ALİ RIZA DEMİRCAN'DAN LAİKLİK ÜZERİNE SAÇMALIK SAVIM

Ülkemizde saçmalayanlar kuşkusuz ki Atatürkçüler, demokrasiciler, laiklikçiler, solcular, dinsizler değil; bunların karşıtları da saçmalamaktalar. Bu nedenle ki Türkiye'nin tarihi saçmalıkların oluşan bileşkesi özelliğindedir.

Ali Rıza Demircan isimli, sözde ilahiyatçı demiş ki 'Laikliğe teslim olduk' yani laikliği özelde ahlaka aykırılık, genelde ise yanlış olarak tanımlamış yani açık ki laikliğe karşı.

Laikliğe karşıtlığı açık ki laikliğin sözcük anlamını belki biliyordur da, laikliğin nitel anlamını bilmemesinden kaynaklanmaktadır ki büyük olasılıkla da dini tanımlayan Din hadisileri'ni de bilmiyordur.

Yine anlatayım: Laiklik demek önce 'Bilim ve ahlak' demektir ki Muhammed de, Atatürk de 'Önce bilim(ilim) ve ahlak' dedi. Yani laikliği 'Devlet işleri ile din işlerinin ayrılığı' olarak tanımlamak, dülşünmek, açıklamak saçmalıktır. Neden saçmalıktır? Çünkü laiklik demek önce ahlak demektir çünkü laikliği tarihte, dünyada ilk kez isteyen insanlar ahlaklı, edebli insanlardılar yani ahlaka aykırı, ahlakı istemeyen, ahlaksızlığı savunan insanlar değillerdiler ki buna savım ki 'Koşullardan ya da durumdan kaynaklanan tanım' denilmelidir yani örnek ki Arab halkı demokrasi istiyorsa 'Ahlak istemiyorlar' denilemez çünkü ahlak zaten onların ilk koşulu, ilk varlığı yani var olan, ve olmaması düşünülemez şeyi yok saymak olmaz; dünyada laikliği ilk isteyenler de ahlaklı, dini inançlı kimselerdi; mafya ya da suç dünyası ya da ahlaksızlık dünyası insanları değil. Önce bunu anlamak gerekir yoksa hem cehalet hem .iftira durumu oluşur. Yani din de, dinli olmak da kolay değil; bu nedenle ki dini tanımlayan Din hadisileri 'Din bilimdir(ilimdir), ahlaktır, dürüstlüktür, adilliktir, tarafsızlıktır, medeniliktir, güvenilirliktir' der.

Laikliğin 'bilim' olmasına gelince. Bu durum zaten laikliğin 'açıklanan' amaçıdır yani istenilen 'devlet' yönetimi zaten bilime uygun, bilimci, bilimsel devlet türüdür ki zaten bu nedenle dini inançın devletten uzaklaştırılması istenmiştir çünkü dini inanç bilime aykırılık demektir; gelenek, töre demektir.

İnsanlık şunu öğrenmeli artık: Dini inanç demek din demek değildir, din demek dini inanç demek değildir; ve din demek ilahiyat demek değil, Din hadisileri demektir.

Yani dini de, ahlakı da, demokrasiyi de, laikliği de kötülemek ya cehalettir ya iftiradır çünkü savım ki ahlak da zekanın, akılın, mantığın, beyinin, ruhun, felsefenin, bilimin, özgürlüğün, demokrasinin, laikliğin, insanlığın, evrenin en üst nitel aşamasıdır.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge


İnternette yayınlandığı zaman: 13.8.20/11.56

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020