CHP CİNAYET ALKOL ATATÜRK VE HUKUK DEVLETİ

Siyaset demek cehalet demektir çünkü siyaset bilimsel ve ahlakçı bir dünya amaçlamaz; bu nedenle ki oyunu alimlerden ve alimelerden değil 'herkes'ten alır; ve siyasetin pusulası bilim ve ahlak değil ekonominin yani özel sektörün yani kapitalistlerin mutluluğudur yani nefstir ki nefs de hem en büyük cehalettir hem kötülüklerin nedeni ve amaçıdır(amacıdır) hem de önce mantığı sonra da ahlakı yok eder, yani kapitalistler mutlu iseler siyaset kendini başarılı sayar oysa Muhammed de, Atatürk de 'Önce bilim ve ahlak' dedi.

Chp kendine 'Atatürkçü, demokrat, laik, özgürlükçü' diyor oysa Atatürk de, demokrasi de, laiklik de, özgürlük de 'Önce ahlak ve bilim' der yani önce 'ahlak', sonra 'bilim. Peki, Chp'nin hangi oku bilim ve ahlak? Hiçbiri.

Bilim olmazsa da, ahlak olmazsa da mantıksızlık ve tutarsızlık oluşur çünkü bilim zaten önce mantık ile başlar, ahlak da savım ki zekanın, akılın, mantığın, beyinin, ruhun en üst nitel soyut zirvesidir, aşamasıdır.

Bilime ve ahlaka aykırı bir dünya olduğu için de siyaset sürekli mantıksızlık ve tutarsızlık içinde dolanır.

Konumuz önce 'cinayet'.

Chp genel başkan yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi demiş ki 'Suçların önüne geçilemiyor. Haftada 127 cinayet işleniyor çünkü cezalar caydırıcı değil'. Chp, Türkiye ve insanlık adına güzel bir gelişme çünkü cinayete bazıları gibi yalnızca 'kadın cinayeti' denilen cinayet tanımı ile değil genel yaklaşmış. Ancak cinayetlerin nedeni ve önlenmesi konusunda oldukça yanlış durumda çünkü özelde cinayetleri, genelde suçları önlemek için önce nedenlerini ve amaçlarını bilmek gerekiyor. Benim savım ki günümüzde, cinayetlerin yani siyasi cinayet dışındaki cinayetlerin birinci nedeni akıldışı-ahlakdışı moda, ve akıldışı-ahlakdışı ünlüler yani demokrasinin ahlakı dışlaması. Heryer ahlaka aykırı, cinsel sunumlu, cinsel tahrikli moda ile dolarken insanların mantıklı da, mantığın nitel durumu olan ahlaklı davranmaları da oldukça zor olur; herşeyin başı önce ahlak, sonra da bilimdir ki zaten ahlak egemen olsa asgari ücret düşük olmaz, yoksulluğa ve işsizliğe neden olan bir ekonomi türü serbest olmaz yani işsizlik, yoksulluk, düşük ücret, iş güvencesizliği gibi şeyler de zaten ahlaka aykırılığın ürünleridir. Akıldışı-ahlakdışı moda yetişkin insan dişisini akıldışı-ahlakdışı bir dünyaya doğru götürmekte çünkü akıldışı-ahlakdışı, küresel ve derin bir merkez Türkiye'yi yıkmanın, toplumun temeli olan aileyi yıkmaktan, aileyi yıkmanın da ailenin temeli olan kadını akıldışı-ahlakdışı yapmaktan geçtiğini biliyor, yani en azından cinsel suçlarda böyle bir durum var diye düşünüyorum; geçenlerde medyada bir haber vardı, bir yetişkin insan erkeği genç, bir yetişkin insan dişisinin peşine takılmış, ve yetişkin insan erkeği yetişkin insan dişisini cinsel tacizden tutuklanmış, yetişkin insan dişisinin fotoğrafına baktım, açıksaçık, cinsel tahrikli, cinsel tacizli bir giyimle yani kim kimi taciz ediyor acaba; açık ki bedenini açanın bedenine, yüzünü açanın yüzüne bakarlar. Bu nedenle derim ki eğer Chp genelde suçları, özelde ise cinayetleri önlemek istiyorsa Muhammed'in de, Atatürk'ün de dediği gibi 'Önce bilim ve ahlak' demelidir; Altı ok'una 'Bilim' ve 'Ahlak' diye iki ok daha eklemelidir çünkü açık ki idam cezasılı(cezalı) ülkelerden de görüldüğü gibi suçların nedeni ceza niceliklerinde değil demokrasinin ahlakı ve bilimselliği dışlamasında.

