UMUT BAZEN İŞKENCEDİR

 

 

"umut bazen işkencedir

bitmeyen zalım gecedir."

 

 

     Yukardaki dizeleri dinlerken , içselleşmiş duyguların uçurumlarında kaç sevginin, kaç dostluğun, kaç kardeşliğin yeniden dirildiğini yad ediyordum. İnsanı yaşama bağlayan umudun bazen acı verdiğini düşünüyordum, umudun bazen en büyük işkence olduğunu anlamaya çalışıyordum. Gerçi her türkünün içinde bu kadar derin duygular ve düşünceler  aramak  o türkülerin ne kadarda derinlikli, yürekten olduğunu anlamaya yetiyor. Emek isteyen, sevgi isteyen herşeyin yıkıldığını görrmekse zaten bunun yürekliliğini anlamlandırmaya yeter.

     Diyoruz ya bazen dünya gittikçe kötüleşiyor diye ve yad ediyoruz çocukluğumuzun saf ve temiz duygularını sonra hayıflanıp bir iç çekeriz ve çürüyen herşeyin içinde çürümüşlüğümüzün ne kadar  da derin olduğunu hissederiz. İşte o an aklıma şairin şu müthiş dizeleri gelir "yenik düşüyor herşey zamana, biz büyüdük ve kirlendi dünya." İşte duygularımı bu dizeler üzerinde şekilendiriyorum ve gün geçtikçe herşey bütünleştiğini benim senden habersiz olamayacağımı senin benden habersiz olmayacağını gittikçe anlıyorum ve biz büyüyoruz fakat herşeyde bir o kadar küçülüyor.

     Ve umut, umut etmek bu hayatta direnmek, insan olma bilincine erişmek ve bunun şavaşı içinde gelen umut zaten en büyük işkence olup duruyor karşımızda. düşenler, direnenler, ekmek kavgası verenler, alın teriyle kazanmaya çalışanlar işte yaşamanın acımasız ama bir o kadarda umutlu yanı. Yaşamak her geçen gün bedeller ödenerek gider ilk kendi bedeninden verirsin bedeli bendenin çürür, sonra düşüncelerinden verirsin bedelleri temiz düşündüğün herşey kirlenmeye başlar, sonra duygularının çürür ihaneti tadarsın duyguların sevgiyi dostluğu unutur ve kin beslersin yaşama karşı, gittikçe kirlenen umutlar bir mutluluk rüyası değildir işte işkence olur çıkar yüreğinde..

    Ayırmak gerkiyor bir şeyleri bu hayatta birşeyleri farklı kılmak kendine ait birşeyler toplamak gerkiyor, kirlenen yaşamda umut bulmak için, temiz bir hava çekmek için. "yoksa bu şehir seni yer bitirir santim santim çürürsün" der  bir türküde, içlene içlene.. O kadarda uzaklara  bakmak gerkmiyor yanıbaşında olanı fark etmek onları güzelleştirmek onları yaşama tutunacak dallar vermek yeterli zaten. Kendinden başlayacağın kavgana yanıbaşında olanlarıda katmalısın unutmamalı sen benden habersiz olamazsın küçülen dünyanın global duyguları arasında....


Başlık Kategori Yayın Tarihi
BAŞLASAK MI? Genel 19.10.2020
memleket Şiir 07.09.2020
Hadi Şiir 20.08.2020
KIRILMIŞSA BU DÜŞLER Edebiyat 13.02.2019
UMUT BAZEN İŞKENCEDİR Genel 12.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
BÜYÜK BİR YALANDI O KELİME ''SEVGİLİ' !' Edebiyat 17.04.2021
Nokta Kadarsın. Edebiyat 23.12.2020
ÖĞRETMENE VERİLEN DEĞER Edebiyat 19.10.2020
Eşek Arılarına Ders Edebiyat 07.08.2020
PEMBE GERÇEK AŞK MEKTUBU Edebiyat 05.08.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.