TÜRKİYE'YE YAPAY DİSLEKSİ SALDIRISI SAVIM

'Disleksi' öğrenme güçlüğü, zorluğu olarak tanımlanmakta, ve zeka geriliği ya da geri zekalılık gibi birşey değil; zekanın normal ya da üstün olmasına karşın okumada ve yazmada yani harflerin ve sözcüklerin biçimlerinde algı sorunudur ki Aamir Khan'ın Türkçesi 'Her çocuk özeldir' filımı(filmi) disleksiyi anlatmakta.

Dislekside harfler ve sayılar yazılı olduklarından farklı biçimlerde algılanmakta, beyin tarafından yani Down sendromu değil de renk körlüğü gibi birşey.

Disleksili kişiler örnek ki 'zaman'ı 'saman', 'dede'yi 'bebe', 'elek'i 'flfk' olarak görürler ve okurlar; '105'i '501', '609'u '906' olarak; '3'ü 'E' olarak, 'E'yi '3' olarak görürler yani birbirlerine benzeyen harfleri ve birbirlerine benzeyen sayıları algılamakta zorluk yaşarlar. Yani 'doğru'ların yerini 'yanlış'lar alırlar yani yanlışlar ve doğrular yerdeğiştirirler(yer değiştirirler).

'Disleksi'nin toplumla, ve Türkiye ile ilgisi ne, ve disleksi neden saldırı?' diyeceksiniz.

Açıklayayım.

'Disleksi'de temel sorun ya da konu ya da olay 'yanlış'ı doğru algılamaktır. Açık ki disleksinin bu durumu ya da özelliği akıldışı, ahlakdışı, barbar, küresel ve derin bir merkezce dünyaya, insanlığa yani dünya halkına, her ülkeye, her topluma, ve özelde de Türkiye'ye akıldışı-ahlakdışı moda türü, akıldışı-ahlakdışı ünlü türü, akıldışı-ahlakdışı ünlü türü, akıldışı-ahlakdışı bilgisayar oyunu türü, akıldışı-ahlakdışı eğlence türü, akıldışı-ahlakdışı sinema türü, akıldışı-ahlakdışı Tv dizisi türü, akıldışı-ahlakdışı Tv yarışması türü, akıldışı-ahlakdışı magazin türü, akıldışı-ahlakdışı festival türü, sivil toplum örgütü, artniyetli hayvanseverlik, artniyetli çevrecilik, artniyetli kadıncılık, eşcinsellik, cinsellik, fahişe savunuculuğu, zina savunuculuğu, çıplaklık savunuculuğu, porno savunuculuğu, suç haberleri, silah sevgisi, avlanma sevgisi, akıldışı-ahlakdışı reklam türü, astroloji, medyumluk, fal, akıldışı-ahlakdışı sıpor(spor), barbarlık sevgisi, şiddet sevgisi, utanmazlık sevgisi, ahlaka aykırı serbestlik getiren-veren yasa(kanun), akıldışı-ahlakdışı-bölücü-barbarlık öğreten-düşmanlık öğreten-kin öğreten-saldırganlık öğreten-hakaret öğreten-saygısızlık öğreten-eleştirilmeye kapalılık öğreten siyaset türü, uzaylı savı, Ufo savı gibi araçlarla pompalanmaya çalışmakta; Türkiye'de bu duruma bir de Atatürk düşmanlığı, Türkçe düşmanlığı, Osmanlıcılık, milliyetçilik, Arabça sevgisi, Arabçılık, çocuklara bile İngilizce öğretmek, din diye dini tanımlayan Din hadisileri'ne aykırılıklar öğretmek, ve Avrupa birliği yandaşlığı gibi şeyler eklenmiş durumu görülmekte.

