KOMEDİ DİYE SAFLARA VE MANYAKLARA GÜLMEK ÜNLÜ DİYE AHLAKSIZLARA VE DELİLERE SARILMAK DURUMU

Doğru insanın pusulası; dini tanımlayan, 'Din bilim, ahlak, vicdan, merhamet, adillik, dürüstlük, güvenilirlik, tarafsızlık, sakinlik, medenilik, israfsızlık, ve bunlarla inziva demektir' diyen Din hadisileri'nin tanımladığı dindir. Yanlış insanın pusulası ise zevk, haz yani hem en büyük cehalet olan, hem kötülüklerin nedeni ve amaçı olan, hem de önce akılı, mantığı, sonra da ahlakı, vicdanı ve akıl-ruh sağlığını yok eden nefstir.

Bunu Atatürk kısaca 'Hayatta en doğru yol bilim ve ahlaktır' diye özetlemiştir.

Açık ki Din hadisileri'nin tanımladığı din yerine ya da kısaca 'Bilim ve ahlak' ile yönetilmek yerine siyaset denilen bilimdışılık, ahlakdışılık, düşmanlık, bölücülük, ve barbarlık ile yönetilmek ülkelere ve insanlığa yanlış pusulayı vermekte. Bu nedenle de dünya akıldışı-ahlakdışı moda, akıldışı-ahlakdışı ünlü, akıldışı-ahlakdışı sanat gibi şeylerle dolmakta.

'İnsan gülen hayvandır' da denilmekte ancak açık ki dünyadaki komedi, güldürü denilen şeylere bakıldığında 'gülmek'in hayvansı, insanlıkdışı, akıldışı, ve ahlakdışı bir durum almakta olduğu görülmekte çünkü güldürü(komedi) diye saf, aptal, gariban, zavallı insan tiplemelerine; gerizekalı tiplemelerine; manyaklara; vahşiliklere, barbarlıklara, kabalıklara, saldırganlıklara, şiddete, zulümlere, zalimliklere; küfürlere, öyle ki ahlakdışı sözlere, ahlakdışı görüntülere, utanmazlıklara bile gülünmekte; öyle ki sosyal medya denilen şeyde, çocuklarına, öyle ki bebeklerine bile eziyet edip güldükleri; çocuklarının, öyle ki bebeklerinin kaza geçirip ağladıkları videolarını paylaşan anneler, babalar bile olmakta yani 'İnsan gülen hayvandır' sözünün 'İnsan hayvandır' tarafına bir de 'gülmek hayvanlıktır' eklenmekte yani Gülün adı filımındaki(filmindeki) sav gibi, 'gülmek' insanlığa, akıla, akıl-ruh sağlığına aykırı bir durum almaktadır. Bence de kahkahalarla gülmek de, ahlakdışı şeylere gülmek de, insanlıkdışı şeylere gülmek de yanlıştır çünkü gülmek düşünmeyi önler yani insan hem gülüp hem doğru düşünemez oysa ağlayan insan hem ağlayıp hem doğru düşünebilir.

Yani açık ki 'İnsan, hayvandır'a, 'İnsan, gülen hayvandır'ın eklenmesinden sonra şimdi de 'Gülmek, hayvanlıktır' durumu gelmiş görünmektedir.

Gerçek ki güldürü, komedi dünyası yönü bu durumda.

Dünyanın bir de 'ünlü' dünyası yönü var. Bu da güldürü yönünden farksız durumda çünkü dünyadaki, 'ünlü' denilen kişilere bakıldığında akıl-ruh sağlığından da, ahlaktan da, utanmaktan da uzak; pısikopatlık(psikopatlık), sosyopatlık, barbarlık, vahşilik, delilik içindeki kişilerle dolmakta olduğu görülmekte; sanki 'Ahlaklı olan insan ünlü olamaz, ünlülüğe giden yol ahlaksızlıktan geçer' durumu var gibi, bu nedenle ki medyanın magazin dünyasına bakıldığında 'ünlü' diye ahlakdışı-akıldışı insanların görülmesi artmakta.

Abd'de görülmekte olduğu gibi, kendilerine 'ünlü' denilenlerin, sahnede masturbasyon yaptıkları, kustukları, işedikleri, seviştikleri, uyuşturucu kullandıkları; pirsing, ve dövme gibi barbarlık, vahşilik, ilkellik kültürü içinde oldukları; ortalıkta sütyen-külot ya da üstsüz ya da çırılçıplak dolaştıkları bile görülmekte. Bu durum hiç de mantıklı da, ahlaklı da, akıl-ruh sağlığına uygun da, insanlığa uygun da, sanata ve sanatçılığa uygun durum da değil.

