CORONA MASKESİ TAKMAYANLAR AKIL HASTAHANESİNE YATIRILMALI SAVIM

Demokrasi serbestlik değil özgürlüktür; özgürlük de 'Bilim ve ahlak' demektir.

Muhammed de, Atatürk de 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' demiştir.

Toplumun varlığı insanlarının istekleri ve mutlulukları toplamından oluşmaz. Örnek ki insanlar açısından, para biriktirmek doğru ve iyi birşeydir ancak hiçkimse para harcamazsa ya da herkes biriktirdiği parayı evinde saklarsa ya da hiçkimse biriktirdiği parayı bankaya yatırmazsa ekonomi batar.

Olağan insan türü özgürlük değil serbestlik ister ancak özgürlük başka şeydir, serbestlik başka şey çünkü özgürlük bilime ve ahlaka uygunluktur oysa serbestlik keyfiliktir. Yani başkalarının başladığı yerde sona eren şey özgürlük değil serbestliktir çünkü özgürlük doğru, iyi ve zorunlu birşeydir. Bu nedenle ki süt içmek özgürlüktür ancak sigara içmek özgürlük değil serbestliktir çünkü sigara bilime yani sağlığa aykırıdır; siyaset ve özel sektör de özgürlük değil serbestliktir çünkü ikisi de bilime ve ahlaka aykırıdır; bu nedenle ki bir ülkede siyaset yükseldikçe ahlaka aykırı hayat türleri ve ahlaka aykırı moda da yükselir.

İnsanlar ancak bilim ve ahlak üzerine bir hayat kurmak isterlerse özgür olabilirler ancak bu durum henüz dünyada yoktur yani insanlar serbestliği özgürlük, özgürlüğü serbestlik sanmaktalar; bu nedenle ki dini inançlarını da din sanmaktalar oysa din dini tanımlayan Din hadisileri'ne göre önce 'Bilim ve ahlak'a uygunluktur yani bilime ya da ahlaka aykırılıkların serbest olduğu ülkelerde din de olmaz, ve onlar dini inançlarını din sanırlar; örnek ki zinanın, eşcinselliğin, ensestliğin, fuhuşun, çıplaklığın, pornonun, esrar uyuşturucusunun serbest olduğu Abd kendini dinli sanmaktadır oysa dinde böyle şeyler olmaz yani siyaset demokrasi konusunda da, din konusunda da toplumları yanıltmaktadır, bu nedenle ki dünya, insanlık 21. yüzyılda bile insanlıkdışı durumda.

Bilime ve ahlaka yabancı insanlar kendilerine pusula ve ölçüt olarak; Muhammed'in de, Atatürk'ün de dediği gibi bilimi ve ahlakı değil nefslerini alırlar yani bilimin de, dinin de en büyük düşmanını çünkü nefs hem en büyük cehalettir, hem kötülüklerin hem nedeni hem amaçıdır çünkü nefs önce akılı, sonra da ahlakı, vicdanı yok eder.

Toplum sağlığı bireylerinin keyiflerine bırakılamayacak bir konudur tıpkı eğitim, hukuk, ekonomi ve güvenlik gibi yani başkalarının paralarını çalmak hakkı nasıl yoksa başkalarının sağlıklarına zarar vermek yani başkalarının sağlıklarını çalmak hakkı da yoktur. Başkalarına zarar vermekte ısrar cehalet değil tedavisi ya da eğitimi zorunlu bir ruhsal durumdur. Bulaşıcı hastalıklar gibi ruh hastalıkları da bulaşıcı olabilir ki toplumun, başkalarının sağlıklarını hiçesaymak da ruhsal bir hastalıktır ve 'Herkes yapıyor' savı ile toplumda kolayca yayılabilir yani topluma yanlış ya da kötü örnek olan herkes suçludur, suç işlemektedir insanlık önünde.

Corona salgınında toplumsal alanlarda maske takmamak hem coronanın yayılmasına hem de maske takılmaması yanlışının yayılmasına neden olur ki buna hiçkimsenin hakkı yoktur çünkü demokrasi de, laiklik de, özgürlük de, din de bilime ve ahlaka uygun olanın yapılmasıdır, bilime ve ahlaka aykırı olanın değil. Yani corona salgınında toplumsal alanlara maskesiz çıkmak en azından maske takmama yanlışının yayılmasına neden olur ki bu da coronanın yayılmasına neden olur. Yani insanlar sokağa çıkmak istiyorlarsa maske takmalılar, maske takmak istemiyorlarsa sokağa çıkmamalılar.

Bu durumda açık ki toplumsal alanlarda maske takmamak yalnızca para cezası ile karşılanması gereken bir konu değildir; duruma akıl-ruh tedavisi de girmelidir yani örnek ki kırmızı ışıkta geçmek ısrarı yalnızca kural çiğnemek değil akıl-ruh sağlıksızlığı sorunudur da ki akıl-ruh sağlıksızlığı başkalarının hayatlarını hiçesayacak(hiçe sayacak), tehlikeye atacak kadar ileri gitmiş kişiler bu yanlışlarından yalnızca para cezası, hapis cezası gibi şeylerle kurtulamamalıdırlar.

Savım ki akıl-ruh sorunu gerçekte bilime ve ahlaka aykırılık üzerinde var olur. Bu nedenle ki sigara, uyuşturucu, içki, ahlakdışı moda, akıldışı moda, zina, fuhuş, eşcinsellik gibi şeyler de pısikoloji(psikoloji) biliminin karışması gereken şeylerdir.

Muhammed der ki 'Utanmak yoksa din de olmaz'; Muhammed bir de der ki 'Din ilimdir(bilimdir). Bilim ise mantıktır, mantık ise doğru düşünmektir yani ahlak yoksa akıl-ruh sağlığı da sağlıklı olmaz. Bu nedenle doğru bir devlet bilimdışılığa da, ahlakdışılığa da karşı olan devlettir.

Ahlaka aykırılığın olduğu ülkede bilime de aykırılık olur, dine de aykırılık olur çünkü bilim de, din de ahlaka aykırılığa karşıdır çünkü ahlak zekanın, akılın, mantığın, beyinin, ruhun, özgürlüğün, akıl-ruh sağlığının, demokrasinin, laikliğin, insanlığın en üst nitel aşamasıdır.

Bilimsel uyarılara ısrarla uymamak akıl-ruh tedavisi ve eğitimi de gerektirir.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 22.6.20/09.36


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Corona Günlerinde AKP (2) Sağlık 20.04.2021
Pandemi, seni mi zihnini mi esir aldı? Sağlık 16.01.2021
Teknik Düşünceler 27- FETTÖ 4.0- MikroPiyolojik İncelemeler Sağlık 13.01.2021
MS Hastalığı, Teşhis ve Tedavisi Sağlık 30.12.2020
Teknik Düşünceler 21- Topal Sağlık 12.12.2020