHP POLİT BÜROSUNDA YAŞANAN ÜST AKLIN “ VEKÂLET SAVAŞLARI ” Politika 05.08.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021