ÖZLEM ZENGİN SULTANLARI ANLAYABİLİYOR MU?

Doğru insan da, doğru hayat da, doğru devlet de, doğru ülke de 'Önce mantık' demektir.

Akp gırup(grup) başkanvekili kişi Özlem Zengin; ödenmemiş haklarını almak için didinen maden işçilerinin, kendisi ile görüşmelerinden sonra, polis müdahalesine uğramaları konusunda demiş ki 'Polislerin işçileri tartaklamasını anlamakta zorlanıyorum. Buna çok üzüldüğümü söylemem lazım. Onları ben davet ediyorum. Güzel yemek ikram ediyoruz. Oturuyoruz, nasıl yardımcı olabileceğimizi anlatıyoruz. Sonra Kızılay'da çıkıyorlar bir basın açıklaması yapacaklar, bir bakıyorum tartaklanıyorlar. Açık söyleyeyim ben bunu anlamakta zorlanıyorum. En ufak bir ihtimal görseydim böyle birşeyle karşılacaklarına dair elimden ne geliyorsa yapardım. Söyleyecekleri tek şey de şuydu bence: 'Biz gittik Özlem Hanım'la konuştuk. Yardımcı olacağını, elinden geleni yapacağını söyledi.' Jandarma da polis de elbette görevini yapacak. Ama bu görevini yaparken her an onların insanların onları gördüğünü, bütün toplumun nazarının orda olduğunu görerek yapmaları gerekiyor.'.

Demek ki Akp'li olmak demek Akp'yi anlamak demek olmuyor.

Bu bayana mantık şunu soruyor: 'Öz bebek kardeşlerini, öz çocuk kardeşlerini, öz annelerini, öz babalarını ve öz evladlarını bile, üstelik de 'Din vicdan ve merhamettir de' ve 'İşçinin hakkını alınteri kurumadan verin' diyen, dini tanımlayan Din hadisileri'ne karşın(rağmen) 'Astığım astık, kestiğim kestik' havası içinde öldürtmüş olan Osmanlı sultanılarını öldürtmelerini anlayabiliyor mu ki haklarını isteyen, haklarını savunan, ekonominin belkemiği(bel kemiği) olan işçilerin tartaklanmasını anlayabilsin?'.

Gerçek ki insanlar birşeyi anlayamıyorlarsa, önceye ait pekçok şeyi de anlayamamışlar demektir.

Yani hem öz bebek kardeşlerini, öz çocuk kardeşlerini, öz annelerini, öz babalarını ve öz evladlarını bile öldürtmekten çekinmemiş Osmanlı hanedanlığı'nı, Osmanlı sultanlarını baştaçı(baştacı) edip hem de ekonominin alınteri olan işçilerin tartaklanmalarını anlayamamak neden?

Demek ki anlaşılamayan daha pekçok şey var. Örnek ki dini tanımlayan, 'Din; bilim, ahlak, vicdan, merhamet, dürüstlük, adillik, güvenilirlik, tarafsızlık, medenilik ve nefssizlik demektir' diyen Din hadisileri; ve siyasetin de, özel sektörün de dine aykırı olması gibi.

Evet; Özlem Zengin o sultanları anlayabiliyor mu? 'Din vicdan, merhamet ve medenilik demektir' diyen din de, 'Önce ahlak, merhamet ve vicdan' diyen Türklük de; insanlık da; demokrasi de; bilim de anlayamıyor da.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 21.11.20/01.10


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020