DİYANET BAŞKANI KÖTÜLÜĞÜN NEDENİ KONUSUNDA YANILIYOR SAVIM

İnsan için de, toplumlar için de, din için de, felsefe için de, bilim için de, demokrasi için de, laiklik için de, eğitim için de, hukuk için de, ekonomi için de, devlet için de, ülke için de, sanat için de, sevgi için de, aşk için de, evlilik için de, arkadaşlık için de, dostluk için de, mutluluk için de, beslenme için de, akıl-ruh sağlığı için de, özgürlük içinde ilk zorunlu olan şey 'mantık'tır ancak 'Herkesin kendine göre mantığı var' mantığı da, 'Doğrular herkese göre değişir' mantığı da değil, bilim olarak mantık.

Neden önce mantık? Çünkü mantık doğru herşeye giden yolun pusulasıdır. Yani birşey mantık bilimine aykırı ise yanlıştır, öyle ki kötü de, zararlı da olabilir; felsefe, bilim, demokrasi, laiklik, din, özgürlük yani insanlık için zorunlu, doğru herşey önce mantık gerektirir. Bu nedenle ki korona salgını da, suç da, işsizlik de, enflasyon da, yoksulluk da, ahlakdışılık da, Atatürk düşmanlığı da, demokrasi düşmanlığı da, laiklik düşmanlığı da, evrim düşmanlığı da, Osmanlıcılık da mantıksızlığın ürünüdür. Yani mantık binalar için deprem yönetmeliği gibidir temeli, deprem yönetmeliğine aykırı bina da doğru ve güvenilir olmaz.

Yani insan da, insanlık da, inanç da 'Ben doğruyum' diyorsa önce mantıklı olmak, ve mantıklı olduğunu göstermek zorundadır.

'Dokuz yaşındaki kız çocuğu evlenebilir', 'Babanın kendi öz kızına şehvetle bakması haram/günah değildir' gibi fetvalar veren; üstelik de öz bebek kardeşlerini ve öz çocuk kardeşlerini yani bebekleri ve çocukları bile öldürtmekten çekinmemiş Osmanlı sultanılarını baştaçı eden siyasi dünya ile camiler açan; Muhammed bile tek bir camiye/mescide bile kendi adını bile koymamışken kişi adlarına camiler açılmasına izin veren, örnek ki Hulusi Akar camisi'ne izin veren; öz bebek kardeşlerini, öz çocuk kardeşlerini bile öldürtmekten çekinmemiş Osmanlı hanedanlığı'na ve Osmanlı sultanılarına, ve bikini, mayo diye ortalıkta sütyen-külot dolaşılan turizım(turizm) türüne, ahlakdışı ünlülere, ve ahlakdışı moda türüne hiç tepki göstermeyen; siyasi partileri ya da siyaseti hiç kötülemeyen Diyanet'in dini tanımlayan, 'Din bilim(ilim), ahlak, vicdan, merhamet, dürüstlük, adillik, güvenilirlik, medenilik, nefssizlik ve inziva demektir' diyen Din hadisileri'ne aykırı bir durumda olduğu zaten açık bir durum.

Şimdi de Diyanet başkanı 'Ahirete inancı olmayan insandan her türlü kötülük beklenir. Onu engelleyecek ne var ki başka. Bu dünyada yaptığı bir şeyin hesabını ahirette vereceğine inanmayan birisi dünyada hangi kötülüğü yapmaz ki' demiş.

Açık ki Diyanet başkanı ya Din hadisileri'ni öğrenmemiş ya da anlamamış olabilir ki din diye, dini tanımlayan Din hadisileri'nin değil de Arabça, Arabçılık, Osmanlıcılık, tarikatçılık, cemaatçilik, siyasi yandaşlık gibi şeyler öğretilen bir ülkede bu durumların oluşması kaçınılmaz olabilmekte.

Diyanet başkanı açık ki Din hadisileri'ne aykırılık yanında bir de 'kötülüğün nedeni' konusunda bilgisizlik ya da mantıksızlık durumunda. Çünkü kötülüklerin temel nedeni nefstir çünkü nefs hem en büyük cehalettir, hem kötülüklerin hem nedeni hem de amaçıdır(amacıdır); hem de önce mantığı, sonra da ahlakı ve vicdanı yok eder. Bu nedenle ki 'Yedi yaşındaki kız çocuğu evlenebilir' diyenler de var; El kaide, Işid, Boko haram gibi terör örgütüleri de var; Allah'a inanmalarına, namaz kılmalarına, oruç tutmalarına ve ahiret inançı sahibi olmalarına karşın.

Ve; öz bebek kardeşlerini, öz çocuk kardeşlerini, öz babalarını, öz annelerini, öz evladlarını bile öldürtmekten çekinmemiş olan Osmanlı sultanılarının da Allah ve ahiret inançıları(inançları) vardı.

Gerçek dinli mi arıyorsunuz, nefsi terk etmişlerde arayın; gerçek Atatürkçü mü arıyorsunuz, nefsi terk etmişlerde arayın; gerçek demokrat mı arıyorsunuz, nefsi terk etmişlerde arayın.

Açık ki Diyanet dini tanımlayan, açıklayan, anlatan, sevdiren, evrenselleştiren Din hadisileri ile yeniden düzenlenmeli, yeniden yapılandırılmalı, ve Diyanet başkanı da Din hadisileri'ni ya öğrenmeli ya da yeniden öğrenmeli çünkü bu kafa ile de, bu hal ile de din olmaz.

Diyanet'e bir de önerim ki hapishanelerde, akıl hastahanelerinde, pılajlarda(plajlarda) ve ahlaka aykırı öteki yerlerde dini inançlılık anketi yapsın; böylece yalandan da, cehaletten de, mantıksızlıktan da, iftiradan da, insanlara din diye Din hadisileri'ne aykırı şeyler öğretmenin günahından da uzaklığın korunmasını sağlamış olur.

Ben dini; Din hadisileri'nden öğrendim; Diyanet'ten de, din dersilerinden de, tarikatlardan da, cemaatlerden de, siyasetçilerden de değil.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 23.11.20/02.03


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020