ÇOCUKLARA ÖĞRETİLMESİ GEREKEN İLK DÖRT ŞEY SAVIM

'Sevgi, sevgi' deniliyor da, 'Sevgi emektir, şudur, budur' deniliyor da, peki hangi sevgi?

Savım ki şu beş şey hem ailelerince hem de öğretmenlerce yani Milli eğitim bakanlığı'nca çocuklara öğretilmesi gereken ilk dört şeydir:
1- Ev sevgisi: Ev sevgisi yani evini sevmek insan için ilk önemli şeydir çünkü evini yani evinde yaşamayı, evinde kalmayı sevmeyen insan varlığını, mutluluğunu, huzurunu evinin dışındaki dünyada arar; evin dışındaki dünya da ise akıldışı-ahlakdışı moda, akıldışı-ahlakdışı turizım(turizm), akıldışı-ahlakdışı ünlüler, akıldışı-ahlakdışı mekanlar, akıldışı-ahlakdışı özel sektör, uyuşturucu, cinsel ahlaksızlık gibi şeylerle çevirili(çevrili) bir dünyadır; ev ise felsefe, bilim, kitaplar, dini tanımlayan Din hadisileri ile kolayca bilimsel ve insani bir dünya durumuna getirilebilir yani doğru ev yenilip içilen, uyunulan, helaya gidilen, boşsöyleşiler(boş söyleşiler) yapılan biryer değildir; felsefe, bilim, teknoloji, din, öğrenmek, araştırmak evrenine açılı bir okul, üniversite, dünyadır. Corona salgınında görülmekte ki ev sevgisi olmayan kişiler evi topluma ve insanlığa hapishane, cezaevi, zulüm, acı, mutsuzluk, istenilmeyen şey gibi göstermeye çalışmaktalar; bunların başında açık ki insanların sokağa çıkmalarından para kazananlar, ve sokağa çıkıp kendilerini başkalarına gösterip mutluluk duyan, haz alan narsistler ve fetişçiler gelmektedir.
2- Aile sevgisi: İnsan en azından reşid oluncaya kadar ailesine sırtdönmemelidir yoksa ev sevgisi olmayan insan gibi var oluş, huzur, mutluluk evin dışındaki dünyada aranılmaya başlar.
3- Nefssizlik: Çocukların da, yetişkinlerin de sahip olması evrensel özelliklerden biri de nefssizliktir çünkü nefs hem en büyük cehalettir, hem kötülüklerin hem nedeni hem sonuçudur(sonucudur), hem de önce akılı(aklı), sonra da ahlak, vicdan gibi öteki insani değerleri yok eder; bu nedenle felsefe de, bilim de, din de, akıl-ruh salığı da nefse karşıdır yani nefse köle insan yanlışlara ve kötülere köle insandır, akıl-ruh sağlığı olmayan insandır.
4- Ahlak: Çocuklarda dai yetişkinlerde de olması gereken evrensel özelliklerden biri de ahlaktır çünkü ahlak geleneksel anlamında sanıldığı gibi gelenek, görenek, töre, tabu, dini inanç, bilimdışılık, akıldışılık, yobazlık, insanlıkdışılık, barbarlık gibi şeyler değil; zekanın(anlakın/anlağın), akılın(usun), mantığın(tutarlılığın), beyinin(beynin), ruhun(tinin), özgürlüğün, demokrasinin, laikliğin, akıl-ruh sağlığının, uygarlığın(medeniyetin), uygar(medeni) olmanın, insan olmanın, insanlığın, evrimin(evrimin) ve dünyanın en üst nitel aşamasıdır yani ahlaka karşı olmak ya bunları yanlış yorumlamaktır ya da farkında olunmadan bunlara karşı olmaktır yani 'Ahlak, namus bacak arasında olmaz' demek 'Beyinim yok' demek ile eş anlamlıdır.

Bu dört şey çok önemlidir çünkü görülmekte ki fuhuş, zina, cinsel sapma, çapkınlık(zamparalık), uyuşturucu kullanımı, terör, çete, mafya gibi durumlar bu dört şeyi ya da bu dört şeyin birkaçını(bir kaçını) ya da birini sevmeyen insanlardan çıkmaktadır.

Evet; savım ki evinizi, ailenizi, nefssizliği ve ahlakı seçin; bunları seçmemişseniz bilin ki yanlış ya da hem yanlış hem de kötü yoldasınız demektir. Bu nedenle ki Muhammed de, Atatürk de 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' dedi.

Savım ki aileler de, Milli eğitim bakanlığı da, Yök de, Gençlik bakanlığı da, Aile bakanlığı da bu dört sevgiyi çocuklara ve yetişkinlere sevdirmelidir, ve bu dört sevginin olmadığı kişiler yanlış ya da hem yanlış hem kötü yolda olduklarını, ve durumlarının er ya da geç kendilerine de, ülkeye de, insanlığa da zarar, kötülük vereceğini bilmelidirler.

Savım ki bu dört sevgiye olanağı var iken bu dört sevginin olmadığı insandan hayr gelmez; ve dört şeyi öğretmeyen eğitim de yanlış ve kötü yoldadır.

Eğitime ahlakı dahil etmemek bilime de, Türkiye'ye de, insanlığa da, demokrasiye de, laikliğe de, Atatürk'e de, Muhammed'e de saldırı olur.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 30.6.20/09.52


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020