Cinayet suçuna en az kaç yıl ceza veriliyor? Peki, sen ey Gamze Akkuş İlgezdi, sen hiç hapishanede 10 yıl yattın mı? Hapishanede 10 yıl yatmanın ne demek olduğunu biliyor musunu? Bak, insanlar korona salgını nedeni ile 1-2 hafta sokağa çıkamadılar diye de, maska takmak zorunda kalıyorlar diye çıldırmaktalar.

Demek ki yetişkin insan dişisi olmak demek mantıklı olmak demek değil.

Şimdi ise konumuz 'alkol' yani 'alkollü içki'.

Hükümetin hafta sonularında(sonlarında), marketlerde alkollü içki satışına yasak getirmesine Chp tepki göstermiş, ve 'Alkol yasağı ile korona salgınının ne ilgisi var? Hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmayan kararı kınıyoruz.' demiş.

Öncelikle şu ki Rusya, icat ettiği korona aşısı konusunda, aşıdan önce, ve aşıdan sonra birkaç hafta alkollü içki içilmemesi gerektiğini açıkladı. Yani, Türkiye toplumu korona aşısı olacak, belki bu nedenle içkiden uzak durması da gerekebilir.

İçki yani alkollü içki nedir? Nefstir. Nefs nedir? Hem en büyük cehalettir, hem kötülüklerin nedeni ve amaçıdır, hem önce akılı, mantığı, sonra da ahlakı ve vicdanı yok edebilir. Çağımız artık, Atatürk zamanı Türkiye değil; Atatürk zamanında içki düğünlerin bile olmazsa olmazlarındandı, ve erkeklik, yiğitlik, mertlik, kahramanlık, olgun kişilik simgesi idi, öyle ki rakı içmeyenlere bile kız verilmez, rakısı olmayan düğüne gidilmez, gibi bir durum vardı. Ancak açık ki Atatürk'ü mavi gözler, sarı saç, rakı, yüzmek gibi şeyler olarak sanmak Atatürk'ü hiç anlamamış olmak demektir; şöyle ki Atatürk 'Önce bilim ve ahlak' dedi, bilime göre de sigara ve içki sağlığa zararlı; ahlaka göre de sigara ve içki yanlış şeyler çünkü başkalarına, topluma, insanlara yanlış, kötü, zararlı örnek olmak demek ancak Atatürk zamanındaki Rakı kültürü bu yanlışın oluşmasını önlüyordu, ve sigaranın zararları konusunda da bilimsel açıklamalar yoktu ancak günümüzde sigara ve içki konusunda bilimsel açıklamalar var artık, yani Atatürk 'Bilmiyordum' diyebilir ancak günümüz insanı 'Bilmiyorum' diyemez çünkü televizyonlar hergün bunları yayınlamakta, tıpçılar bunları hergün açıklamakta.

