EMİNE ERDOĞAN DOĞRU SÖYLEMİŞ ANCAK EKSİK SÖYLEMİŞ DURUMU

Emine Erdoğan; Mhp'nin Chp başkanına tehdit ve hakaret söyleyen Alaattin Çakıcı'ya sahip çıkması konusu ile ilgili olarak 'Katiller, mafya babaları, zorbalar rol model gibi lanse edilmesin'.

Doğru, iyi, yararlı, olumlu, güzel, mantıklı, örnek bir söz.

Ancak herşeyden önce şunu demek gerekir: 'Yerli ve milli' durum isteyen Akp dünyasının üstelik de Fıransa(Fransa) ile Türkiye arasında sorun yaşanılan bu dönemde, Türkçe karşılığı varken Fıransızca(Fransızca) ile bir sözcük ile derdini anlatması 'Yerli ve milli' olmaya aykırı bir durum göstermekte, 'Rol model' sözcüğünü bilimsel bir terim olarak düşünsek de. Ancak, Türk dil kurumu sözlüğü 'lanse etmek'e Türkçe karşılık olarak 'Öncelemek' demiş oysa sözcüğün anlamından da anlaşılmakta ki 'lanse etmek' 'Tanıtmak, sunmak' anlamında.

Gerçek ki 'Yerli ve milli' olmak önce Türkçe ile başlar, Türkiye için, Türkler için ancak ne yazık ki Türkçe Fıransızca, İngilizce, İtalyanca, Arabça, Farsça sözcükler ile yok edilmek üzere. Biliyorsunuz, Türkiye'ye, Türkçeye son zamanlarda 'hijyen, etik, aktivite, motivasyon, misyon, vizyon, sansasyon, plasman, aktivasyon' gibi yabancı sözcükler boca edilmekte, bu sözcüklerin Türkçelerinin var olmasına karşın.

Gelelim, Emine Erdoğan'ın ettiği sözün başka durumuna.

Emine Erdoğan 'Katiller, mafya babaları, zorbalar rol model gibi lanse edilmesin' deyip doğru, iyi, yararlı, olumlu, güzel, mantıklı, örnek bir söz etmiş de eksik söylemiş. Neden? Çünkü örnek ki öz bebek kardeşini, öz çocuk kardeşini, öz annesini, öz babasını, öz evladını, öz çocuk torununu bile öldürtmekten çekinmemiş Osmanlı sultanıları(sultanları), ve akıldışı-ahlakdışı moda, akıldışı-ahlakdışı ünlüler için de aynı sözü söylemesi gerekir çünkü onların yaptıkları da dine de, Türklüğe de, insanlığa da aykırı durumda, üstelik tarih hamile kadınları bile öldürtmekten çekinmemiş Osmanlı sultanılarından(sultanlarından) da söz etmekte, ve onlar da topluma 'rol model' olarak sunulmakta. Emine Erdoğan bunu söylemedikçe gerçeklerin ve doğruların dışlanılan yüzleri hep karanlıkta kalır.

Gerçek ki bilime, dine, insanlığa, gerçeğe ve doğruya giden yol tüm gerçekleri ve tüm doğruları birlikte sunmaktan geçer. İşte, insanlık bunu başardığı gün dünya ve insanlık insanca olur; Türkiye bunu başardığı gün dünyaya ve insanlığa örnek ve önder olur ancak ne yazık ki siyaset ve özel sektör bunun gerçekleşmesini önlemekte çünkü nefs hem en büyük cehalettir, hem dine aykırıdır, hem de dünyanın en büyük kötülüğüdür, ve siyaset de, özel sektör de nefse kölelik saçmakta yani insan ve insanlık önce mantığa sarılıp, önce nefse savaş açmak zorunda yoksa gerçeklerin ve doğruların tümlüğüne asla ulaşılamaz; bu nedenle ki siyaset ve özel sektör yasaklanmalı, Türkiye de, dünya da Muhammed'in de, Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim ve ahlak' ile yönetilmelidir yoksa çözüm asla olmaz.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 26.11.20/09.00


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020