TDK YANILIYOR: BAŞÖRTÜSÜ DEĞİL BAŞ ÖRTÜSÜ SAVIM

İnternette gördüm ki ünlü haber sitesilerinde(sitelerinde) bile; haberlerde de, köşe yazısılarında(yazılarında) da Başörtülü/başörtülü' yazılmakta.


Türk dil kurumu'nun internet sitesi sözlüğüne baktım, o da 'Başörtüsü' yazmış, savım ki daha pekçok yanlışı var Türkçe konusunda ki bu güne kadar saptayabildiklerimi internette yayınladım.


Belli ki ya Türkçeyi kolay, basit bir dil sanmaktalar ya da Türkçe diye bildikleri şeyi Türkçe sanmaktalar oysa dil felsefesi, dil mantığı, dil bilimi ve dil matematiği içeren biçimi ile Türkçe dünyanın en zor, en bilimsel ve en evrensel dilidir, öyle ki 'özgürlük' sözcüğünün de, kavramının da anlatmak istediği içeriği dünyada yalnızca Türkçedeki 'özgürlük' sözcüğü içerir, anlatır, tanımlar, öğretir, yani 'freedom' da, 'hürriyet' de, 'serbestlik' de özgürlük sözcüğünün anlattığını anlatamıyor ki bu konuda internette yazılarım var.


Anlaşılan ki yalnızca toplumun değil, Türk dil kurumu'nun da Türkçe öğrenmeye gereksinimi var yani dil felsefesi, dil mantığı, dil bilimi ve dil matematiği ışığı altında.


Savım ki 'başörtüsü' değil, ya 'baş örtüsü' yazılmalıdır çünkü 'başörtüsü' yazılırsa deyim, mecaz, benzetme olur yani gerçeklik olmaz; 'baş örtüsü' yazılırsa gerçeklik olur. Ancak durum tümce(cümle) içinde kullanılırsa bir başka sorun oluşur, şöyle ki 'Baş örtülü kadınlar' değil, ''Baş örtüsülü kadınlar' denilmelidir ve yazılmalıdır çünkü 'Baş örtülü kadınlar'da tümce bozuk olmaktadır; başları örtülü kadınlar' ya da 'Başı örtülü kadın' yazılırsa durum yine farklılık yarattığı için sorun olur çünkü baş herşeyle örtülebilir, örnek ki tencere, tava, şemsiye, palto, yaprak, sepet gibi şeylerle de ancak''Baş örtüsülü' denildiğinde bu örtünün özel bir örtü olduğu açıklanır, tanımlanır, belirtilir yanibirdini inanç örtüsü olduğu yani savım ki ne 'Başörtülü' yazılmalıdır, ne 'Baş örtülü', doğrusu 'Baş örtüsülü'dür ki eğer o örtü dini inanç örtüsü ya da geleneksel, töresel özel bir örtü ise ise.


'Türkçe ile felsefe ve bilim olmaz' demek; dil felsefesi, dil mantığı,dil bilimi,dil matematiği bilmemekten, ve Türkçeyi iyi tanımamaktan kaynaklanır.


Savım ki Türkçeyi küçümsemek, mantıklı düşünmeyi küçümsemektir; Türkçeyi dışlamak, mantıklı düşünmeyi dışlamaktır.Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 24.7.20/0701


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020