ALİŞAN VE ALLAH YA DA DİN

Açık ki Müslüman dünyasındaki bir kitle İslamiyet dini inançını(inancını) kendi gelenekleri, kendi görenekleri, kendi töreleri, kendi istekleri, kendi hayalleri, kendi nefsi durumuna yani kendi iki dudağının arasına eşitlemeye çalışmakta. Bu nedenle de dini tanımlayan Din hadisileri'nden uzak, yoksun; dua, nazar gibi insani şeylere eşitlemeye çalışmakta oysa din demek dini tanımlayan Din hadisileri demektir ki Din hadisileri de 'Din ilimdir(bilimdir), ahlaktır, vicdandır, merhamettir, dürüstlüktür, adilliktir, tarafsızlıktır, güvenilirliktir, medeniliktir, nefssizliktir, inzivadır' der yani insan Din hadisileri'ne uyarsa dinli olur, uymazsa dinli olmaz, dini inançlı olur ancak yani din başkadır, dini inanç başkadır çünkü din bilimdir, dini inanç ise inançtır yani bilim değildir; bu nedenle ki Din hadisileri 'Din ilimdir(bilimdir), ilim olmazsa din de olmaz, Çin'de de olsa gidip öğrenin, alimin uykusu bile cahilin ibadetinden üstündür, alimler peygamberlerin varisleridir.' der.

Alişan; karısının, küçük çocuğunun, ve çocuğunun bakıcısı ile içinde olduğu araba ile tırafik(trafik) kazası yapmış; hem de kaza; araba metrelerce takla atmış.

Kazanın nedeni ne?

Teknik açıdan: Aşırı hız. 120 Km hız sınırı olan yolda 150 Km ile gitmek.

Toplumsal açıdan: Şımarıklık, kibir, nefs.

Araba dayanıklı ve pahalı 'gavur' malı olmalı ki araçın(aracın) içindekilere birşey olmamış.

Alişan kazadan sonra şunları demiş: 'Bugün itibariyle yepyeni bir hayata başlıyoruz biz. Allah'ım bizi annemize, babamıza, ailemize, sevdiklerimize bağışladı ve o korkunç kazadan, paramparça olmuş arabadan sağ salim çıktık çok şükür. Öndeki Marianne bizim dadımız, çocuğumuza bakan ve dün kendi canını hiçe sayarak, araba taklalar atarken evladımın üzerine kapanarak belki de onu ölümden kurtaran can. Allah ondan bin kere razı olsun. Bir de Dürdane'miz var evimizin eli ayağı. Kaza haberini duyduğu anda ne yapacağını bilemeyen ve bizi sapasağlam gördüğünde boynumuza sarılan canımız. Yani diyeceğim o ki iyiliğin kimden geleceği, kimin sizin için dualar ettiğini bilemezsiniz. Bu arada o kadar fazla arayan, soran, geçmiş olsun dileklerini arayarak, mesaj atarak ya da sosyal medyadan ileten oldu ki, Allah'ım hepinizden razı olsun. Allah'ım eksikliğinizi göstermesin. Hayat dostlarla, arkadaşlarla ve seni sevenlerle güzel. Allah'ım hepimizi kazalardan, belalardan, nazarlardan korusun.'.

Zevke, hazza, nefse yani dinin en büyük düşmanı olan şeye uyup, hem kendinin hem de yanındaki insanların hayatlarını tehlikeye atıyorsun ki nefs hem en büyük cehalettir hem kötülüklerin hem nedeni hem amaçıdır hem de önce akılı, sonra da ahlak, vicdan gibi manevi değerleri yok eder, yani bu nedenle nefs dinin de, bilimin de, felsefenin de, akıl-ruh sağlığının da, demokrasinin de, laikliğin de, sanatın da, özgürlüğün de, insanlığın da en büyük düşmanıdır; sonra da 'Allah'tan yani İslamiyet'ten ya da dinden söz ediyorsun; yani hem dinin en büyük düşmanına sarılıp hem de dinden nasıl söz edebiliyorsun, din insanların keyiflerine bağlı değilki(değil ki)?

Mantıksızlığa bakar mısınız:
1- Hem dinin en büyük düşmanını kendine pusula edinmiş hem de 'Allah bizi korudu, bağışladı.' diyor. Allah seni neden korusun; ne özelliğin var; alim misin, evliya mısın, derviş misin, kendini dine adamı biri misin, Din hadisileri'ne uyan bir misin?

Düğününde karının giydiği, dine aykırı, göğüs dekolteli gelinliği gördük.

Karının başka bir ortamda, göğüs dekolteli, dine aykırı bir başka giysisini de gördük.

Dine aykırı şeyler olan mayo, bikini gibi şeyleri karınla tatil fotoğraflarını da gördük.

