TDK İÇ İÇE KONUSUNDA YANILIYOR SAVIM

Sanılmakta ki 'Dil yalnızca iletişim araçıdır(aracıdır), nasıl yaparsan yap; sözcükler önemli değil anlaşmak önemli; Türkçe kolay, basit, sıradan, Batının gerisinde bir dildir, öyle ki Türkçe ile felsefe ve bilim de olmaz'.
Çok yanılıyorlar. Savım ki Türkçe sınavı yapsam, hiçkimse 100 üzerinden 50 bile alamaz. Öyle ki ülke 'Yeldeğirmeni' mi yazılır, 'Yel değirmeni' mi, bunu bile bilmeyen üniversite mezunuları ile dolu çünkü ülkemizde, üniversitenin amaçı alim, alime, düşünür, bilge yetiştirmek değil işe girmek, para kazanmak, ünlü olmak, akıldışı-ahlakdışı pılajlara(plajlara)/otellere müşteri hazırlamak, akıldışı-ahlakdışı modaya üye kazandırmak, akıldışı-ahlakdışı hayata militan üretmek; siyasete yandaş sağlamak gibi şeyler olmuş.

Dil iki türdür: 1- İletişim olarak dil. 2- Mantık olarak dil.

Türkçe de böyle, yani iki Türkçe var gerçekte; biri toplumun kullandığı Türkçe, biri de dil felsefesinin, dil mantığının, dil biliminin, ve dil matematiğinin yarattığı ya da yaratmak zorunda olduğu Türkçe; ve savım ki, bu konuda internette yayınladığım pekçok örneğin gösterdiği gibi, Türk dil kurumu bu açıdan hem yetersiz durumda hem yanlış durumda çünkü Türk dil kurumu edebiyat fakültesi mezunu kişilerden oluşmakta; felsefe öğretimi de hem edebiyat fakültesinde yapılmakta hem de felsefe diye felsefe tarihi, felsefe mazisi öğretilmekte oysa felsefe tarih yani mazi değil bilimdir, tıp fakültesinde tıp diye tıp tarihi mi öğretiliyor da felsefe diye felsefe tarihi öğretilsin? Felsefe başkadır, edebiyat başka yani bağımsız 'Felsefe fakültesi'leri açılmalıdır, ve felsefe tarihi değil felsefe bilimi öğretilmelidir ancak ilginç ki hiçbir ülkede henüz 'Felsefe bilimi' yok, tüm ülkelerde felsefe diye felsefe tarihi öğretilmekte.

Türk dil kurumu'nun ya da Tdk'nin yanlışlarından biri de savım ki 'iç içe' konusunda.

Türk dil kurumu diyor ki 'İçiçe' değil 'İç içe' yazılır. Savım ki ikisi de doğrudur. Neden; çünkü 'iç içe' yazılırsa mekanik, nicel bir iç içe geçmişlik durumu olur; 'içiçe' yazılırsa deyim, mecazlık, benzetme' olur.

Örnek ki 'Bu silindirleri iç içe geçirin' yazılır ancak 'O kadar kalabalık var ki insanlar içiçe girdiler' yazılır.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 17.7.20/09.58


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020