AKP'YE VE HDP'YE HAZİNE YARDIMI VERİLMESİN SAVIM

Akp iktidarı Atatürk'ün İş bankası'ndaki hissesilerine(hisselerine) gözdikmiş(göz dikmiş durumda). Bilinir ki Makyavelli'ci Akp için her bahane 'mübah'tır. Ne denilmişti; 'Amaçlarıma ulaşmak için papaz cüppesi bile giyerim' denilmişti. Açık ki böyle bir dünyanın dili ile asıl amaçları arasında zıt ve dağlar kadar farklar olabilir.

Akp iktidarının savına göre madem ki Akp iktidarına göre hazinenin yani devletin paraya gereksinimi var; Akp'ye hazineden yapılan para yardımı kaldırılsın, yani o para Akp'ye değil hazineye, devlete kalsın.

O para azbuz bir para değil. 2020 bütçesine göre hazineden 2020 yılında Akp'ye 182 milyon Tl para verilecekmiş. Yani; Atatürk'e, Kurtuluş savaşı'na, Lozan anlaşması'na, demokrasiye, laikliğe yani Türkiye cumhuriyeti devleti'ne aykırı Akp'ye. Yani hem devlet, Türkiye karşıtı olmak hem de devletten tonla para almak; ilginç birşey.

Atatürk'e, Kurtuluş savaşı'na, Lozan anlaşması'na, 10 Kasım'a hakaretler eden Fesli Kadir'e ziyaretler, 'Türkçe ile felsefe ve bilim olmaz, Türkçeyi terk edelim' demeler, 'Demokrasi araçtır, önemli değildir' demeler, 'Laik olmak zorunda değilim' demeler, devletin-vatanın-milletin-kamunun fabrikalarını-madenlerini-arazilerini-kaynaklarını-servetlerini özelleştirme adı altında satmalar; ekonomide israflar; yolsuzlukla, usülsüzlükle, adaletsizlikle, vicdansızlıkla, hukuka aykırılıkla anılmalar; demokrasiye, laikliğe, Atatürk'e, milli servete düşmanlıklar; Anıtkabir'i ziyaret etmek isteyen baro başkanlarını yani hukukçuları engellemeler; Millet parkı'nın adını 'Atatürk parkı' olarak değiştiren belediye başkanına soruşturmalar; sonra da devletten 182 milyon Tl para al. Oh ne güzel. Akp zaten iktidar partisi yani hem zengin üye sayısı çok hem de para bulma olanakları çok, Örtülü ödenek de var. Yani elini sallasa milyonlarca Tl gelir.

Hdp'ye de 50 milyon Tl verilecekmiş. Yani hem Pkk ile birlikte olmak il, Pkk destekçisi olmak ile tanımlan yani Türkiye cumhuriyeti düşmanı ol hem de devletten 50 milyon Tl al. Bu da çok ilginç birşey.

Dünyada böyle bir başka ülke daha var mı acaba?

Açık ki ülkemizde demokrasi adeta keriz, enayi, saf gibi şeyler yerine koyulmakta.

İki siyasi parti, ve ikisi de Türkiye cumhuriyeti devleti'ne karşı, ve ikisine de devletin, milletin, vatanın, ülkenin kesesinden milyonlarca Tl veriliyor her yıl. Var mı dünyada böyle bir başka devlet daha?

Atatürk'ün mirasına gözdikmek yerine savım ki iktidar olan partiye de, Türkiye düşmanı siyasi partilere de, demokrasi-laiklik-Atatürk düşmanı siyasi partilere de hazine yardımı verilmesin.

Yani gerçekte açık ki devlete ne ekonomi kalmış ne demokrasi; ne yerlilik ne millilik. Bol bol lafsalatası(laf salatası) kalmış.

'Yerli ve milli olmak' ise işe önce bu haksızlıktan, adaletsizlikten başlanılmalı.

Demokrasi ve laiklik ayılmalı ve kendinegelmeli(kendine gelmeli) artık.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 27.6.20/08.55


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020