Atatürk 'Önce bilim(ilim)' dedi, ve bir de 'Benim sözlerimle bilimin sözleri çelişirse beni değil bilimi dinleyin' dedi. Ancak, Atatürk 'Ahlaksız bir millet kalkınamaz', ve 'Ben sıporcunun(sporcunun) da ahlaklısını severim' gibi sözleri ile 'Önce ahlak' da dedi. İlkokul çocuğuna bile anlatılsa anlar ki bu durumda Atatürk 'Benin yaptıklarımla ahlakın dedikleri çelişirse beni değil ahlakı dinleyin' demiş de oluyor; yani, Atatürk sigara, içki içiyordu diye sigara, içki içmek; Atatürk mayo ile denize ya da havuza giriyordu diye ahlaka aykırı biçimle denize ya da havuza girmek Atatürk'e aykırı birşeydir, yani Atatürk diyor ki 'Bana değil; bilime ve ahlaka sorun' diyor ki Türk demek de zaten 'Önce ahlak' demektir. Yani, sigara yasağı da, alkollü içki yasağı da bilime de, Atatürk'e de, demokrasiye de, laikliğe de, özgürlüğe de, insanlığa da aykırı şeyler değil çünkü bilime de, Atatürk'e de, demokrasiye de, laikliğe de, özgürlüğe de, insanlığa da, akıl-ruh sağlığına da yalnızca bilim değil ahlak da dahil çünkü ahlak da zekanın, akılın, mantığın, beyinin, ruhun, akıl-ruh sağlığının, özgürlüğün, demokrasinin, laikliğin, insanlığın en üst soyut nitel aşaması.

Peki, Chp, sigara ve içki nedeni ile hastahanelerde ya da evlerinde yatan, acı içinde kıvranan, çaresizlik içindeki akciğer kanseri, karaciğer kanseri, mide kanseri, pankreas kanseri hastaları görüyor mu? Ve, sigaranın ve içkinin yarattığı sağlıksızlık sorunularının(sorunlarının) ekonomiye, devlete, Sgk'ye, millete, vatana yüklediği yükü biliyor mu? Atatürk 'Önce bilim' dedi, ve bilime sağlık da dahildir.

Alkolü yasaklamak hukuka, kanunlara aykırı olabilir ki zaten hukukları, kanunları siyasetçiler yapıyorlar, ancak açık ki sigara yasağı da, içki yasağı da bilime ve ahlaka uygun, Atatürk'e de uygun; yani hukuk devleti olmak değil 'Bilim ve ahlak' devleti olmak gerekli. Yani, dünya, insanlık, ve Türkiye ne zaman 'hukuk devleti' değil de 'Bilim ve ahlak' devleti olur, o zaman kurtulur ancak.

Açık ki Chp'nin okları Bilim ve ahlak'ın değil nefsin okları, ve 'Bilim ve ahlak'a karşı oklar olmuş durumda.

Chp bilmeli ki 'Atatürk=Ahlakdışı Avrupa birliği' değil, 'Atatürk=Bilim+Ahlak+Türkçe'dir.

İşte bu nedenle ki siyaset çözüm değil, ve gün gelecek siyaset de, özel sektör denilen sömürgenlik de insanlık suçu olarak tüm dünyada yasaklanacak, ve tüm dünya Muhammed'in de, Atatürk'ün de 'Bilim ve ahlak' ile yönetilecek, siyasetçilerle ve kapitalistlerle değil.

Savım ki akıldışı-ahlakdışı modayı, akıldışı-ahlakdışı turizımı(turizmi), akıldışı-ahlakdışı medyayı, akıldışı-ahlakdışı ünlüleri yasaklayın, suçlar en az yarıyarıya düşer; ülkeyi Muhammed'in ve Atatürk'ün dediği gibi 'Bilim ve ahlak' ile yönetin, suçlar en az %90 düşer.

Yani, Atatürk nereee; Chp nereee.

Haydi Muhammed gibi, Atatürk gibi 'Önce bilim ve ahlak' demeye.

Merkeziniz nefs değil; 'Bilim ve ahlak' olsun.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 10.12.20/07.41

 

(Öteki yazılarım 'siir-defteri.com' sitesinde okunabilir)


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020