EVLENMEK İSTEYENLERE SMA TESTİ DE ZORUNLU OLMALI SAVIM

Edebiyat yalnızca şiir, öykü(hikaye), roman, piyes, tiyatro, anı, gezi yazmak ya da sevgililere dalkavukluk, yalakalık gibi şiirler yazmak da, hayali kişiler yaratıp insanları oyalamak da; köşedönmek(köşe dönmek) için para kazanmak için yazmak da, ünlü olmak için yazmak da değildir; edebiyat insana ve insanlığa ait herşey ile ilgilenmeli, ve doğruları anlatmalıdır, edebiyatın amaçı(amacı) 'Bilim ve ahlak' üzerine kurulu insanca bir ülke ve dünya yaratmak olmalıdır; bu nedenle de edebiyat tıp ile de, teknoloji ile de, siyaset ile de ilgilenmelidir yani insanın ve insanlığın her sorunu ile ilgilenmeyen edebiyat insani edebiyat değildir yani hiçkimse 'Ben şiir yazıyorum, öykü yazıyorum, roman yazıyorum, öyle ise edebiyatçıyım' dememelidir, insanın ve insanlığın sorunlarına, konularına sırtdönmüşse(sırt dönmüşse), işigücü(işi gücü) örnek ki bir sevgiliye dalkavukluk, yalakalık, uşaklık, kölelik, zavallılık şiirleri yazmak ise.

Sma yani 'Spinal müsküler atrofi' hastalığı;İ merkezi sinir sistemini, periferik sinir sistemini ve iskelet kas sisteminin kontrollü kas hareketlerini etkileyen genetik, yani kalıtsal bir motor nöron hastalığı, ve kesin bir çaresi de yok, ve çok ender görülür. Sma hastalığı bebeklerde en sık görülen ölüm nedeni imiş, ve Batıda daha çok görülmekte imiş. Türkiye'de de 4 bin civarı Sma hastası çocuk bulunmakta imiş.

İnsanlar için, hastalık olağan birşey ancak bu hastalığın ilaçları(ilaçları) çok pahalı, ve en pahalı olanını da Sgk ödemiyormuş yani 2,5 milyon Dolar(dolar), 2 milyon 200 bin Euro fiyatlı Sma ilaçlarını ki bu ilaçlar tek dozluk imiş. Yani az para değiller. Ülkede, yoksulluk, işsizlik içinde, hastalık içinde milyonlarca insan varken küçük çocuğa 2,3 milyon Dolar, Euro harcamak mantıksızlık da, haksızlık da görenler olacaktır mutlaka; Sgk'ye pırim(prim) ödeyen işçiler açısından da çünkü açık ki bu hastalık daha da yayılırsa Sgk mali açıdan çok zor duruma düşebilir.

Ancak; ilaçlar pahalı olabilir ancak akıl bedavadır. Bu hastalık basit bir yöntemle önlenebilir yani evlenmek isteyenlere Sma testi zorunluluğu da getirilmesi ile. Ancak siyaset demek bilimdışılık, mantıksızlık, barbarlık, yandaşlık, nefs köleliği, özel sektöre hizmetçilik gibi şeyler durumunda olduğundan, Muhammed'in ve Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim ve ahlak' ile değil de siyaset ve kapitalistler ile yönetilen ülkelerde, üstelik de demokrasi yoksa ya da baskı altında ise ya da kapitalistler yaratıcı, mucit özelliğe sahip olmak yerine asalaklık, sömürü, kolayyoldan(kolay yoldan) para kazanmak özelliğine sahipseler örnek ki bir vazoyu daha baştan koruma altına almak yerine, vazo kırıldıktan, parçalandıktan sonra yapıştırmak yeğlenilir. Bu nedenle ki tek doğru ülke biçimi de, tek doğru dünya biçimi de Muhammed'in de, Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim ve ahlak' ile yönetilendir.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 15.12.20/11.48

(Öteki yazılarım 'siir-defteri.com' sitesinde okunabilir)