TRUMP YA DA AMERİKAN EĞİTİMİNİN AHLAKA AKIL-RUH SAĞLIĞINA VE İNSANLIĞA KÖTÜLÜĞÜ SAVIM

Savım ki ahlak zekanın, akılın, mantığın, beyinin, ruhun, özgürlüğün, demokrasinin, laikliğin, felsefenin, bilimin, insan olmanın, akıl-ruh sağlığının, medeniyetin, insanlığın, evrenin en üst nitel aşamasıdır yani ahlak yoksa çok büyük bir sorun var demektir.

Abd dahil, dünyanın hiçbir ülkesinde demokrasi de, laiklik de, din de, özgürlük de, doğru hukuk da yok çünkü bunlar 'Önce bilim ve ahlak' üzerine kuruludurlar yani 'Önce bilim ve ahlak' isterler; bu nedenle ki Muhammed de, Atatürk de 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' dedi.

Türkiye'de değil de, özelde Abd'de, genelde ise öteki ülkelerde okumak istemenin gerçekte ne zekayla, akılla, mantıkla ilgisi var, ne de bilim ve insanlıkla; bu durum açık ki vatanseverlikle de ilgisiz durumda çünkü gerçekten zeki, akıllı, mantıklı insan; amaçı(amacı) gerçekten bilim ve insanlığa hizmet olan insan bunu 200 üniversitesi olan Türkiye'de de kolayca yapar, eğer isterse; üstelik de Abd'ye aşçılık, otelcilik, işletme, moda gibi şeyler öğrenmeye gitmek tümden saçmalık çünkü bu gibi şeyler Türkiye'de bolca var. Açık ki okumak için özellikle Abd'ye gitmek bilime ve insanlığa hizmet amaçı değil, kapitalistlere, kapitalizıma(kapitalizme) yani insanlıkdışılığa hizmet amaçı içermektedir.

Amerikan eğitim sisteminin ne deli akıldışı, bilimdışı, ahlakdışı ve insanlıkdışı olduğunun bir örneği de geçenlerde, Abd başkanı Trump ile de somut biçimde açıkça kanıtlandı.

Trump kim? Abd'de; zengin çocuklarının gittiği, ve pekçok ünlü yetiştiren bir enstitüde işletme okumuş yani büyük olasılıkla fakülte ya da üniversite değil; yani Trump fizik, kimya, matematik, mühendislik gibi bilimler okumamış enstitüde; işletme diye, kapitalistlere hizmet teknikleri öğrenmiş; yani bu durumda onun bilimsel, mantıklı, tutarlı düşünmeyi ve konuşmayı bilmiyor olması olağan ancak zaten bunlar lisede öğrenilmesi gereken şeyler.

Abd başkanı cumhuriyetçi Trump; devlet başkanlığı adayı demokrat Joe Biden için demiş ki 'Joe Biden tanrıya karşı, İncil'e zarar veriyor. Joe Biden'da Din yok, hiçbir şey yok, İncil'e zarar veriyor, Tanrı'ya zarar veriyor. Ben Rusya'nın görmek istediği en son kişiyim'.

Trump'ın bu sözleri tam bir cehalet örneğidir. Neden? Çünkü Abd; zinanın, fuhuşun, genelevlerin, sütyen-külot pılajların(plajların), toplumsal alanlarda ahlaka aykırı giyimin, toplumsal alanlarda sevişmenin, pornonun, ensestliğin, eşcinselliğin, eşcinsel evliliğin, esrar uyuşturucusunun bile serbest olduğu; ahlaka, dine, Bible'a(İncil'e), Jesus'a(İsa'ya), Hıristiyanlığa(Hristiyanlığa) ve dine zaten aykırı bir ülke yani zaten Abd'nin kendisi dine, Hıristiyanlığa, İsa'ya, İncil'e, ahlaka, ve tanrısına aykırı durumda; yani Trump'ın nesi İncil'e, İsa'ya ve tanrısına aykırı durumda değil? Trump dalga mı geçiyor yoksa hayal aleminde mi yaşıyor? Abd'de din yok ki zaten; yani zaten ahlaka, dine, insanlığa aykırı bir ülkeyi savunup sonra da karşıtını bunlarla suçlamasının nesi üniversite okumuşluk, ahlak, akıl-ruh sağlığı, insanlık, ve din?

Görün işte, baştaçı edilen Abd eğitiminin durumunu. Yani, koskoca Abd başkanının durumu bu mantıksız ve tutarsız durumda; bir de eğitiminin durumunu düşünün artık; ünlüleri zaten ne ahlak tanıyorlar, ne edeb.

Zeki insan; ülkesine, bilime ve insanlığa kendi ülkesinden hizmet etmeyi başarabilen bir zekaya sahip insandır. Ben, Türkiye'de değil de öteki ülkelerde okumaya gidenlere acıyorum; ve elli şirketim olsaydı bile hiçbirinde hiçbirini işe almazdım.

200 üniversitesi olan Türkiye'de başarılı olamıyorsan zaten zeki değilsin demektir. Eğitim için; ahlakın olmadığı bir ülkeye gidiyorsan yine zaten zeki değilsin demektir çünkü ahlak zekanın da en üst nitel aşaması.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge


İnternette yayınlandığı zaman: 10.8.20/09.24

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020