MAGAZİN AKILDIŞI AHLAKDIŞI ÜNLÜ YALAKALIĞI YAPILMAMALIDIR

Açık ki çağımızda, ünlülüğü 'sosyal fuhuş' sanan zavallı, akıldışı, ahlakdışı, insanlıkdışı, yoz ünlüler ve medya var ve çoğalmaktalar oysa doğru ün de, doğru sanat da 'Önce bilim(ilim) ve ahlak' diyen Muhammed'in de, 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' diyen Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim ve ahlak' içinde var olur.

Türk dil kurumu sözlüğü diyor ki 'Magazin Fransızca sözcüktür, ve 1- Halkın çoğunluğunu ilgilendirecek, çeşitli konulardan söz eden, bol resimli yayın, 2- Genellikle sanat, eğlence ve spor dünyasında tanınmış kişilerle ilgili haber ve yorum.

'Halkın çoğunluğu' anlamına gelince; Türkiye'de halkın çoğunluğu ahlaklıdır ya da halk demek ahlak demektir ki Türk demek de, Müslüman ya da dinli demek de önce ahlak demektir. Öyle ise televizyondaki, gazetelerdeki, internetteki ahlaka aykırı ünlülerin, ahlaka aykırı görüntüleri ile haber yapılması hangi halka yöneliktir?

İkinci anlama gelince; 'haber ve yorum' diyor ancak televizyonda ve internette görülmekte ki magazin adı altında yapılan şey ahlakdışı ünlülerin ahlakdışı görüntülerini yayınlamak ve ahlakdışı ünlüleri yani ahlakdışılığı yani insanlıkdışılığı övmektir, onurlandırmaktır, gururlandırmaktır ve ödüllendirmektir.

Anlaşılan ki ya magazin sözcüğünün tanımı yanlış yapılmış ya da birileri magazini asıl anlamından uzaklaştırıp topluma sunmaktadır.

Magazin yayınlarının ahlakdışı durumlarına baktığımda, bence magazin gerçekte 'Mega sin(zin)' yani 'Büyük günah, büyük ayıp, büyük utanmazlık, büyük suç' anlamında demektir çünkü magazin adı altında hem ahlakdışılık, utanmazlık yapılmakta hem ahlaksızlık, utanmazlık övülmekte hem de masturbasyonluk görüntüler yayınlanmaktadır.

Bu anlamdan olarak ya magazini yasaklamak ya da 'Ünlülerin ahlaksızlıklarını, kötülüklerini, ayıplarını, yanlışlarını kötüleyen, eleştiren yayın' anlamında uygulamak yani akıldışı, ahlakdışı ünlülere yalakalık anlamında uygulamamak gerekmektedir ki eskiden magazin de böyle yapılırdı tıpkı modanın eskiden 'medenilik' anlamında, turizımın(turizmin) de 'kültürlülük' anlamında olması gibi.

Yani magazin 'mega sin'in övülmesi, baştaçı yapılması; 'mega sin'e dalkavukluk, yalakalık yapılması anlamında değil eleştirilmesi ve kötülenmesi, olumsuzlanması; 'mega sin'e tepki anlamında uygulanmalıdır ya da insanlık adına yasaklanmalkıdır.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 31.7.2020/04.48


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020