AVUKAT OLSAYDIM UTANIRDIM

Avukat olsaydım utanırdım.

Nedenini anlatayım.

Bazı durumlar dışında; avukatların para kazanmaları için, birilerinin, ve pekçok(pek çok) birilerinin suç işlemek, boşanmak istemek gibi şeyler yapmaları zorunlu; yani genel açıdan durum ki avukatın para kazanması için ya birilerinin suç işlemesi, ya da yuvalarınyıkılması(yuvaların yıkılması) zorunlu.

Bir de hacizler var. Hacize gidilen kişi belki ekonominin yani kapitalistlerin ve siyasi iktidarın yanlışları yüzünden sıkıntıya düşmüştür; yani kötü biri değildir, iyi biridir. Haciz ettiren kişi yoksul ise neyse(ne ise), ancak haciz ettiren kişi zengin, haciz edilen kişi yoksul ya da işsiz ise durum gerçekten üzücü olur.

Özel doktorlar için de aynı şey düşünülebilir yani maaşlı çalışmayan doktorlar için de ancak onlar yine de farklı durumdalar, avukatlardan çünkü hastalanmak suç değildir, ve insan iradesi dışındadır genelde ancak suç işlemek insan iradesine bağlıdır yani hastalanmamak kimsenin elinde değildir genelde ancak suç işlememek de, suç işlemek de insanların kendi ellerindedir. Öteyandan; doktor hastalar için, doğru şeyleri yapar ancak avukat suçluyu da yani yanlışı, kötüyü de savunur, müvekkili suçlu ise oysa doktor bilime göre doğru ve iyi şeyi yapar.

Yani, düşünün ki avukatsınız; iş yeriniz kira, vergileriniz var, giderleriniz var, evli iseniz ailenizi de geçindirmek zorundasınız, eviniz kira ise kirası da var; ve büronuzda oturuyorsunuz, birileri suç işlemiş de ya da boşanmak isteyen birileri gelse de para kazansam, kiralarımı ödesem, ailemi geçindirsem, vergilerimi ödesem, diye. Yani hiçkimse suç işlemese, hiç kimse boşanmak istemese, ve herkes borçlarını ödeyebilse avukatlar para, gelir kazanamayacaklar, geçimlerini sağlayamayacaklar; bu nedenle ki avukatlık da birgün yok olacak mesleklerden bence yani bilimsel ve ahlakçı bir dünya kurulduğunda ancak doktorluk hep kalacaktır.

Yani açık ki avukatlık yalnızca akıla, mantığa değil vicdana, insanlığa da aykırı bir iş.

Bu durumda, avukatlık mesleğinin vicdan rahatlığında biraz olsun olması için avukatlık bürolarının kapısılarına(kapılarına) 'Yalnızca masumların davalarına bakılır' yazmaları gerekiyor ancak bunu kaç avukat yapabilir; suçlara suçlular açısından da, davalılar açısından da savcılık kurumu bakıyor nasıl olsa.

Gerçek ki avukatlık yani hukuk hizmeti de tıpkı tıp hizmeti, sağlık hizmeti gibi devletlerin vermeleri gereken hizmet yani daha önce internette yayınladığım 'Hakimsiz, savcısız, avukatsız yargı sistemi önerim' adlı yazımda dediğim gibi bir sistem zorunlu insanlığa.

Düşünün ki 'Şeytanın avukatı' diye birşey var ancak 'Şeytanın doktoru' diye birşey yok.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 11.7.20/10.23


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020