Ayasofya

* Tekrar ibadete açılması müminler için büyük bir sevinç, büyük bir mutluluktur. Ona kavuşmanın anını huzur içinde yaşanmaktadır. 86 yıllık acı dolu bir hasretten bahsediyoruz. Kolay değil.. 

* Gayri müslimler için bir acı bir iztirap oluştu yüreklerinde. Çünkü cami olmaması onlar için daha hayırlı geliyordu. Fatih Sultan Mehmedin izini meydana çıkmasına arzulamamaktalar.. 

* Gayri müslimler asırlar geçmiş,  halen Fatih Sultan Mehmet Hana karşı yenilmesine hasım edememektirler. Ayasofya müze olarak kalması onlara biraz olsun teselli ediyordu.. 

* İnsan gerçeği bir bilse bir cami dahi olsa kapatmasına müsaade etmezdi. Bir ayeti  kerimede yüce Mevlamız şöyle buyurur: " Allah’ın mescidlerinde O’nun adının anılmasına engel olan ve onların harap olması için çalışandan daha zalim kim olabilir? Aslında bunların oralara ancak korka korka girmeleri gerekir. Böyleleri için dünyada rezillik var, âhirette de onlar için büyük azap vardır. "

* Yeniden bir fetih yaşadı Ümmeti Muhammed. Fatihin emanetini hep yaşatırmak ve var olduğunu bildirmek istanbula olan zaferini hatırlamaktadır.. 

*Ayasofya'ya turist olarak değil Allahın bir misafiri olarak ona adım atmak daha yakışık alır. Orası tatil mekanı değildir. Öbür camiler olduğu gibi orası da Allahın bir evidir.. 

*Camiler müminler için bir rahmet saçan bir yerdir, gönüllerin gül bahçesidir ve cennetin bir köşesidir. Onu kapatmak demek tüm bu güzelliklerden mahrum kalmak demektir. Ayasofya camisine bizleri kavuşturan Cenabı Hakka sonsuz şükürler olsun.. 

*Camiler temiz tutulması gereken mekanlardır. Hastane'ye, okula, banka' ya vs. gibi ayakkabıyla girilecek mekanlar değildir. İnsan oraya girdiğinde Allahın evine girmiş olur. Allah temizdir, temizliği sever.. Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.