Bunun çağımızdaki nedeni savım ki akıldışı, ahlakdışı, küresel, ve derin bir merkezin dünyaya ve insanlığa akıldışılık, ahlakdışılık, utanmazlık, nefs köleliği, ve barbarlık pompalamasıdır. Bu nedenle ki televizyon yayını barbar, vahşi, ahlakdışı, insanlıkdışı filımlarla(filmlerle), dizilerle, yarışmalarla ile de dolmakta; medya 'ünlü' diye akıldışı-ahlakdışı insanları baştaçı etmekte. Çözüm ise dini tanımlayan Din hadisileri'nin dediği dine sarılmakta, ya da özetle, Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim ve ahlak'a sarılmakta ancak böyle bir dünyanın önündeki en büyük engel açık ki oy için herşeyi yapabilen, bilimdışılık, akıldışılık, ahlakdışılık, ve barbarlık içindeki siyaset türü, ve para için herşeyi yapabilen, bilimdışılık, akıldışılık, ahlakdışılık, ve barbarlık içindeki kapitalistlik yani özel sektör türüdür.

Yani, doğru insan için de, doğru toplum için de, doğru dünya için de, doğru insanlık için de, doğru demokrasi için de, doğru laiklik için de, doğru özgürlük için de, doğru hukuk için de, doğru eğitim için de, doğru ekonomi için de, doğru medya için de, doğru devlet için de, doğru vatan için de, doğru millet için de, doğru ülke için de, doğru inanç için de, doğru barış için de, doğru huzur için de, doğru teknoloji için de, doğru hayat(yaşam) için de, doğru mutluluk için de, doğru sevgi için de, doğru aşk için de, doğru evlilik için de, doğru çocuk için de, doğru gülmek için de, doğru sanat için de, doğru ünlülük için de; 'Önce bilim ve ahlak' yani mantık yoksa dünya 'Deliye de, ölüye de, alime de, zalime de gülen; insanlıktan çıkmış bir dünya olur'.

Açık ki artık 'gülmek' de, 'ünlü'lük de insanca birşey değil durumu almakta oysa fıkralara gülmek mantıklı birşey idi, ünlülük 'Önce ahlak'li kimseler idi. Açık ki akıldışı-ahlakdışı Batı da, akıldışı-ahlakdışı özel sektör türü de, akıldışı-ahlakdışı siyaset türü de, akıldışı-ahlakdışı moda türü de, akıldışı-ahlakdışı turizım türü de, akıldışı-ahlakdışı medya türü de, Mia(Maoa) geni de insanlığı, hayatı, demokrasiyi, laikliği, hukuku, eğitimi, medyayı, toplumları, ve dünyayı bozmakta.

Bu nedenle ki ne güldürü diye ahlaka, vicdana, mantığa, insanlığa, akıl-ruh sağlığına aykırı insanlara ne gülünmeli, 'güldürü, sanat' denilmeli; ne de diye ahlaka, vicdana, mantığa, akıl-ruh sağlığına aykırı insanlara 'ünlü' denilmeli.

Pusula Batı da, siyaset de, özel sektör de, haz da değil; Din hadisileri'nin dediği gibi din; Atatürk'ün dediği gibi 'Bilim ve ahlak' olmalı.

Evet; varayoğa da gülme, akıldışı-ahlakdışı ünlüleri de benimseme yoksa aptallık, utanmazlık, vicdansızlık, merhametsizlik, ahlakdışılık, insanlıkdışılık sırası sana da gelir.

Evet; önce 'Bilim ve ahlak' yani mantık.

Vatan 'Önce bilim ve ahlak' ise doğru vatandır. Millet 'Önce bilim ve ahlak' ise doğru millettir. İnsan 'Önce bilim ve ahlak' ise doğru insandır. Demokrasi 'Önce bilim ve ahlak' ise doğru demokrasidir. Özgürlük 'Önce bilim ve ahlak' ise doğru özgürlüktür. Sanat 'Önce bilim ve ahlak' ise doğru sanattır. Hukuk 'Önce bilim ve ahlak' ise doğru hukuktur. Sevgi 'Önce bilim ve ahlak' ise doğru sevgidir. Aile 'Önce bilim ve ahlak' ise doğru ailedir. Zevk 'Önce bilim ve ahlak' ise doğru zevktir. Ekonomi 'Önce bilim ve ahlak' ise doğru ekonomidir. Medya 'Önce bilim ve ahlak' ise doğru medyadır. Turizım 'Önce bilim ve ahlak' ise doğru turizımdır. Eğlence 'Önce bilim ve ahlak' ise doğru eğlencedir. Ünlü 'Önce bilim ve ahlak' ise doğru ünlüdür. Lider 'Önce bilim ve ahlak' ise doğru liderdir. İnanç 'Önce bilim ve ahlak' ise doğru inançtır.

Evet; bilime ve ahlaka sarılın; delilik çalıp, manyaklık oynamasın.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 20.2.21/07.02

(Öteki yazılarım 'siir-defteri.com' sitesinde okunabilir)

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020