Ğ VE 0 KURAMIM

Her zaman derim; dil ne bir halkın üretimidir yalnızca ne de bir rastlantıdır. Dil; en son biçiminde, bilimsel açıdan ancak dil felsefesi, dil bilimi, dil mantığı, dil matematiği ile üretilmişse, türetilmişse, oluşturulmuşsa, yaratılmışsa gerçek bir dil olur yoksa simya ile kimya arasındaki fark gibi bir fark içinde kalır gerçek dil ile.

Ğ yani 'yumuşak g' bir harf midir? Bence değildir çünkü bir harf bir sözcüğün başında da, sonunda da, ortasında da yani her yerinde yer alabilmelidir oysa Ğ(ğ) hiçbir sözcüğün başında yer alamıyor. Böyle harf olmaz.

Sıfır ise olağan durumda sayıların başında yer almaz; sıfırlı başlayan sayılar ancak kullanım kolaylığı içindir günlük hayatda(hayatta, yaşamda, ömürde) ancak sınırlı bir alanda da olsa matematikde(matematikte) yani bilimde yer alır örneğin 0.5, 0.9, 0.0001  gibi yani ğ'den bir farklılığı vardır yani sayıların heryerlerinde yer alabilir ancak ğ asla sözcüklerin başlarında yer alamıyor, demek ki sıfır bir sayı olsa da ğ bir harf değildir. Demek ki aslında ğ diye bir harf yok; bir başka harfin yanlış yazılış biçimi yani g'nin yani aslında yağ değil yag, bağ değil bag, dağ değil dag, sağ değil sag. Söylemesi zor diye hiçbir sayı matematikten çıkarılmaz ancak g'yi söylemek zor diye neden bazan g, ğ yapılıyor? Bu da dilin bilimsel olmasını önleyen şeylerden biri bence. O zor geliyor, bu zor geliyor diye harfleri silersek ya da değiştirirsek yani keyfi davranırsak dil asla bilimsel olamaz ve asla da insanca, demokrasi içinde, bilimsel, özgür bir dünya kurulamaz. Yani okula gitmek zor geliyor diye çocukların isteklerini yaparsak okulları kapamak gerekir. Yani artık dili felsefel, bilimsel temellere oturtmak gerekir yoksa dünya ne savaşlar biter ne diktatörlükler. Dil basit birşey değildir; dil felsefenin, bilimin ter damlasıdır, emek damlasıdır.

Yani ğ'ye sıfırın altındaki sıfır ya da sıfırın altındaki tek bağımsız, özgün sayı da diyebiliriz.

Necdet Gürçiftçi
İnternetde yayınlandığı zaman: 31.1.15/13.00