Disleksinin toplumlara uygulanması 'Beyinyıkama/Beyin yıkama' denilen şeyin benzeridir ancak bu yapay ve toplumsal disleksi türünün beyinyıkamadan farkı bu disleksi türünün toplumlarda ve insanlarda 'doğru'ların yerlerine 'yanlış'ların 'doğru' olarak geçirilmesidir. Bu durumda örnek ki ahlaka uygun giyinen insanlar gerici, yobaz, çağdışı, ilkel, cahil yani yanlış olarak, ahlaka aykırı giyinen insanlar da medeni, ileri, çağdaş yani doğru olarak gösterilir.

Örnek ki Türkiye'de Tv kanalıları hep Amerikan filımları(filmleri) gösterilmekte sanki örnek ki Çin'de, Güney Kore'de, Rusya'da, Avrupa'da, Afrika'da, Güney Amerika'da hiç filım çekilmiyormuş gibi; yabancı müzik çalan radyo kanalıları(kanalları) hep İngilizce müzik çalmakta sanki öteki ülkelerde müzik yokmuş gibi; anaokulunda ve ilkokulda zorunlu İngilizce dersi var sanki çocuklara gerekli imiş gibi. Bu gibi şeyler daha çocukluktan; gözde, ve kulakta İngilizce ve Abd hayranlığı yaratmakta; Abd filımıları dışındaki filımlar, müzikler, diller itici, ilkel, geri, anlamsız, gereksiz gelmeye başlayabilmektedir; bu nedenle annelerin, babaların, ve çocukların hayalleri Abd'de bir üniversite okumak, Abd'nin akıldışı-ahlakdışı ünlüleri gibi ünlülerden olmak, Abd şirketilerinde(şirketlerinde) çalışmayı amaç, onur, gurur, övünç saymak; Amerikan modasına uygun ya da moda giyinmek hoş, sevimli, medenililik, özgüven gibi şeyler olarak, ahlaka uygun giyimli olmak ya da moda giyinmemek ilkellik, barbarlık, iticilik, sevimsizlik olarak tanımlanabilmektedir.

Bunlar, ve benzeri durumlar toplumlarda; ahlaka aykırılığı, barbarlığı, şiddeti, saldırganlığı, gövdegösterisini(gövde gösterisini), akıldışılığı, mantıksızlığı, keyfiliği, nefse köleliği, saçmalamayı, saçmalığı, anormalliği olağan, doğru, iyi, güzel, hoş, sevimli olarak; akılı, mantığı, bilimsel olmayı, ahlakı ise anormallik, yanlış, kötülük, saçmalık olarak gösterebilmektedir. Bu durumdan açık ki genelde Abd, ve Batı, özelde ise siyaset ve kapitalistlik yarar görmekte, çıkar sağlamaktadır.

Açık ki yapay-toplumsal disleksinin temel özelliği de, temel amaçı da dünyaya ve insanlığa Amerikan ruhu, kültürü, dünyası egemenleştirmektir ki yapay-toplumsal disleksiye örnek gösterilebilecek filımlardan biri de Amerikan yapımı, Türkçesi 'Başkanın adamları' filımıdır.

Açık ki yapay-toplumsal disleksi ile genelde dünya halkına, özelde ise Türkiye halkına doğru şeyler yanlış, yanlış şeyler de doğru olarak gösterilmeye çalışılmakta durumu olmakta. Bu nedenle ki ortalık akıldışı-ahlakdışı modadan, akıldışı-ahlakdışı ünlülerden, astrolojiden; utanmazlıktan, ve barbarlıktan geçilmiyor; ve akıldışı-ahlakdışı ünlüler baştaçı ediliyor durumu oluşmakta.

Buna karşı tek çözüm; Muhammed'in de, Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim ve ahlak'a sarılmaktır; siyaset ve özel sektör yönetimi yerine 'Bilim ve ahlak' yönetimidir.

İnsanlık öğrenmeli ki 21. yüzyılda 'Bilim ve ahlak'tan başka hiçbirşey masum değildir.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 1.3.21/02.57

(Öteki yazılarım 'siir-defteri.com' sitesinde okunabilir)


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020