BİR SAVUNMA YAZISI (14)

..."İyi ve kötü kedi olamayacağı gibi masum kedi de olamaz" DİYORSUN. YANİ AKLI OLMADIĞI HALDE SUÇLU DİYORSUN. BU DA BENİ TATMİN ETMİYOR. PEKİ BEN İYİ KEDİ OLUR DİYOR MUYUM? DEMEDİM. O HALDE BİR KEDİ İYİ KEDİ OLMADAN DA SUÇSUZ OLABİLİR. SONUÇ OLARAK AKILLI BİR VARLIKTAN BAHSETMİYORUZ..

İyi-kötü, zalim-mazlum, doğru-yanlış gibi kavramlar insan zihnine aittir. DİYORSUN. HAYIR İNSAN ZİHNİNE SONRADAN GİRMİŞTİR VE BUNLAR KAYNAĞINA AİTTİR; KAYNAĞI NEDİR? DİN.

Doğada böyle kavramlar yoktur DİYORSUN. HAKLISIN YOKTUR ÇÜNKÜ DOĞANIN NE AKLI NE DE DİNİ VARDIR DOĞA DA İYİ OLMADAN SUÇSUZ BİR MELEKEDİR.

Aslında insan da insandır. Birine göre kötü sayılan insan, bir başkasına göre iyidir DİYORSUN. O HALDE BİRİNE GÖRE BAKILARAK BU ANLAŞILMAZ. GENEL GEÇER KABULLER VARDIR. MESELA BİR İNSAN HIRSIZLIK YAPARSA HERKES YANLIŞ GÖRÜR. EĞER AÇ KALDIĞI İÇİN ÇALMIŞSA BU DURUMDA VİCDANLAR DEVREYE GİRER. BU GENEL GEÇERLİDİR.

Böyle bakış hep yanılsamadır. İnsan istese de melek ya da yine istese de şeytan olamaz DİYORSUN. HERİ İNSANIN BİR TARAFI MELEKİ DİĞER TARAFI ŞEYTANİDİR. MELEKİ TARAFI ÜSTÜN GELEN İYİ İNSAN OLUR.

Bugünün zalimi dünün mazlumudur DİYORSUN. MAZLUM SÖZCÜĞÜNÜN ANLAMINI GÖZDEN GEÇİRMELİSİN. ZALİM BİR KRALIN OĞLU KRAL OLDUĞUNDA ZULMEDİNCE BUNU BABASINDAN ÖĞRENMİŞTİR. ONUN KÖTÜ TERBİYE ALMASI BABASI TARAFINDAN ZULME UĞRADIĞI ANLAMINA GELMEZ.

Ne ararsan var insanda diyen bir ozan en güzelini söylemiş sanki... DİYORSUN. CIMBIZLA SEÇİLMİŞ OLAN BU CÜMLEYİ ELEŞTİREMEYECEĞİM.

Şimdi sizlere farklı bir bilinç boyutundan bahsetmek isterim. Bu bilinç boyutunda iyi-kötü, doğru-yanlış, güzel- çirkin yanılsamaları yok. Evet bunlar yanılsamadır. Açık söylemek zorundayım birilerinin dediği gibi o şey ak ya da kara değildir. O şey neyse, grinin tonudur DİYORSUN. BUNU DA BİRİ DİYOR. BU BİRİ NİÇİN HAKLI OLSUN?

Bu bir bilinç boyutudur. Bu boyuta gelmek hem kolay, hem de zordur. Zincirle bağlı yani köle olan zihinler bu boyuta gelemezler. Özgür değillerdir çünkü… Bu ancak özgür bir zihin, kıvrak bir zeka, aidiyet duygusundan kendini kurtarabilmiş kişilik ile mümkündür. Bu düşüncelere hemen itiraz ediyor, kızıyor, öfkeleniyorsun. Öfkelenen sen değilsin, senin ön plana çıkan kopya kişiliğindir. Seni senden almışlar da bunun farkında değilsin. DİYORSUN. BU İDDİA GÖRECELİ. SENİN DOĞRUN. KOPYA KİŞİLİĞİNİ ÇİMDİKLERSEN SENİN CANIN YANAR. ÇÜNKÜ O SENSİN. SENİN DEĞİŞİYOR OLMAN SENİ BAŞKASI YAPMAZ YA DA O KOPYA OLMAZ. KOPYA DEDİĞİN BİR SUÇ İŞLESE ASLINI BIRAKIP KOPYASI HAPSE ATILMAZ. TATMİN EDİCİ OLMAYAN BİR DÜŞÜNCE DODUĞU ZİHİNDE KALIR; TUTMAZ.

