KORONA HASTAHANE MİMARİSİNİN YANLIŞ OLDUĞUNU DA GÖSTERDİ SAVIM

Savım ki korona salgını hastahane mimarisinin yanlış olduğunu da ortaya çıkardı; insanlığın cehaleti, mantıksızlığı, nefse köleliliği, insanlıkdışı halini, ve ülke yönetimlerinin ve siyasetin bilime ve ahlaka aykırı hallerini açığa çıkarması yanında.

İki yıl kadar önce internette yayınladığım bir yazımda hastahanelerdeki doktor odasılarının(odalarının) yani hasta muayene odasılarının çok küçük olduklarını belirtmiştim. Düşünün ki bir de aynı odada hem doktorun sekreteri var; ve düşünün ki bir de on dakikada bir odaya yeni hasta giriyor. Ve ben altı yıl tıp okumuş, doktor olmuş insanlara hapishane hücresi gibi daracık ve loş odalar verilmesini hiç yakıştıramıyordum. Savım ki hastahanelerde doktor odasıları geniş, dinlendirici, rahatlatıcı, ve kültür sunumlu yerler olmalı.

Hastahanelere dikkat edin; koca koca dış alanıları(alanları) ve koca koca giriş salonuları(salonları) var ancak doktor odasıları çok küçük, bazılarında koridorlar bile dar, bazılarında tavanlar bile alçak; kiminin koridorları geniş ancak doktor odasıları küçücük, daracık.

Oysa; hastahanelerde koridorlar ve doktor odasıları geniş olmalı.

Açık ki hastahane mimarisi yapılırken korona gibi küresel bir salgının olabileceği düşünülmemiş. Açık ki bu durumda, en başta Şehir hastahanesi denilen hastahaneler sorunlu olur çünkü gördüğüm bir şehir hastahanesi koridor genişliği ve doktor odası alanı açısından hayatımda gördüğüm en paspal hastahanelerden, ve hastalandığımda en son gitmek isteyeceğim yerlerden biri idi.

Gerçek ki korona salgını ışığı altında, yeni hastahane mimarisi geniş koridorlu, ve geniş alanlı doktor odasılı olmak zorunda.

Sağlıkçıların koronaya yakalanmalarını bir de bu açıdan değerlendirmek gerekir.

Açık ki hastahaneler hastaları ve yakınlarını hastahanede az zaman geçirtecek biçimde küçük ancak koridorları ve doktor odasıları geniş olacak biçimde olmalı.

Evet; korona bilim, mantık, ahlak ve nefssizlik üzerine kurulu yeni bir dünya, yeni bir devlet türü, yeni bir ülke türü, yeni bir toplum türü, yeni bir ekonomi türü, yeni bir hukuk türü, yeni bir demokrasi türü, yeni bir özgürlük türü, yeni bir eğitim türü, yeni bir hayat türü, yeni bir sevgi türü, yeni bir aşk türü, yeni bir evlilik türü, ve yeni bir insan türü istiyor. Gerçek ki Yeni dünya düzeni akıldışı-ahlakdışı-nefs kölesi Batının değil; bilimsellik, ahlakçılık ve nefssizlik isteyen koronanın eseri olacak.


Necdet Gürçiftçi
Hiçbir dini inançtan ve hiçbir siyasi partiden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 17.11.20/07.26