Medyadan bir haber: 'ALİŞAN, GİYDİĞİ MİNİ ETEK YÜZÜNDEN EŞİ BUSE VAROL'A TEPKİLERE SESSİZ KALMADI'. Yani karısının mini etek giymesine tepki gösteren Müslümanlara tepki göstermiş Alişan, ve 'Ben karımın giyim tarzına hayranım' demiş; karısı da mini etek giydiği için kendisini eleştiren Müslümanlara 'Beğenmiyorsanız beni takipten çıkın. demiş; yani hem kibir hem küstahlık; sonra da 'Bizi Allah korudu, bizi Allah bağışladı.' de. Ya; Adem ile Havva'yı bağışlamayıp, Cennet'ten dünyaya kovmuş Allah sizi, dine aykırı sizi neden bağışlasın; coronadan, kanserden, tırafik(trafik) kazasılarında(kazalarında), yangınlarda bebekler, küçücük çocuklar ölüyor, ortalıkta bikini, mayo dolaşan sizi neden bağışlasın; nedir bu cehalet, kibir ve küstahlık? Siz İslamiyet'i ya da dini ne sanıyorsunuz; İslam'a ya da dine aykırı herşeyi yapıp dua etmek mi?

Buraya kadarı konunun İslami ya da dini yönü.

Konunun bir de siyasi yönü var. Siyaset de, özel sektör gibi dine aykırıdır çünkü ikisi de hem bilime aykırılıktır yani cehalettir hem nefstir hem de taraf, yandaş olmaktır. Din de bilime aykırılık da, nefs de olmaz ki taraflılık, yandaşlık da ya cehaletten gelir ya nefsten; Alişan üstelik de Din hadisileri'ne uygun olan bir siyasi parti yandaşı değil; yolsuzlukla, usülsüzlükle, adaletsizlikle, bilime aykırılıkla, ahlaka aykırılıkla gündeme gelen bir siyasi partinin yandaşı; öyle ki bu siyasi parti zinayı bile suç olmaktan çıkardı, ve eşcinsel evliliğe bile izin verdi; ve öz bebek kardeşlerini, öz çocuk kardeşlerini, öz annelerini, öz babalarını bile öldürtmekten çekinmeyen sultanları baştaçı eden, öven, onurlandıran yani Türklüğe de, dine de aykırılık içinde bir siyasi parti.

Yani düğünde göğüs dekolte; pılajda(plajda) bikini, mayo; dünlük hayatta mini etek. Sonra da kalk 'Allah' de, 'Din, iman' de; nasıl bir Allah, İslamiyet, Müslümanlık, din, iman anlayışı bu?

Hem 'Yerli ve milli olmak' diyen bir siyasi partinin yandaşı hem de çocuğunun bakıcısı bile yabancı.

Allah seni neden koruyacak; Din hadisileri'ne uyduğun için mi yoksa ünlü ve zengin olduğun için mi yoksa kendinden razı olduğun için mi yoksa Akp'ci olduğun için mi? Senin neyine nazar değecek; yakışıklılığına mı, ünlülüğüne mi, zenginliğine mi, dine aykırılığına mı?

Dinli insanın sizi kıskanması gerçekliğe aykırı birşeydir, akıldışı birşeydir. Neyinizi kıskanacak normal insanlar; alimliğinizi mi, ahlakınızı mı? Hem nefs, hem kibir, hem küstahlık; din böyle birşey değilki(değil ki)?

Açık ki Allah sana o kaza ile koruma değil, olsa olsa bela vermiştir.

Belki de her gün 'Allah belanızı versin' dediğim; ahlaka aykırı ünlülerden olduğunuz içindir?

Alişan bu kazadan sonra demiş ki 'Artık yepyeni bir hayata başlayacağız.'. Ne yapacaksınız; Din hadisileri'ne uygun insanlar olacak ve Din hadisileri'ne uygun bir hayata mı başlayacaksınız?

Bırakın bu, Hıristiyanlığa(Hristiyanlığa) bikinili, mayolu, mini etekli, ahlaka aykırı giyimli yaklaşımı İslamiyet'e, Müslümanlığa da pompalama, yamama çalışmalarını; din önce bilim ve ahlak demektir; bilim de bilimdışı şeylere inanmamakla, ahlak da ahlaklı giyinmekle başlar önce.

Neyiniz İslamiyet'e, dine uygun ki 'Allah'ın sevgili kulları' diye kendinizi tanımlıyorsunuz bir de?

Atatürk 'Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir' dedi ancak ondan önce de 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' dedi; ve savım ki ahlaksız kalmış bir sanatın zaten hayat damarı kopmuş demektir.

O kazanın tek bir nedeni var: Din hadisileri'ne uymamak. Zaten Din hadisileri'ne uysaydınız, bilime uyardınız ve hız sınırını aşmazdınız; yani hem kendisinin, hem ailesinin, hem bakıcısının, hem de öteki insanların hayatlarını tehlikeye atıyor, sonra da dinden, imandan söz ediyor. Yani ne bilime uygunluk var, ne ahlaka uygunluk var; sonra da din, iman havarisi kesil, çok tuhaf. Demek ki bir sanatçının ilk öğrenmesi gereken iki şey şunlar: Ahlak ve mantık; öyle ki ahlak ve mantık olmadan felsefe de, bilim de, demokrasi de, laiklik de, özgürlük de, sanat da, akıl-ruh sağlığı da, din de olmaz.

Pusulasınız Batı değil; dini tanımlayan Din hadisileri olsun.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 27.6.20/08.20

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020