Bu düşünceyi işlemek, en sakin halimizle masaya koyup önce gözlemlemek gerekiyor. Anlamadınız mı hala, nötr olmak gerekiyor?! DİYORSUN. NEZAKETEN “ANLADINIZ MI?” DEĞİL DE “ANLATABİLDİM Mİ?” DESENİZ DAHA İYİ ANLATMIŞ OLACAKSINIZ.

Tamamen tarafsız bir gözle bakabilmek, neyin ne olduğunu anlamak için bu ruh hali şarttır. DİYORSUN. TARAFINIZA TARAFSIZLIK NASİHATİYLE ÇEKEMEZSENİZ TARAFLI MI OLMUŞ OLACAĞIM?

Böyle bir şey olmaz, bu kötüdür düşüncesi nereden çıktı şimdi. KÖTÜYÜ TAA ESKİ ÇAĞLARDAN GELEN DİN TERBİYESİ BELİRLEMİŞTİR. DİNİN TUTARLILIĞI SİZİN ANLATTIKLARINIZDAN DAHA TATMİN EDİCİDİR.

Sen robot musun kardeşim? Robotluktan kurtulabilirsin. Bunu bilmiyor musun? Sadece küçük bir farkındalık yeter. Sadece farkındalık. Seni sen eden, seni özüne döndüren farkındalık. Bunu bile sana çok görenleri görebilme farkındalığı. Her şeyden arınma, adeta hiçe dönme, boşluğa dönüşme farkındalığı. Tekerleğin merkezindeki boşluk olmazsa dingil oraya girebilir mi? İşte boşluk bu kadar önemli. Arınabilmek, yüklerden kurtulmak, hafiflemek, tamamen nötr olmak, olabilmek. Artık yavaş yavaş anlamaya başlıyorsunuz. Ben bunu gözlerinizdeki ışıltıdan çözebiliyorum. DİYORSUN. BUNU YAPTIĞINIZ TAKDİRDE ELDE ETTİĞİNİZ ŞEY DİNİN GETİRİSİNDEN DAHA ÇOK MUDUR? İNSANI YARATININİSTEDİĞİ ŞEYLERDEN DAHA İYİSİNİ Mİ İSTİYORSUNUZ? NEDEN NE İSTENMESİ GEREKTİĞİNİ BİZİ YARATANA SORMAYALIM? BİZE GEREKENİ O SİZDEN DAHA İYİ BİLMEZ Mİ?

Senden farklı ve üstün diye gördüklerin gözlerinin önüne mi geliyor. Sen o egosal kişilikleri her şey sanıyorsun. Onlara göre kendine ayar veriyorsun. Bu ayardan da, ayarın her çeşit dış faktöründen de kurtulmaya başlıyorsun. Şimdi hafifledikçe hafifliyor, üst bilincin zirvesinde yerini alıyorsun. Manevi bağlamda kanatlanıp uçuyorsun. En güzel hafiflemeler, uçmalar sizlerin olsun!.. DİYORSUN. BEN UÇMAK İSTEMİYORUM RECEP ABİ. AYAKLARIM YERE BASSIN VE HER ŞEYİ OLDUĞU GİBİ GÖRMEK İSTİYORUM. BÜTÜN AŞIRILIKLARDAN UZAĞIM. MANTIĞIN DUYGU İLE HARMANLANDIĞI BİR BİLİNÇ BENİM İÇİN DAHA TATMİN EDİCİ…


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Toplumsal Histeri Genel 28.05.2021
İNSANIN KENDİSİNE YABANCILAŞMASI Genel 23.05.2021
DAĞILMIŞ MİLLETLER Genel 22.05.2021
Varlığımızı Anlamlandırmak Genel 20.05.2021
DI-RIŞ! Genel 15.05.2021