HATALI BASILMIŞ PARALARA DEVLET EL KOYMALI SAVIM

Akp hükümeti demokrasiye ve laikliğe karşı öyle akılalmaz işler içine girmekte ki açık ki konut kıredisi(kredisi) faizi oranını %0,5-0,6 düzeyine kamu bankası yani Akp yandaşı durumuna getirdiği bankalar ile indirmesi bile bu oyun kapsamındadır bence ki büyük olasılıkla amaçlardan biri de Akp yandaşı olmayan özel bankaları batırmak bile olabilir çünkü bu kadar düşük faiz oranı ile, devlet desteği almayan özel bankaların zora düşeceği açıktır, ki konut kıredisini düşüren kamu bankası türü bankalara Akp hükümeti hazineden para pompalıyormuş, medyadaki haberlere göre yani açıkçası para basıyormuş.

Belli ki bu para basma işi o denli abartılmış, hızlandırılmış, yoğunlaştırılmış ki ortalıkta 'Hatalı basılmış' kağıt paralar görülmeye başlandı yani para inceleme memurları hata yapmaya başlamışlar anlaşılanki.

Bu, hatalı basılmış kağıt paraları fark edenler de onları kolleksiyonculara(toplayıcılara) yüksek bedel karşılığı satmak istiyorlarmış. Açık ki bu durum öncelikle 'Haksız kazanç' durumu oluşturur.

Öteyandan; hatalı basılmış paralar devletin malı sayılmalıdır çünkü devlet de, hükümetler de ülkeye hatalı para sürmek hakkına sahip değildir yani bu durum örnek ki bir araba şirketinin, hata(arıza) saptanmış 'arabalarını geriye çağırması' denilen tür birşeydir.

Yani, kim, satın aldığı mal hatalı çıkarsa, geriye vermez? Öyle ise hatalı paralar neden devlete geri verilmiyorlar?

Bu nedenle savım ki hatalı basılmış paralar devletin malıdır; devlet onlara elkoymalıdır(el koymalıdır); onları satmaya kalkanlara da, satanlara da para ve hapis cezası verilmelidir.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge


İnternette yayınlandığı zaman: 10.8.20/09.21


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020